Końska emerytura - vademecum
Końska emerytura - vademecum
Jest jeszcze coś takiego:
http://www.aktivstall.de/e/products/etxtAktivstall.html
Fakt, u nas konie mają drzewka, wiatę, pieniek, zakręty, to też mają się gdzie ruszać. Słyszałam że nieregularne ogrodzenie (takie z zakrętami) też motywuje konie do ruchu. Ważne żeby miały co robić, w twoim przypadku nawet lepiej by było gdyby ten konik nie potrzebował w tym celu człowieka, skoro masz ograniczoną ilość czasu dla niego. Chociaż, czasami wystarczy nauczyć konia "w co się bawić" i potem będzie bawił się już sam (na przykład piłką). Filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=jVA2l7WfEqQ
mnie nie martwi czy to wygląda jak cyrk, tylko czy koń jest szczęśliwy i się rozwija zamiast zwijać ważne żeby znaleźć to co go motywuje i korzystnie wpływa na jego psychikę.
Nie zapomniałam, skany będą, tylko żeby to miało sens, sama mapa nie wystarczy, trzeba dołączyć objaśnienia - daje to co najmniej 20 stron. Poza tym warto też dodać opis, jak ktoś już to zrobił - kolejne 10 stron. Nie jest to problem (a nawet gdyby był, to wstyd mi by było tego nie zrobić, biorąc pod uwagę działalność Met), ale będę mogła dopiero pod koniec przyszłego tygiodnia. W międzyczasie przenoszę się do zaplecza technicznego z pytaniem, co mi wolno.
W 1999 roku kupiłam konia, którego znam od źrebaka, miał wtedy 18 lat, jakieś choróbsko przedniej nogi - oczywiście nieleczone, bo który chłop wezwie lekarza do 18-letniego grubasa? Udało mi sie doprowadzić go do stanu używalności. Jeszcze cztery lata temu chodził na spacery pod siodłem lub w bryczce, póki nie pojawił sie w rodzinie młody koń pod siodło. Teraz Kuba dożywa szczęśliwie swoich dni latem siedząc z nami na wsi - pełen luksus: sad, kilka hektarów pastwisk, stajnia otwarta cały dzień do dyspozycji seniora. Zimą jedzie do jakiegoś pensjonatu i też cały dzień napodwórku. Wiosnę będziemy swiętować jego 26 urodziny, ale i tak nikt mi nie wierzy, że ma tyle.
Pan Wojtek M. świadkiem.
Jeżeli stary koń mimo, że ma zęby w porządku i je normalnie - chudnie trzeba niestety rozważyć zmianę paszy. U mojego Kubusia ( 27 lat) tak właśnie było. Pani doktor zaleciła badanie krwi - wyszła mu anemia, więc dostaje preparat żelazowy. Następnie próbę na zapiaszczenie jelit, też dostał stosowny preparat. I przede wszystkim zmianę paszy na seniorską. Są one dość drogie, dlatego mieszam jednak z owsem gniecionym, ale poprawa jest.
U nas w stajni jest sporo koni w wieku emerytalnym. Wszystkie dalej pracuja pod siodłem tyle,że mniej niż młodsze( w wieku 19-26 mamy aktualnie 4 konie). Najstarszy ma 26 lat i z powodzeniem chodzi w teren z galopami.Nie ma najmniejszych problemów oprócz skórnych, ale to akurat taki jego " stały " problem. Jeden w sumie najstarszy z wyglądu w wieku 24 lat czasami poprowadzi hipoterapię czy dziecko na oprowadzankę. Tak to stoją na padoku .
Ja osobiście na konia w tym wieku bałabym się wsiadać na pełną jazdę- chociaż i takie cuda widuję. Ale spacery do lasy czy ewentualny stęp w celu pozwiedzania leśnych ścieżek to jak najbardziej
Koń, który całe życie "pracował" i nagle nie będzie miał możliwości bycia potrzebnym z pewnością szybciej się zestarzeje.
moja i asio koleżanka ma konia który ma 30 lat, obecnie Dziadziuś Log już nie pracuje, i nie pracował pod siodłem już jak go poznałam czyli 5-6 lat temu, ale chodził na spacerki za innym koniem i w trakcie pracy na placu tez się plątał. Obecnie już wiek po nim widać, ale nikt by nie powiedział że ma 30 lat, ciągle potrafi pogalopować po pastwisku razem z młodszymi.
Pamiętam także jak niesamowicie się zmienił w ciągu kilku chwil gdy w Nowy Rok dwa lata temu jego właścicielka na niego wsiadła i pojechała z wybiegu pod stajnię, był bardzo entuzjastycznie nastawiony do tego przedsięwzięcia
Krótki artykuł o żywieniu starszych koni- jakie problemy mogą się pojawić, kiedy i jakie pasze są wskazane, jak zmiany w układzie hormonalnym wiekowych koni wpływają na trawienie i przyswajanie, dlaczego olej jest wskazany, etc. http://www.ivis.org/proceedings/aaep/200...000021.PDF
Mój Kubuś wiosną będzie świętował 30-tkę. Obecnie jest już wyłącznie na paszy bez owsa Junior z Linamixem firmy Equifirst, a zamiast siana, którego nie jest w stanie już zjadać, bo ząbków praktycznie nie ma, dostaje Vito Marstalla i Wiesen Cobs. Jest zachwycony, mój portfel trochę mniej.