Hipologia Kategoria Konie chcą nas rozumieć Rozluźnienie jeźdźca, jazda konno / na koniu

Rozluźnienie jeźdźca, jazda konno / na koniu

Rozluźnienie jeźdźca, jazda konno / na koniu

Strony (4): 1 2 3 4 Dalej
Guli

Posting Freak

1,701
12-18-2007, 10:27 AM #1
Teolinek - Żeby dobrze jeździć wystarczy się rozluźnić


..
Bardzo ogólnikowo, by nie rzecz powierzchownie ,sformułowaś tę opinię.
I zrodzi się kolejny mit, ze do dobrej jazdy potrzebne jest usztywnienie :?

Rozlużnienie jest przeciwagą do usztywnienia, a przecież nie do tego dązymy.
Wiadomo, że rozluźnienie, to podążanie z ruchem konia, a nie stawianie mu oporu.
A że napina się mięsnie, to tez oczywiste, bo przeciez one tak pracują Smile

<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>
Guli
12-18-2007, 10:27 AM #1

Teolinek - Żeby dobrze jeździć wystarczy się rozluźnić


..
Bardzo ogólnikowo, by nie rzecz powierzchownie ,sformułowaś tę opinię.
I zrodzi się kolejny mit, ze do dobrej jazdy potrzebne jest usztywnienie :?

Rozlużnienie jest przeciwagą do usztywnienia, a przecież nie do tego dązymy.
Wiadomo, że rozluźnienie, to podążanie z ruchem konia, a nie stawianie mu oporu.
A że napina się mięsnie, to tez oczywiste, bo przeciez one tak pracują Smile


<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>

Klara Naszarkowska

Senior Member

686
12-18-2007, 10:46 AM #2
guli
Teolinek - Żeby dobrze jeździć wystarczy się rozluźnić
A że napina się mięsnie, to tez oczywiste, bo przeciez one tak pracują

No właśnie to chyba nie jest takie oczywiste ;-)

Zauważ, że napisałam "wystarczy". Bo: nie, nie wystarczy - samo rozluźnienie to za mało. I nie zawsze rada rozluźnij się/rozluźnij brzuch/plecy/udo/... będzie najlepsza. To jest dla mnie właśnie ten mit: rozluźnienie jest lekiem na wszystko

<t>Teolinek (You'll never shine if you don't glow.)</t>
Klara Naszarkowska
12-18-2007, 10:46 AM #2

guli
Teolinek - Żeby dobrze jeździć wystarczy się rozluźnić
A że napina się mięsnie, to tez oczywiste, bo przeciez one tak pracują

No właśnie to chyba nie jest takie oczywiste ;-)

Zauważ, że napisałam "wystarczy". Bo: nie, nie wystarczy - samo rozluźnienie to za mało. I nie zawsze rada rozluźnij się/rozluźnij brzuch/plecy/udo/... będzie najlepsza. To jest dla mnie właśnie ten mit: rozluźnienie jest lekiem na wszystko


<t>Teolinek (You'll never shine if you don't glow.)</t>

Guli

Posting Freak

1,701
12-18-2007, 10:54 AM #3
Teolinek . To jest dla mnie właśnie ten mit: rozluźnienie jest lekiem na wszystko

Nadal uważam, że nie powinno byc to traktowane jak mit, czyli totalna bzdura.
Bo rozluźnienie jest często znakomitym lekiem.

A wiekszosc ludzi odczyta wprost:

rozluźnienie na koniu, to bzdura

<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>
Guli
12-18-2007, 10:54 AM #3

Teolinek . To jest dla mnie właśnie ten mit: rozluźnienie jest lekiem na wszystko

Nadal uważam, że nie powinno byc to traktowane jak mit, czyli totalna bzdura.
Bo rozluźnienie jest często znakomitym lekiem.

A wiekszosc ludzi odczyta wprost:

rozluźnienie na koniu, to bzdura


<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>

Klara Naszarkowska

Senior Member

686
12-18-2007, 11:04 AM #4
guli, więcej wiary w ludzi!

Większość rozróżnia słowa: zawsze, często, czasem, nigdy (itd.) ;-)

<t>Teolinek (You'll never shine if you don't glow.)</t>
Klara Naszarkowska
12-18-2007, 11:04 AM #4

guli, więcej wiary w ludzi!

Większość rozróżnia słowa: zawsze, często, czasem, nigdy (itd.) ;-)


<t>Teolinek (You'll never shine if you don't glow.)</t>

Tania

Senior Member

260
12-18-2007, 12:18 PM #5
Wiele osób myśli,że:
rozluźniony/człowiek-na koniu/ to wyluzowany=wiotki=rozlazły=bezwładny=biernie wożony.
A to wręcz przeciwnie:
rozluźniony=każda pomoc/część ciała/ może działać niezależnie=jest pod kontrolą=nic biernie nie dynda=nic poza naszą wolą nie zaciska się =rozluźniony luźny nie jest :lol:
Tania
12-18-2007, 12:18 PM #5

Wiele osób myśli,że:
rozluźniony/człowiek-na koniu/ to wyluzowany=wiotki=rozlazły=bezwładny=biernie wożony.
A to wręcz przeciwnie:
rozluźniony=każda pomoc/część ciała/ może działać niezależnie=jest pod kontrolą=nic biernie nie dynda=nic poza naszą wolą nie zaciska się =rozluźniony luźny nie jest :lol:

Shadowy.Horse

Member

89
12-18-2007, 01:02 PM #6
Popieram Teolinka Wink
Rozluźnienie jest oczywiście konieczne w jeździe konnej. Ale chodzi o to, że to nie jest wszystko. Nie można na koniu poprostu siedziec rozluźnionym, bo mięśnie muszą cały czas pracować, ale tylko te, które muszą. Polecam artykuł na tej stronie:
http://www.classical-dressage.com/
zatytułowany "balance" (jak nie ma w tytułach z boku to trzeba kliknać "the seat", wtedy pod spodem sie pojawi "balance")
tam jest wszystko wg mnie bardzo ładnie wyjaśnione o tym "nicnierobieniu" na koniu Wink

<t>I'm trying to be cougar-eater.</t>
Shadowy.Horse
12-18-2007, 01:02 PM #6

Popieram Teolinka Wink
Rozluźnienie jest oczywiście konieczne w jeździe konnej. Ale chodzi o to, że to nie jest wszystko. Nie można na koniu poprostu siedziec rozluźnionym, bo mięśnie muszą cały czas pracować, ale tylko te, które muszą. Polecam artykuł na tej stronie:
http://www.classical-dressage.com/
zatytułowany "balance" (jak nie ma w tytułach z boku to trzeba kliknać "the seat", wtedy pod spodem sie pojawi "balance")
tam jest wszystko wg mnie bardzo ładnie wyjaśnione o tym "nicnierobieniu" na koniu Wink


<t>I'm trying to be cougar-eater.</t>

Guli

Posting Freak

1,701
12-18-2007, 01:19 PM #7
Shadowy.Horse Nie można na koniu poprostu siedziec rozluźnionym, bo mięśnie muszą cały czas pracować, ale tylko te, które muszą.

A ja, jak siedzę na koniu, to jestem rozluźniona i nic nie napinam Tongue

Oczywiście ,o ile wczesniej nie wezmę Pavulonu :wink:

Ciekawe ilu jeźdźców zastanawia się, który mięsień napiąć w tym momencie.
Ilu potrafi nazwac swoje mięśnie?

Muszę przyznać, że zupełnie nie zastanawiam się nad tym, tylko jeżdżę.
Natomiast potrafię rozluźnic zupełnie świadomie większość kawałków swojego ciała Smile

<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>
Guli
12-18-2007, 01:19 PM #7

Shadowy.Horse Nie można na koniu poprostu siedziec rozluźnionym, bo mięśnie muszą cały czas pracować, ale tylko te, które muszą.

A ja, jak siedzę na koniu, to jestem rozluźniona i nic nie napinam Tongue

Oczywiście ,o ile wczesniej nie wezmę Pavulonu :wink:

Ciekawe ilu jeźdźców zastanawia się, który mięsień napiąć w tym momencie.
Ilu potrafi nazwac swoje mięśnie?

Muszę przyznać, że zupełnie nie zastanawiam się nad tym, tylko jeżdżę.
Natomiast potrafię rozluźnic zupełnie świadomie większość kawałków swojego ciała Smile


<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>

Guli

Posting Freak

1,701
12-18-2007, 03:02 PM #8
Urodził się chyba następny mit :wink:

Do jazdy konnej wymagane są umiejetności najmniej gimnastyka o znajomości układu szkieletu i miesni własnych oraz ich pracy

Zatrzymam sie na jeździe rekreacyjnej.

Według mnie- konno może jeździc każdy i w każdym wieku.

Idea

I wcale nie trzeba byc super sportowcem, wystarczy zwykła sprawność fizyczna.
Oczywiście, że im człek bardziej wygimnastykowany , to jazda łatwiejsza.
Siły w tym sporcie nie potrzeba- drobne kobiety radza sobie z tę całkiem duza masą Smile
W sumie sprawnosc nawet na poziomie chodzenia .
Ja bardziej zmęcze się chodząc niz jeżdząc Big Grin

Dzieci i nastolatki smigaja az miło , nie mając pojęcia o wlasnych mięsniach , kościach itp

<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>
Guli
12-18-2007, 03:02 PM #8

Urodził się chyba następny mit :wink:

Do jazdy konnej wymagane są umiejetności najmniej gimnastyka o znajomości układu szkieletu i miesni własnych oraz ich pracy

Zatrzymam sie na jeździe rekreacyjnej.

Według mnie- konno może jeździc każdy i w każdym wieku.

Idea

I wcale nie trzeba byc super sportowcem, wystarczy zwykła sprawność fizyczna.
Oczywiście, że im człek bardziej wygimnastykowany , to jazda łatwiejsza.
Siły w tym sporcie nie potrzeba- drobne kobiety radza sobie z tę całkiem duza masą Smile
W sumie sprawnosc nawet na poziomie chodzenia .
Ja bardziej zmęcze się chodząc niz jeżdząc Big Grin

Dzieci i nastolatki smigaja az miło , nie mając pojęcia o wlasnych mięsniach , kościach itp


<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>

jasmina

Senior Member

254
12-18-2007, 03:50 PM #9
guli jeździć na koniu faktycznie może każdy z marną wiedzą, ale dobrze jeździć konno, poprawnie tak aby pomagać koniowi a nie tylko zachowywać bierność- już nie.

Rozluźnienie całkowite jest szkodliwe- siedzimy jak worek kartofli, trzeba ponapinac niektóre mięśnie, nie spiąć na max ale napiąć- wtedy jest przyjemniej i dla nas i dla koniaSmile
jasmina
12-18-2007, 03:50 PM #9

guli jeździć na koniu faktycznie może każdy z marną wiedzą, ale dobrze jeździć konno, poprawnie tak aby pomagać koniowi a nie tylko zachowywać bierność- już nie.

Rozluźnienie całkowite jest szkodliwe- siedzimy jak worek kartofli, trzeba ponapinac niektóre mięśnie, nie spiąć na max ale napiąć- wtedy jest przyjemniej i dla nas i dla koniaSmile

ecossaise

Member

69
12-18-2007, 03:52 PM #10
jeźdźcy uchodzą za największych paralityków wśród sportowców/no może nie licząc brydża sportowegoTongue/

jazda konna nie jest sportem

a jeszcze co do syskucji o mięśniach to żeby osiągac dobre wynikiw sensie sportowym/ trzeba panowac nad każdym kawałkiem ciała, a ja ostatnio się o tym coraz częściej przekonuje :oops:

a i to rozluźnienie ktoś tam wyżej świetnie opisał Arrow rozluźniony jeździec to panujący nad każdym swoim kawałkiem i nie napinający go bez potrzeby

<t>aleksandra i kucyk jumping teamSmile</t>
ecossaise
12-18-2007, 03:52 PM #10

jeźdźcy uchodzą za największych paralityków wśród sportowców/no może nie licząc brydża sportowegoTongue/

jazda konna nie jest sportem

a jeszcze co do syskucji o mięśniach to żeby osiągac dobre wynikiw sensie sportowym/ trzeba panowac nad każdym kawałkiem ciała, a ja ostatnio się o tym coraz częściej przekonuje :oops:

a i to rozluźnienie ktoś tam wyżej świetnie opisał Arrow rozluźniony jeździec to panujący nad każdym swoim kawałkiem i nie napinający go bez potrzeby


<t>aleksandra i kucyk jumping teamSmile</t>

Guli

Posting Freak

1,701
12-18-2007, 03:58 PM #11
ecossaise jazda konna nie jest sportem

A czym jest?

Cytat:a jeszcze co do syskucji o mięśniach to żeby osiągac dobre wynikiw sensie sportowym/ trzeba panowac nad każdym kawałkiem ciała

Czyli kulturyści są najlepszymi jeźdźcami Smile

Ja byłam dotychaczas przekonana, że największa prace fizyczną jednak odrabia koń :oops:

<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>
Guli
12-18-2007, 03:58 PM #11

ecossaise jazda konna nie jest sportem

A czym jest?

Cytat:a jeszcze co do syskucji o mięśniach to żeby osiągac dobre wynikiw sensie sportowym/ trzeba panowac nad każdym kawałkiem ciała

Czyli kulturyści są najlepszymi jeźdźcami Smile

Ja byłam dotychaczas przekonana, że największa prace fizyczną jednak odrabia koń :oops:


<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>

ecossaise

Member

69
12-18-2007, 04:01 PM #12
nie wiem czym ale strasznie mnie irytuje ten mit poprostu ludzie uważają że kiedy się nie biegnie do utraty tchu albo nie poci ganiając po boisku to to nie sport bo przecież "konik biegnie a ty tylko siedzisz"" :twisted:

ja nie wiem czy oni każdy z osobna napiąc potrafią 8)

a koń dużo racy robi ale samokontrolą można mu ułatwic, omóc i wskazac :wink:

<t>aleksandra i kucyk jumping teamSmile</t>
ecossaise
12-18-2007, 04:01 PM #12

nie wiem czym ale strasznie mnie irytuje ten mit poprostu ludzie uważają że kiedy się nie biegnie do utraty tchu albo nie poci ganiając po boisku to to nie sport bo przecież "konik biegnie a ty tylko siedzisz"" :twisted:

ja nie wiem czy oni każdy z osobna napiąc potrafią 8)

a koń dużo racy robi ale samokontrolą można mu ułatwic, omóc i wskazac :wink:


<t>aleksandra i kucyk jumping teamSmile</t>

Wojciech Mickunas

Posting Freak

1,126
12-18-2007, 04:26 PM #13
Tym razem nie mit lecz prawda w temacie kto może jeździć konno.
" Podróżować konno może każdy , ale jeździć konno tak, by być w stanie świadomie wpływać na zachowanie konia ,już tylko ci , którzy mają predyspozycje do tego by tę umiejętność posiąść. Nie każdy jest w stanie posiąść tę umiejętność w stopniu wirtuozerskim, tak jak nie każdy jest w stanie zastać pianistą, choć wielu potrafi zagrać "kuplety" ".
Kiedyś T.B. się na mnie "obraził" za "podróżowanie na koniu".
Można by wprowadzić określenie - jeździć na koniu w odróżniniu od jeździć konno. Ktoś kto, wie jak się porusza przy pomocy roweru, może powiedzieć ,że umie jeździć rowerem . Kolarze natomiast umieją jechać na rowrze. ( nawet bardzo szybko, albo po karkołomnych wertepach)
Trochę pofilozofowałem i coś czuję ,że zaraz mi się oberwie.
Na pewno nie miałem zamiaru nikogo urazić ! więc proszę o łagodny wymiar kary!
Wojciech Mickunas
12-18-2007, 04:26 PM #13

Tym razem nie mit lecz prawda w temacie kto może jeździć konno.
" Podróżować konno może każdy , ale jeździć konno tak, by być w stanie świadomie wpływać na zachowanie konia ,już tylko ci , którzy mają predyspozycje do tego by tę umiejętność posiąść. Nie każdy jest w stanie posiąść tę umiejętność w stopniu wirtuozerskim, tak jak nie każdy jest w stanie zastać pianistą, choć wielu potrafi zagrać "kuplety" ".
Kiedyś T.B. się na mnie "obraził" za "podróżowanie na koniu".
Można by wprowadzić określenie - jeździć na koniu w odróżniniu od jeździć konno. Ktoś kto, wie jak się porusza przy pomocy roweru, może powiedzieć ,że umie jeździć rowerem . Kolarze natomiast umieją jechać na rowrze. ( nawet bardzo szybko, albo po karkołomnych wertepach)
Trochę pofilozofowałem i coś czuję ,że zaraz mi się oberwie.
Na pewno nie miałem zamiaru nikogo urazić ! więc proszę o łagodny wymiar kary!

Wojciech Mickunas

Posting Freak

1,126
12-18-2007, 04:30 PM #14
Jeszcze mała prośba ! Kochani piszcie troszkę staranniej , bo te poprzestawiane często litery lekko irytują. ( mnie się też przytrafia , ale staram się jak mogę ) dzięki! i pozdrawiam wszystkich ciepło.
Wojciech Mickunas
12-18-2007, 04:30 PM #14

Jeszcze mała prośba ! Kochani piszcie troszkę staranniej , bo te poprzestawiane często litery lekko irytują. ( mnie się też przytrafia , ale staram się jak mogę ) dzięki! i pozdrawiam wszystkich ciepło.

ecossaise

Member

69
12-18-2007, 04:48 PM #15
czemu kary?przecież to cała istota, że jeździc konno mało kto umie, a jeździc na koniu potrafi wielu :wink: ja jak się starałam umówic na trening to własnie padło pytanie "po co chcesz tego ujeżdżenia?" na co ja odpowiedziałam "żeby się nauczyc jeździc konno" :mrgreen:

ja za swoje błędy przepraszam, ale niestety klawiatura zaczyna wariowac i nie zawsze się literki wciskają :roll:

<t>aleksandra i kucyk jumping teamSmile</t>
ecossaise
12-18-2007, 04:48 PM #15

czemu kary?przecież to cała istota, że jeździc konno mało kto umie, a jeździc na koniu potrafi wielu :wink: ja jak się starałam umówic na trening to własnie padło pytanie "po co chcesz tego ujeżdżenia?" na co ja odpowiedziałam "żeby się nauczyc jeździc konno" :mrgreen:

ja za swoje błędy przepraszam, ale niestety klawiatura zaczyna wariowac i nie zawsze się literki wciskają :roll:


<t>aleksandra i kucyk jumping teamSmile</t>

Strony (4): 1 2 3 4 Dalej
 
  • 0 głosów - średnia: 0
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
 1 gości
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
 1 gości