Hipologia Kategoria Chów koni - i wszystko, co z nim związane Konie - zabawa edukacyjna :)

Konie - zabawa edukacyjna :)

Konie - zabawa edukacyjna :)

Strony (23): Wstecz 1 2 3 4 5 23 Dalej  
grymaśna

Junior Member

37
01-09-2009, 12:40 AM #16
A oto moje pytanie (anatomiczne Big Grin ):
proszę wymienić miejsca, w których koń może mieć strzałkę 8)

A poza konkursem, odpowiadam:
To zależy, jaki specyfik jest podawany w tych zastrzykach (przypuszczam, że steryd :?: ).
Leczenie szpatu polega na ograniczeniu bólu, można zatem podawać:
1) leki niesterydowe przeciwzapalne lub
2) sterydy (działają silniej przeciwbólowo, ale jednocześnie wpływają niekorzystnie na samą chrząstkę),
3) można też wspomagająco zastosować substancje ograniczające uszkodzenie chrząstki stawowej z grupy glukozo-amino-glikanów (GAG): kwas hialuronowy, glukozamina, chondroityna, a także związki siarki: metylo-sulfonynlo-metan (MSM) – aby ograniczyć postęp choroby.
4) ponadto stosuje się kucie ortopedyczne, odciążające przyśrodkową stronę stawu
5) ważne jest zapewnienie ruchu, ale bez przeciążeń.
Decyzję, co rodzaju użytego specyfiku i sposobu leczenia, podejmuje oczywiście lekarz prowadzący, na podstawie oceny konkretnego przypadku (stopień kulawizny, zaawansowanie zmian widocznych w obrazie rtg). Może się bowiem zdarzyć taka sytuacja, że hamowanie procesu chorobowego wcale nie jest wskazane, a optymalnym wyjściem jest „pozwolenie” na jak najszybszy zrost kości, co w efekcie da likwidację bólu.
Można też rozważyć zabieg chirurgiczny (przecięcie tzw. ścięgna szpatowego oraz artrodeza), choć oczywiście jest to dość kosztowna „impreza”, a także niosąca ze sobą pewne ryzyko, no i tu też – niezbędna jest ocena sytuacji przez lekarza, który leczy konisia.
Pozdrawiam Smile

<t>'nieludzka' doktorka... jak to Ktoś powiedziałWink<br/>
ODMELDOWAŁAM SIĘ - BRAK CZASU ZWYCIĘŻYŁSad</t>
grymaśna
01-09-2009, 12:40 AM #16

A oto moje pytanie (anatomiczne Big Grin ):
proszę wymienić miejsca, w których koń może mieć strzałkę 8)

A poza konkursem, odpowiadam:
To zależy, jaki specyfik jest podawany w tych zastrzykach (przypuszczam, że steryd :?: ).
Leczenie szpatu polega na ograniczeniu bólu, można zatem podawać:
1) leki niesterydowe przeciwzapalne lub
2) sterydy (działają silniej przeciwbólowo, ale jednocześnie wpływają niekorzystnie na samą chrząstkę),
3) można też wspomagająco zastosować substancje ograniczające uszkodzenie chrząstki stawowej z grupy glukozo-amino-glikanów (GAG): kwas hialuronowy, glukozamina, chondroityna, a także związki siarki: metylo-sulfonynlo-metan (MSM) – aby ograniczyć postęp choroby.
4) ponadto stosuje się kucie ortopedyczne, odciążające przyśrodkową stronę stawu
5) ważne jest zapewnienie ruchu, ale bez przeciążeń.
Decyzję, co rodzaju użytego specyfiku i sposobu leczenia, podejmuje oczywiście lekarz prowadzący, na podstawie oceny konkretnego przypadku (stopień kulawizny, zaawansowanie zmian widocznych w obrazie rtg). Może się bowiem zdarzyć taka sytuacja, że hamowanie procesu chorobowego wcale nie jest wskazane, a optymalnym wyjściem jest „pozwolenie” na jak najszybszy zrost kości, co w efekcie da likwidację bólu.
Można też rozważyć zabieg chirurgiczny (przecięcie tzw. ścięgna szpatowego oraz artrodeza), choć oczywiście jest to dość kosztowna „impreza”, a także niosąca ze sobą pewne ryzyko, no i tu też – niezbędna jest ocena sytuacji przez lekarza, który leczy konisia.
Pozdrawiam Smile


<t>'nieludzka' doktorka... jak to Ktoś powiedziałWink<br/>
ODMELDOWAŁAM SIĘ - BRAK CZASU ZWYCIĘŻYŁSad</t>

Guli

Posting Freak

1,701
01-09-2009, 08:57 AM #17
Strzałkę koń może mieć w kopycie i chyba na głowie?

Jako odmianę?
Smile

<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>
Guli
01-09-2009, 08:57 AM #17

Strzałkę koń może mieć w kopycie i chyba na głowie?

Jako odmianę?
Smile


<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>

Anna Skalik

Member

211
01-09-2009, 09:12 AM #18
A czy kość strzałkowa liczy się jako strzałka ?

<r><COLOR color="#408040"><s></s>Dioda do usług <e></e></COLOR></r>
Anna Skalik
01-09-2009, 09:12 AM #18

A czy kość strzałkowa liczy się jako strzałka ?


<r><COLOR color="#408040"><s></s>Dioda do usług <e></e></COLOR></r>

grymaśna

Junior Member

37
01-09-2009, 10:41 AM #19
Bardzo dobrze Big Grin Big Grin Big Grin
1) strzałka kopytowa
2) strzałka na głowie (odmiana)
3) strzałka (łac. fibula) = kość strzałkowa

Jestem pod wrażeniem - moi studenci, jak ich tak z ciekawości zapytałam, nie wymienili wszystkich. Pewnie za dużo mają "do głów kładzone" 8)

<t>'nieludzka' doktorka... jak to Ktoś powiedziałWink<br/>
ODMELDOWAŁAM SIĘ - BRAK CZASU ZWYCIĘŻYŁSad</t>
grymaśna
01-09-2009, 10:41 AM #19

Bardzo dobrze Big Grin Big Grin Big Grin
1) strzałka kopytowa
2) strzałka na głowie (odmiana)
3) strzałka (łac. fibula) = kość strzałkowa

Jestem pod wrażeniem - moi studenci, jak ich tak z ciekawości zapytałam, nie wymienili wszystkich. Pewnie za dużo mają "do głów kładzone" 8)


<t>'nieludzka' doktorka... jak to Ktoś powiedziałWink<br/>
ODMELDOWAŁAM SIĘ - BRAK CZASU ZWYCIĘŻYŁSad</t>

Julia z Orla

Posting Freak

1,409
01-09-2009, 12:18 PM #20
No i się odpowiedź przedzieliła samoistnie na pół Smile Magda jako autorka 2/3 odpowiedzi zadaje następne pytanie Smile

<r><SIZE size="85"><s></s><URL url="http://stajniaequila.blogspot.com/"><s></s><COLOR color="#80BF00"><s></s>★Stajnia Equila<e></e></COLOR><e></e></URL><br/>
<URL url="http://equimechana.blogspot.com/"><s></s>EQUIMECHANA - o biomechanice ruchu konia<e></e></URL><br/>
<I><s></s>"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse."<e></e></I> D.Bennet<e>
</e></SIZE></r>
Julia z Orla
01-09-2009, 12:18 PM #20

No i się odpowiedź przedzieliła samoistnie na pół Smile Magda jako autorka 2/3 odpowiedzi zadaje następne pytanie Smile


<r><SIZE size="85"><s></s><URL url="http://stajniaequila.blogspot.com/"><s></s><COLOR color="#80BF00"><s></s>★Stajnia Equila<e></e></COLOR><e></e></URL><br/>
<URL url="http://equimechana.blogspot.com/"><s></s>EQUIMECHANA - o biomechanice ruchu konia<e></e></URL><br/>
<I><s></s>"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse."<e></e></I> D.Bennet<e>
</e></SIZE></r>

Guli

Posting Freak

1,701
01-09-2009, 12:34 PM #21
To wykorzystam bezwstydnie 8)

Jak określa się prawidłowo miejsce wbicia igły w konia, przy podawaniu zastrzyku domięśniowego?

Nie znam prawidłowej odpowiedzi :oops:

<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>
Guli
01-09-2009, 12:34 PM #21

To wykorzystam bezwstydnie 8)

Jak określa się prawidłowo miejsce wbicia igły w konia, przy podawaniu zastrzyku domięśniowego?

Nie znam prawidłowej odpowiedzi :oops:


<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>

Julia z Orla

Posting Freak

1,409
01-09-2009, 12:58 PM #22
Czyli pytanie jest nieważne, bo pytający musi znać odpowiedź na swoje pytanie Smile Pytania, na które nie znamy odpowiedzi można zadawać pani doktor prywatnie. Magda wymyśla nowe pytanie, z zakresu swojej wiedzy.

Strasznie ciężko utrzymać porządek w tym wątku Big Grin

<r><SIZE size="85"><s></s><URL url="http://stajniaequila.blogspot.com/"><s></s><COLOR color="#80BF00"><s></s>★Stajnia Equila<e></e></COLOR><e></e></URL><br/>
<URL url="http://equimechana.blogspot.com/"><s></s>EQUIMECHANA - o biomechanice ruchu konia<e></e></URL><br/>
<I><s></s>"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse."<e></e></I> D.Bennet<e>
</e></SIZE></r>
Julia z Orla
01-09-2009, 12:58 PM #22

Czyli pytanie jest nieważne, bo pytający musi znać odpowiedź na swoje pytanie Smile Pytania, na które nie znamy odpowiedzi można zadawać pani doktor prywatnie. Magda wymyśla nowe pytanie, z zakresu swojej wiedzy.

Strasznie ciężko utrzymać porządek w tym wątku Big Grin


<r><SIZE size="85"><s></s><URL url="http://stajniaequila.blogspot.com/"><s></s><COLOR color="#80BF00"><s></s>★Stajnia Equila<e></e></COLOR><e></e></URL><br/>
<URL url="http://equimechana.blogspot.com/"><s></s>EQUIMECHANA - o biomechanice ruchu konia<e></e></URL><br/>
<I><s></s>"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse."<e></e></I> D.Bennet<e>
</e></SIZE></r>

Guli

Posting Freak

1,701
01-09-2009, 07:25 PM #23
Poniewaz nikt nie odpowiedział na moje pytanie, więc zadaję następne 8)

Z zakresu wiedzy książkowej Big Grin

Czym rózni się cwał od galopu.
Wymagane jest podanie kolejnosci stwiania nóg w jednym i drugim chodzie.
Smile

p.s

Wyszło mi, ze zastrzyk taki podaje się w mięsień czworogłowy :?

<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>
Guli
01-09-2009, 07:25 PM #23

Poniewaz nikt nie odpowiedział na moje pytanie, więc zadaję następne 8)

Z zakresu wiedzy książkowej Big Grin

Czym rózni się cwał od galopu.
Wymagane jest podanie kolejnosci stwiania nóg w jednym i drugim chodzie.
Smile

p.s

Wyszło mi, ze zastrzyk taki podaje się w mięsień czworogłowy :?


<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>

Anna Skalik

Member

211
01-10-2009, 07:51 PM #24
Magda chyba czworoboczny szyi ?
Galop ( chód 3-taktowy) z prawej nogi :
1.lewa tylna, 2.prawa tylna z lewą przednią i 3.prawa przednia ( noga "prowadząca ")
Cwał ( chód 4 taktowy) z prawej nogi :
1.lewa tylna, 2.prawa tylna 3. lewa przednia i 4.prawa przednia ( noga "prowadząca ")

Różnica polega na tym , że nogi stawiane w galopie równocześnie ( w naszym przypadku ) prawa tylna i lewa przednia , w cwale stawiane są w niewielkiej różnicy " czasowej" dającej nam wyraźny 4 takt.

<r><COLOR color="#408040"><s></s>Dioda do usług <e></e></COLOR></r>
Anna Skalik
01-10-2009, 07:51 PM #24

Magda chyba czworoboczny szyi ?
Galop ( chód 3-taktowy) z prawej nogi :
1.lewa tylna, 2.prawa tylna z lewą przednią i 3.prawa przednia ( noga "prowadząca ")
Cwał ( chód 4 taktowy) z prawej nogi :
1.lewa tylna, 2.prawa tylna 3. lewa przednia i 4.prawa przednia ( noga "prowadząca ")

Różnica polega na tym , że nogi stawiane w galopie równocześnie ( w naszym przypadku ) prawa tylna i lewa przednia , w cwale stawiane są w niewielkiej różnicy " czasowej" dającej nam wyraźny 4 takt.


<r><COLOR color="#408040"><s></s>Dioda do usług <e></e></COLOR></r>

Guli

Posting Freak

1,701
01-10-2009, 09:07 PM #25
Dioda, masz 6 + 8)

Plus za mięsień czworo........ :lol:

Twoja kolej. Smile

<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>
Guli
01-10-2009, 09:07 PM #25

Dioda, masz 6 + 8)

Plus za mięsień czworo........ :lol:

Twoja kolej. Smile


<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>

Anna Skalik

Member

211
01-10-2009, 10:32 PM #26
Będzie łatwo , bo już późno i ... mam lenia. Tongue I hihihi znowu z anatomii.
Jak popularnie nazywają koniarze dolną część żuchwy pomiędzy podbródkiem ( bródką ) , a ganaszami ?

<r><COLOR color="#408040"><s></s>Dioda do usług <e></e></COLOR></r>
Anna Skalik
01-10-2009, 10:32 PM #26

Będzie łatwo , bo już późno i ... mam lenia. Tongue I hihihi znowu z anatomii.
Jak popularnie nazywają koniarze dolną część żuchwy pomiędzy podbródkiem ( bródką ) , a ganaszami ?


<r><COLOR color="#408040"><s></s>Dioda do usług <e></e></COLOR></r>

Dagmara Matuszak

Senior Member

719
01-10-2009, 10:45 PM #27
Sanki?

<r><SIZE size="85"><s></s><I><s></s><COLOR color="#808080"><s></s>They're dangerous at both ends and crafty in the middle.<br/>
<e>
</e></COLOR><e>
</e></I><e>
</e></SIZE></r>
Dagmara Matuszak
01-10-2009, 10:45 PM #27

Sanki?


<r><SIZE size="85"><s></s><I><s></s><COLOR color="#808080"><s></s>They're dangerous at both ends and crafty in the middle.<br/>
<e>
</e></COLOR><e>
</e></I><e>
</e></SIZE></r>

Anna Skalik

Member

211
01-11-2009, 07:58 AM #28
Tak jest. Big Grin
Przynajmniej , ja znam taką nazwę .
Dagmaro , Twoja kolej. 8)

<r><COLOR color="#408040"><s></s>Dioda do usług <e></e></COLOR></r>
Anna Skalik
01-11-2009, 07:58 AM #28

Tak jest. Big Grin
Przynajmniej , ja znam taką nazwę .
Dagmaro , Twoja kolej. 8)


<r><COLOR color="#408040"><s></s>Dioda do usług <e></e></COLOR></r>

Dagmara Matuszak

Senior Member

719
01-11-2009, 01:27 PM #29
Trochę mi głupio, bo odpowiadając w sobotni wieczór pozbawiłam innych szansy...

Co pozwala koniowi odpoczywać na stojąco?

<r><SIZE size="85"><s></s><I><s></s><COLOR color="#808080"><s></s>They're dangerous at both ends and crafty in the middle.<br/>
<e>
</e></COLOR><e>
</e></I><e>
</e></SIZE></r>
Dagmara Matuszak
01-11-2009, 01:27 PM #29

Trochę mi głupio, bo odpowiadając w sobotni wieczór pozbawiłam innych szansy...

Co pozwala koniowi odpoczywać na stojąco?


<r><SIZE size="85"><s></s><I><s></s><COLOR color="#808080"><s></s>They're dangerous at both ends and crafty in the middle.<br/>
<e>
</e></COLOR><e>
</e></I><e>
</e></SIZE></r>

Guli

Posting Freak

1,701
01-11-2009, 01:30 PM #30
Cztery nogi? Tongue

Albo ciasnota w boksie :mrgreen:

<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>
Guli
01-11-2009, 01:30 PM #30

Cztery nogi? Tongue

Albo ciasnota w boksie :mrgreen:


<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>

Strony (23): Wstecz 1 2 3 4 5 23 Dalej  
 
  • 0 głosów - średnia: 0
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
 1 gości
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
 1 gości