Owijki, ochraniacze ? chroni czy szkodzi końskim nogom ?
Owijki, ochraniacze ? chroni czy szkodzi końskim nogom ?
Jakiś czas temu czytałam pewną książke o naturalnym wychowie koni, robieniu kopyt itp
I zaciekawił mnie temat poświęcony owijkom i ochraniaczom, ponieważ były tam ujęte w bardzo złym świetle.
Chodziło tam głównie o to że ściskają końskie nogi, przeszkadzaja w prawidłowym ukrwieniu, dobrej pracy mięśni, ścięgien i całej nogi.
Szczerze powiem że nie wiem jak się do tego odnieść bo niewiele się o tym słyszy.
Jak myślicie, czy ochraniacze i owijki faktycznie nie najlepiej oddziaływują na końskie nogi i ich pracę ?
Czy mogą szkodzić ?
Ale co w takim razie kiedy koń jest podkuty ?
Ja słyszałam tylko, ze źle dobrane ochraniacze mogą szkodzić i owijki zbytnio zacisnięte. ciekawy temat
W Swiecie koni jest o tym cały artykuł jak wróce do domu, to mogę trochę napisać
zrobię zdjęcie , bo nie mam skanera, tylko podaj maila na pw
komuś jeszcze?
Ja też chce:0 a najlepiej to wstaw gdzieś na stronę do pobrania np. wrzuta można ściągać stamtąd pliki )
Mnie interesuje ten temat, ponieważ nie długo zaczynam skoki. Narazie jestem na fazie drążków leżących, ale już na koziołkach nawet trzeba dbać o kopytka koników. I zastanawiam się czy koniecznie muszą być do tego ochraniacze? Bo słyszałam także opinię, że do takich "nieprofesjonalnych" wystarczy zwykły bandaż. Czy zgadzacie się z tym,?
prosze o wysłanie mi maili
napiszę trochę Ważnym czynnikiem w analizie efektywności końskich ochraniaczy jest ich wpływ na komfort termiczny chronionych kończyn, większość użytkowników pomija ten aspekt przy zakupie. Większośc kieruje się solidną budowa i mocnym materiałem (im wyższa cena tym większe zaufanie) Z badań ICEEP wynika, że wygląd i cena nie idą w parze z kompleksowa ochrona końskich nóg
Zbyt cięzkie ochranicze skracają wykrok konia i obciązają nogi , przez co ćwicząc na tak "zabezpieczonym koniu wydłużanie wykroku można doprowadzić do nadmiernego obciążenia ścięgien i kontuzji (zwrócmy iwagę też na warunki , jezdżąc po wodzie, kałużach błocie ,zwiększamy wage ochraniaczy)
Kolejny czynnik : sztywność.
zwiększona oznacza ochranaicz bardziej odporny na urazy mechaniczne, z drugiej zaś strony może ograniczyć ruchomość stawu lub nawet doprowadzić do urazu miękkiej tkanki nogi.
C. D .N
mój e-mail beatka_1455@wp.pl
a co o tym powiesz "zamianie" bandaża w ochraniacz?
W trakcie wykonywania pracy temperatura kończyn wzrasta, zabezpieczeniem przez przegrzaniem jest pocenie się, niestety niektóre materiały z jakich zrobione są ochraniacze , zatrzymują ciepło wewnątrz końskiej nogi wg dr Davida Martina temperatura konczyn w trakcie galopu osiąga okoló 45 C (bez ochraniaczy) powyżej tej tempratury może nastąpić zapalenie ścięgna czy nawet śmierć kom ścięgna .
Zwiększenie temperatury w obrębie pęciny wiąże się ze zwiększonym ukrwieniem, w tej sytuacji jakikolwiek udar spowoduje rozległe krwawienia czy wylewy wewn.
Bandaże i ich wady :
bez podkładek moga prowadzić (w przypadku zbyt mocnego zawinięcia) do zakrzepicy żylnej... zmiany w żyłach trodne są do naprawienia o ile niemożliwe
poza tym owijki bardzo wchłaniają wilgoć
Klasyczne pełne ochraniacze na przód :
niestety trudno dowiedziec się ile taki ochraniacz zatrzymuje ciepła, ale nalży zwrócić uwagę na rozmiar, zbyt duży bedzie obcierał ,zbyt mały może utrudniać przepływ krwi i nie będzie w pełni chronił, elastyczne zapięcia umożliwiają osobą niedoświadczonym zbyt mocne ich zapięcie co znow może doprowadzić do zakrzepicy żylnej
ufff... ciąg dalszy
ochraniacze na tył:
kótkie nie ograniczają przepływu ciepła, reszta podobnie jak u przodów , czyli zapięcia elastyczne zbyt ciasno zapięte moga uszkodzić żyły
ochraniacze skokowe:
umożliwiają lepszą termoregulacje (są z jednej strony odkryte )
ochraniacze elastyczne (jakkolwiek wyglądają ) są opisane tak : zapewnaiją tez ochronę poniżej stawu pęcinowego , sięgają prawie do koronki kopyta,
Wiele konstrukcji swoim systemem uniemożliwia nieodpowiednie zapięcie, jednak ograniczają w bardzo dużym stopniu termoregulację i ich używanie powinno byc ograniczone do minimum, niektóre modele mają skłonnośc do chwytania żwiru i piachu, które moga powodowac groźne obtarcia.
kirunek rozwoju ochraniaczy:
naukowcy starają się stworzyć idealne ochraniacze: lekkie, elastyczne, skuteczny i nie ograniczający wymiany ciepła z otoczeniem
powstają ochraniacze z żelami chlodzącymi .
ten artykuł skłonił mnie do refleksji, poniewąz na innym forum podjęto dyskusję o ochranaiczach i wynikło z niej ,że ochraniacze powinny byc zawsze i wszędzie ,nawet na stepa w teren .... Nie wiem jak Wy ,ale ja używam ochraniaczy na treningi i sa to ochranaicze otwarte , z nieelastycznym rzepem oraz owijek ale tylko polarowych, bo są one mało rozciągalne i mam pewnośc , że nie zrobię koniowi krzywdy .... choć faktycznie czasem nie myslalam o wilgoci i o ich ciężarze .
Pasiak, co masz na myśli ?
a ja wcześniej myślałam, ze ochraniacze są tylko po to by koń podczas skoku gdy zahaczy o przeszkodę zwyczajnie nie poobijał sobie nóg. Ostatnio ktoś mi powiedział, że jeśli chcę skakać to mogę też nałożyć zwykłe kalosze? dobrze mówię? Co nakłąda się na kopyto i są zapinane troszkę dalej? i do tego bandażem zwykłym.