Hipologia

Pełna wersja: Dyskopatie a jazda konna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Być może przydatna informacja na temat siodła przyjaznego kolanom. Dzisiaj kontaktowałam się z osobą, która zajmuje się siodłami i powiedziano mi, że dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na dolegliwości z kolanami są siodła z bloczkami na rzep, żeby ,można było ustawić go na wysokości uda, żeby kolano pozostawało nieobciążone. Jako przykład podano Wintec Isabell Werth.
Witam Smile

Tak się składa że zajmuję się rekonstrukcją siodeł historycznych już jakieś ponad 10 lat,
Stronę którą podała Duchowa znam, jest to jedna z opcji siodła Magyarskiego IX-X wiek,
a są używane do dzisiaj, tradycja robienia siodeł tam przetrwała do dzisiaj, producentów jest
ok 20 a konkretne siodła umieją robić mniej więcej dwaj Wink o tych o których wiem.
Co do ustawiania dosiadu, siedzi się w nich naturalnie, można by powiedzieć że wymuszają poprawny dosiad (nie w rozumieniu tzw. klasycznego jeździectwa) zupełnie inaczej niżeli w siodle klasycznym czy w kulbace, choć są różne kulbaki Wink
Ta standardowa kulbaka -głownie wojskowe- oparta na 2 ławkach i 2 łękach to patent oparty
na siodłach wschodnich, dużo nowego tutaj nie wymyślili, ale zmienili nie koniecznie w dobrą stronę.
Dobre siodło robi się pod konia, a nie tłucze masowo na co wojsko nie mogło sobie pozwolić więc
zestandaryzowali itd... dużo można by pisać.
Jak kogoś interesuje temat to mogę napisać w wolnej chwili więcej.
Duchowa jak co daleko nie mieszkasz to można się kiedyś umówić i zobaczyć takie siodło, przejechać się i sama stwierdzisz jak się w takim siodle jeździ.

Miłego dnia!
Stron: 1 2