Kącik żółtodziobów
Kącik żółtodziobów
Albo zapraszasz siodlarza który przyjeżdża i przywozi kilka siodeł do wyboru.
Albo zamawiasz, przysyłają, jak nie pasuje to odsyłasz, jak pasuje to zostaje i płacisz.
Ten pierwszy wariant wydaje mi się lepszy. Tyle tylko, że trudniej jest znaleźć takiego choć nie jest to niemożliwe.
W Poznaniu jest Piotr Wysocki , przyjeżdża, mierzy i dopasowuje
Wszystko zależy od indywidualnego stanu fizycznego konia.
Znam konia 16-letniego, który by na dzień dzisiejszy padł przy pierwszym dłuższym "treningu", a znałam ślązaczkę, która w wieku 24 lat chodziła jak bomba i dopiero rok później przeszła na emeryturę.
W wieku 24 lat? O kurde to tak jakby 80 letnia babcia miala biegac do roboty Musiala miec niezla kondycje. Czytalam ze Araby sa zywotne, moga dozyc 27 lat. Niektorzy koniarze mowia ze konie zyja do 30, to prawda, czy poprostu mocno zaokraglaja?;D Gdy kon np. 18 letni pol zycia spedzil skaczac przez przeszkody, moze nadal skakac? Czy na dlugosc zycia wplywa masa konia i jego wielkosc? Np. kuce zyja dluzej niz konie ponad 170? Moze macie jakis przelicznik na lata ludzkie?
Chyba nikt nie udzieli Ci konkretnych odpowiedzi (tak lub nie) bo to na prawdę sprawa niezwykle indywidualna. Znam konie które w wieku 25 lat jeszcze pracowały, a znam konia który po wysokim sporcie w wieku 17 lat służyły już tylko za kosiarkę. Znam też takie które po karierze sportowej dalej uczyły młodych adeptów sztuki jeździeckiej i mimo słusznego wieku cieszyły się zdrowiem i bardzo dobrą kondycją, można było spokojnie prowadzić na nich lekkie treningi skokowe. Nie wiem jak się ma sprawa z arabami-nie mam z tymi końmi do czynienia ale sadzę że w każdej rasie zdarzają się konie długowieczne, czy wśród arabów częściej-nie mam pojęcia. Znałam konie które dożyły sędziwego wieku ( wałach młp 27, klacz młp 29, klacz sp 27-to tacy rekordziści oraz masę koni które na wieczne zielone pastwiska odeszły około 25 roku życie) żaden arabem nie był i te 3 pierwsze wymienione należały do koni które miały około 170 cm wzrostu. Faktem jest jednak że kuce i mają tendencję do dłuższego życia niż przeciętny koń.
żeby daleko nie szukać: hipologiczny kącik koni pełnoletnich, a w nim między innymi Dzieweczka, która niedawno obchodziła 31 urodziny .
Dzieweczka xx to szczęśliwy zbieg dobrych genów, dobrego wychowu, dobrej opieki sportowców i wzorcowej opieki właścicielki już od 21 lat.
A tak przy okazji - konie kawaleryjskie służyły z założenia do 18 roku życia, a potem jeszcze dwa lata w przysposobieniu wojskowym, a na koniec jako konie dorożkarskie.
moja córka ostatnio jeździła na 27 letniej kobyłce u znajomej klaczka czuje sie super i wygląda jakby miała z 15 lat
ja kiedyś stępowalam na koniu kóry miał 35 lat i oprócz siweo łba (była to kasztanka) nie było po nim niec widać, okrągła ,zadbana i lubiła pobrukać na pastwisku
Spróbuję wyjaśnić :
Zacznę od masztalerza . W stadninach koni , kiedyś wyłącznie państwowych . istniały stopnie na wzór wojskowy : masztalerz , starszy masztalerz , podkoniuszy , koniuszy , zootechnik , zastępca dyrektora , dyrektor. Pracownicy stadnin państwowych nosili mundury z dystynkcjami odpowiednimi do zajmowanego stanowiska .
Stajenny : pracownik fizyczny zajmujący się obsługą koni i pracą w stajni .
Luzak : funkcja związana ze sportem jeździeckim , ktoś kto zajmuje się na co dzień końmi na których startuje jeździec - zawodnik i pomaga zawodnikowi we wszystkich sprawach związanych z treningiem i startem w zawodach . Luzak to podobna funkcja do mechanika w sportach motorowych . W sportowych zaprzęgach luzak startuje razem z powożącym siedząc na bryczce w konkursie ujeżdżenia i zręczności , a w maratonie jest żywym balastem i pomaga czynnie w pokonywaniu przeszkód , balansując podobnie jak w wyścigach sidecarów ( motocykli z wózkiem bocznym)