Przepisy na musli i inne
Przepisy na musli i inne
Jakie macie swoje przepisy i sposoby robienia musli dla koni lub innych mieszanek? Wiem, ze Gosia Sz. robi sama i ma swoje przepisy na to. A Wy? Zakładam ksiązkę kucharską dla kopytnych! :-)
Robiłam, dziś raczej modyfikuję lekko gotowe pasze ;-)
Np: jeśli chcę konia podtuczyć , do Frucht Muesli (Eggersmann), lub Apfle Muesli (Deukavallo) dorzucam jęczmienia - w zależności od potrzeb w wariantach:
Muesli : jęczmień: 2:1 , 1:1 lub 1:2
Kiedyś mieszałam m.in:
jęczmień + kukurydza w stosunku 2:1
+
słonecznik w łupinach
lucernę
suszone banany z Makro (jako źródło magnezu)
suszone jabłka z ... sadu ;-) (błonnik i witaminy)
suszoną marchew
suszone buraki czerwone
suszone pokrzywy - o właśnie, muszę w końcu ściąć i ususzyć... (zbawienny wpływ na perystaltykę jelit)
zioła:
- czosnek granulowany z Marko
- suszona pietruszka (j.w.)
- mięta
- bazylia
- rozmaryn
- kolendra
- tymianek
Starałam się skład opierać stricte na gotowych przepisach dobrych marek paszowych, a składniki dobierać z wyższej półki - wychodziło rzeczywiście trochę taniej...
Zrzynam żywcem z bloga Klary:
"Linda Parelli opowiada, jak karmią konie u siebie...
Ziarno :
30% calego owsa (niełuskanego)
30% jęczmienia (gniecionego)
30% otrębów pszennych
10% całych nasion czarnego słonecznika
Mieszankę dawkujemy miarkami: większość z naszych konie dostaje po miarce mieszanki na każdy posiłek, konie do pokazów i ogiery dostają po 2-3 miarki a konie, które potrzebują więcej energii lub więcej masy dostją po 2 miarki. Karmimy dwa razy dziennie.
Pasza objętościowa/sieczka:
50% sieczki z siana alfa-afa
50% sieczki z siana z trawy
Konie dostają 1 - 3 wiadra dziennie takiej paszy, w zależności od potrzeb (energia/masa)
Siano:
mieszanka alfa-alfa/trawa
Wszystkie konie dostają napoje melasowe (od 1/2 do 1 filiżanki melasy na wiadro wody). To utrzymuje je nawodnione i wspomaga wykorzystywanie minerałów oraz trawienie, nie wspominając już o hamowaniu odwodnienia i kolek związanych z odwodnieniem jelit (impaction?)
Zgodnie z metodą Pata Coleby dodajemy następujące minerały:
Ziarno jest namaczane przez noc w siarczanie miedzi, occie winnym i wodzie. A następnie podawane wymieszane i zmoczone razem z sieczką, dodajemy też dolomit i siarkę.?
Konie mają stały dostęp do morskich wodorostów.
Konie, które łatwo spalają kalorie (emocjonalne, [highly strung]) dostają 1/4 filiżanki dziennie oleju lnianego.
Podajemy również ciasteczka Winnies Cookies (2 dziennie) oraz APF (koniom w trasie albo tym, które przychodzą do nas z osłabionym systemem odporności).
(c.d. - pytanie dotyczyło namaczania ziarna - ile czego w płynie)
Obecnie używamy Parelli Essentials zamiast podawania minerałów bezpośrednio (niektóre konie nie chciały ich jeść, mimo że miały objawy niedoborów). Essentials składają się ziół oraz aminokwasów, które działają jak [synergists] i pomagają koniom czerpać więcej składników odżywczych z pożywienia. Koniom wychodzi to na dobre, wiele ma się nawet lepiej przy takim podejściu."
W kontekście ludzkim co prawda, ale:
"Ziarna słonecznika są jak multiwitamina, bo dostarczają wielu cennych składników. Dzięki bardzo dużej zawartości fitesteroli, roślinnych sterydów obniżających poziom cholesterolu we krwi, chroniących przed chorobami serca (...), ziarna te są sprzymierzeńcami naszego zdrowia. Zawierają też dużo białka, tłuszczów, prowitaminy A, witamin E, B i F, błonnika, folacyny, potasu, żelaza i cynku. Jest to kombinacja idealna dla serca. Ziarna słonecznika poprawiają przemianę materii, a dzięki obecności cynku i witaminy B, wzmacniają również system nerwowy."
"Ziarno słonecznika zawiera wiele składników pożądanych dla właściwego funkcjonowania organizmu. Jest bogate w potas, żelazo, magnez, proteiny, wielonienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E. Nie zawiera natomiast cholesterolu. Obecny w słoneczniku cynk poprawia pamięć i koncentrację. Witamina E rozszerza naczynia krwionośne i hamuje krzepnięcie krwi."
A w łupinkach to się podaje na lepszą perystaltykę czy na co? :)
a może ktoś ma przepisy na muesli dla koni ze skłonnoscią do tycia ??? jakich składników unikać?
o, pokrzywa hehe
https://ssl.allegro.pl/item606538889_pok...iosne.html
Dzięki na wakacje się w niego zaopatrzę.
Swoją drogą to robienie samemu swoich mieszanek paszowych typu musli to fajna sprawa. Tylko trzeba znać proporcje i składy poszczególnych składników. U mnie konie są praktycznie na samej trawie teraz (troszkę owsa na noc dostają i sianko do przegryzienia) i nie dostają dodatkowo witamin. W wakacje postaram się nasuszyć jakieś zioła typu pokrzywy, osty, dziurawiec, (no właśnie a propos - co można suszyć co jest łatwo dostępne i urozmaica dietę?) i podawać w miesiącach jesienno zimowych.
Mam też pytanie odnośnie kukurydzy.. Nie za bardzo się znam i nie wiem czy jest dobra dla koni ale np jak przejadą kombajny i jak idę na spacer z końmi to sobie wyjadają pozostałości (liście i kawałki połamanych kolb z ziarenkami) nie wiem czy to dobre dla nich ale nigdy mi po tym nie chorowały.
Taka kukurydza w mieszankach paszowych typu musli jest jakoś najpierw przerabiana i odłuskowana czy coś takiego (w sumie się nie znam) i chyba dzięki temu jest łatwiej przyswajalna dla koni.
Interesujący ten słonecznik. A czy nie można go sobie posadzić? A potem zebrać? Nie wiem jak to w moich okolicach jest i jaka jest cena takiego słonecznika ale pomyślałam że można nasadzić a potem zebrać ( o ile ptaki nie będą pierwsze ). I jeszcze pytanie: jeśli dajemy słonecznik to siemię też? Czy za dużo tego dobrego będzie. I w jakiej ilości się podaje ten słonecznik?
pozdrawiam Ela