Hipologia
Jakie siano ??? - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chów koni - i wszystko, co z nim związane (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: Jakie siano ??? (/showthread.php?tid=938)

Strony: 1 2


Jakie siano ??? - Paulina Derezińska - 07-08-2011

Wiem że po koszeniu siano powinno suszyć się jakieś 6-8 tygodni zanim się je skostkuje.
Ktoś kupił dla mnie około 50 kostek siana które jeszce dobrze nie wyschło i za wcześnie było kostkowane, nie mam pojęcia co z tym sianem zrobić, było koszone jakieś 3 tyg temu a jest już w kostkach.
Nie mam go gdzie wysuszyć żeby je rozłożyć, słyszałam o soli ale nei wiem na ile to skuteczne i też musiaąłbym je rozłożyć.
Nie jest spleśniałe, ma ładny bladozielony kolor i łądnei pachnie, na pierwszy rzut oka jest suche ale jak się włoży ręke do środka kostki czuć że jeszzce nie wyschło.
Nie można dawać koniom takiego siana ?
Lepiej zostawić je w kostkach i poczekac aż wyschnie czy w miare możliwości usypać w kopce w szopie i przewracać ?


Re: Jakie siano ??? - Bartosz Marchwica - 07-08-2011

Kostkuje się siano prosto z łąki, jednak musi ono być bardzo dobrze wysuszone.
W opisanym przez Ciebie przypadku jeśli poczujesz, że siano wewnątrz kostki zaczyna się grzać - to umarł w butach.
Jeśli masz gdzie, natychmiast rozłóż cały ładunek i przewracaj regularnie - jest szansa, że nie zagrzeje się i nie spleśnieje.

Przerabiałem to. Dlatego mądry doświadczeniem kupuję tylko siano ze stodoły. Jeśli nieuczciwy chłop ma szansę zaoszczędzić na suszeniu, to sprasuje za szybko i przywiezie - byle sprzedać. Mam już "czarną listę" dostawców siana. :twisted:


Re: Jakie siano ??? - Roxy - 07-08-2011

Do mnie siano przyjeżdża od razu po skoszeniu, jeśli jest dobrze wysuszone. Część jest solone. Leży przez miesiąc (lub ponad) na strychu zanim jest skarmiane Smile


Re: Jakie siano ??? - Paulina Derezińska - 07-08-2011

rozwale kostki i zrobie kopce w szopie, niestety mało miejsca więc będe często przewracać.
A takie siano, nie wysuszone ale nie spleśniałe może koniom zaszkodzić ? Takie jak jest teraz


Re: Jakie siano ??? - Roxy - 07-08-2011

Siano z traw musi się odleżeć około 4 tygodni.


Re: Jakie siano ??? - Bartosz Marchwica - 07-08-2011

Paulina Derezińska rozwale kostki i zrobie kopce w szopie, niestety mało miejsca więc będe często przewracać.
A takie siano, nie wysuszone ale nie spleśniałe może koniom zaszkodzić ? Takie jak jest teraz
W niewielkich ilościach nic się nie dzieje, jednak nie ryzykowałbym karmienia wyłącznie świeżym.
Zresztą, czy Twoje zwierzaki (zwierzak) nie mają możliwości pasienia się teraz?


Re: Jakie siano ??? - Roxy - 07-08-2011

Swoją drogą słyszałam też opinie, że można dać przez pierwsze dni małe ilości i później już normalnie.. choć ja bym się bała Smile


Re: Jakie siano ??? - Paulina Derezińska - 07-08-2011

pasą się, ale na wieczór na kolację dostają siano, w dzień są na pastwisku.


Re: Jakie siano ??? - Joanna Dobrzyńska - 07-09-2011

A siano luzem? Jest najlepsze. Staram się takim skarmiać: trochę własnej pracy i kupuję też od rolników, których nie stać na zamówienie prasy. Maja dzięki temu wspaniałe siano!


Re: Jakie siano ??? - Paulina Derezińska - 07-09-2011

no rak, nie mam wyjścia więc siano bedzie luzem aby wyschło ale do tego trzeba mieć troche miejsca, a u mnie z tym ciężko, więc porobie kopce i mam nadzieje że nie zaparzy się


Re: Jakie siano ??? - Joanna Dobrzyńska - 07-10-2011

Własnoręcznie uzbierałam naczepę siana z łąki (trawy, zioła), siano trzeszczy w dłoniach i ma kolor niebieskawy Big Grin . Jeśli zdarzyło się, ze ratowałam siano przed deszczem, a nie było w 100% ch suche, rozkładałam płasko na strychu i dosuszałam 2 dni przerzucając. Mam nadzieję, ze pogoda pozwoli na zbiór drugiej takiej ilości i będą konie miały rarytas na deser, bo nie ma jednak jak własne. Od rolników biorę takie luzem, bo nie każdego z nich stać na prasę czy belowanie, a i takie luzem jest nieco tańsze. I fakt, mam do dyspozycji kawałek (!) własnego dachu-strychu, ale poprzednia zima dała mi w kość pod kątem transportów siana, ze w tym roku umówiłam się z sąsiadem i wynajmę połowę stodoły na słomę i sianko, tym bardziej, że będą już 3 konie do obsłużenia.


Re: Jakie siano ??? - Gaga - 07-11-2011

Siano przed balotowaniem leży 3-4 dni na łące, to wszystko (o ile pogoda jest OK, a siano jest regularnie przetrząsane)... Nigdy nie słyszałam aby ktokolwiek przetrzymywał siano 6 czy 8 tygodni, natomiast tyle powinno odleżeć po balotowaniu aby odgazowało.
Jeśli kupiłaś wilgotne siano - to poza tym, co napisale inni forumowicze - czyli poza rozrzuceniem kostek - warto wszystko dobrze przesypać solą. Sól ma włąściwiosci higroskopijne - wyciągnie część wilgoci z siana. Co do niebezpieczeństwa - bardziej martwiłby mnie samozapłon niż pleśń... O ile spleśniałę siano można (i trzeba) wyrzucić, o tyle paląca się stajnia stanowi dużo większy problem... Sprawdzaj zatem bardzo często czy siano nie zaczyna się grzać


Re: Jakie siano ??? - Agnieszka Naklicka - 07-12-2011

Gaga zgadzam się z Tobą.Mamy ok 60 ar łąki i sami sobie zbieramy siano.Po skoszeniu leźy kilka dni jeśli są słoneczne potem na pasy grabione i prasujemy od razu nie czekamy na deszcz 6 tyg bo w tym czasie to pewnie nie raz by solidnie polało a pozatym by przerosło następną trawą.Jeśli nam popada na skoszone sianko to jest przewracane do wyschnięcia potem na pasy złożone i prasa.Ale często potem jeszcze zbieramy to co zostało.W tym roku to było takiego luźnego cały garaż i muszę się przyznać że po ok 2tyg zaczęłam tym karmić i nic się nie działo.Ale mam hucuła i kozy z szlachetnym koniem bym nie zaryzykowała takiego świerzego siana.Teraz nam rośnie drugi pokos oby pogoda sprzyjała przy zbiorze. A co do zapalenia siana to racja jeśli jest niedosuszone i skostkowane lub nawet luźne i ugniecione w stodole to ryzyko poźaru jak najbardziej prawdopodobne!Pozdrawiam i powodzenia z siankiem bo to podstawa.:-)


Re: Jakie siano ??? - Kamila Bareja - 07-13-2011

Pierwszy raz słysze ze siano przed zbalowaniem ma tyle lezakować...Musi wyschnąć i tyle czasem zajmuje to mniej czasu,czasem więcej choć gdy się je przesuszy zbytnio traci wiele wartości odżywczych ... Po zbalowaniu moze być podane dopiero po ok 4-5 tyg gdy sie "wypoci"Smile


Jesli faktycznie widzisz że siano jest zbyt wilgotne faktycznie musisz je rozrzucić... najlepiej w przewiewnym miejscu lub gdzies na słońcu..niestety dużo pracy Cię z tym czeka ale nie będziesz stratna ..


Re: Jakie siano ??? - Roxy - 07-13-2011

Moim zdaniem tak długo niezebrane siano trochę mija się z celem.. przez taki czas deszcz by chyba wszystko z niego wypłukał co możliwe Tongue