Hipologia Kategoria Chów koni - i wszystko, co z nim związane Żywienie koni (+ściółka w boksie)

Żywienie koni (+ściółka w boksie)

Żywienie koni (+ściółka w boksie)

Strony (29): Wstecz 1 18 19 20 21 22 29 Dalej  
Joanna Dobrzyńska

Posting Freak

910
04-09-2009, 06:25 AM #286
Spora część mojej łąki jest kwaśna Sad , a jeszcze w tym miejscu mamy fragmenty z torfem. Przy niskim stanie wód gruntowych jest on suchy. Zauważyłam jak moje obie kobyłki zębami robiły dziury w glebie wyjadając torf, zwłaszcza siwa- lubi gmerać językiem w torfie.
Kwasowość gleby wpływa na rozwój traw małowartościowych, łykowatych oraz na rozprzestrzenianie się szczawiu, dodatkowo mamy tam jaskry. I jak łatwo się domyślić, konie tego fragmentu łąki unikają, mają inne smaczne miejsca, ale czasem wpadają na smaczny ( ? ) torf.
Corocznie zasilam łąkę wapnem magnezowym i są efekty, ale na nie można liczyć dopiero na następny rok po zasileniu :!: .
Co do wyścielania- torf brzmi rozsądnie. Ile kosztuje balot, czy ktoś pytał?

<r>"Zdobądź serce swojego konia, potem dotrzyj do jego umysłu, a wtedy będziesz mógł użyć siły jego według swego zamysłu"<br/>
<br/>
<COLOR color="#400040"><s></s><URL url="http://www.stajniabartodziej.republika.pl">www.stajniabartodziej.republika.pl</URL><e></e></COLOR></r>
Joanna Dobrzyńska
04-09-2009, 06:25 AM #286

Spora część mojej łąki jest kwaśna Sad , a jeszcze w tym miejscu mamy fragmenty z torfem. Przy niskim stanie wód gruntowych jest on suchy. Zauważyłam jak moje obie kobyłki zębami robiły dziury w glebie wyjadając torf, zwłaszcza siwa- lubi gmerać językiem w torfie.
Kwasowość gleby wpływa na rozwój traw małowartościowych, łykowatych oraz na rozprzestrzenianie się szczawiu, dodatkowo mamy tam jaskry. I jak łatwo się domyślić, konie tego fragmentu łąki unikają, mają inne smaczne miejsca, ale czasem wpadają na smaczny ( ? ) torf.
Corocznie zasilam łąkę wapnem magnezowym i są efekty, ale na nie można liczyć dopiero na następny rok po zasileniu :!: .
Co do wyścielania- torf brzmi rozsądnie. Ile kosztuje balot, czy ktoś pytał?


<r>"Zdobądź serce swojego konia, potem dotrzyj do jego umysłu, a wtedy będziesz mógł użyć siły jego według swego zamysłu"<br/>
<br/>
<COLOR color="#400040"><s></s><URL url="http://www.stajniabartodziej.republika.pl">www.stajniabartodziej.republika.pl</URL><e></e></COLOR></r>

Guli

Posting Freak

1,701
04-09-2009, 06:28 AM #287
Julia Zdrojewska to chętnie rozważę ścielenie w ten sposób. Tym bardziej, że z boksu prosto pod kwiatki Smile

Tego rodzaju podłoże służy iglakom, rododendronom , azaliom i wrzosom, oraz jeszcze innym kwwasolubnym.
Inne rośliny wymagające obojętnego odczynu zmarnieją.

Jeszcze w powiązaniu z żywieniem.
Ciekawe, czy tylko moje konie lubią torf, czy to bardziej ogólna potrzeba.

Sprawdzał ktoś?

U koni kwas solny w sokach żołądkowych produkowany jest cały czas, nie tylko w czasie jedzenia , tak jak np u ludzi.
Z tego powodu rzadkie karmienie koni, może powodować wrzody żołądka.
Odczyn ph środowiska trawiennego koni ( to moje niepoprawne określenie :wink: ) jest bardzo niski i wynosi 2.

Był kiedyś artykuł na ten temat w Świecie Koni .

Edit:

To już wiem, że nie tylko moje zajadają się torfem Big Grin

<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>
Guli
04-09-2009, 06:28 AM #287

Julia Zdrojewska to chętnie rozważę ścielenie w ten sposób. Tym bardziej, że z boksu prosto pod kwiatki Smile

Tego rodzaju podłoże służy iglakom, rododendronom , azaliom i wrzosom, oraz jeszcze innym kwwasolubnym.
Inne rośliny wymagające obojętnego odczynu zmarnieją.

Jeszcze w powiązaniu z żywieniem.
Ciekawe, czy tylko moje konie lubią torf, czy to bardziej ogólna potrzeba.

Sprawdzał ktoś?

U koni kwas solny w sokach żołądkowych produkowany jest cały czas, nie tylko w czasie jedzenia , tak jak np u ludzi.
Z tego powodu rzadkie karmienie koni, może powodować wrzody żołądka.
Odczyn ph środowiska trawiennego koni ( to moje niepoprawne określenie :wink: ) jest bardzo niski i wynosi 2.

Był kiedyś artykuł na ten temat w Świecie Koni .

Edit:

To już wiem, że nie tylko moje zajadają się torfem Big Grin


<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>

Joanna Dobrzyńska

Posting Freak

910
04-09-2009, 06:34 AM #288
Właśnie Magdo, też się zastanawiałam Big Grin
Widocznie im to potrzebne, z początku je przeganiałam, ale przecież nie ma tam piachu :!: , takie zdrewniałe, lekkie i miłe w dotyku. To może i smaczna przekąska :roll: :?:

<r>"Zdobądź serce swojego konia, potem dotrzyj do jego umysłu, a wtedy będziesz mógł użyć siły jego według swego zamysłu"<br/>
<br/>
<COLOR color="#400040"><s></s><URL url="http://www.stajniabartodziej.republika.pl">www.stajniabartodziej.republika.pl</URL><e></e></COLOR></r>
Joanna Dobrzyńska
04-09-2009, 06:34 AM #288

Właśnie Magdo, też się zastanawiałam Big Grin
Widocznie im to potrzebne, z początku je przeganiałam, ale przecież nie ma tam piachu :!: , takie zdrewniałe, lekkie i miłe w dotyku. To może i smaczna przekąska :roll: :?:


<r>"Zdobądź serce swojego konia, potem dotrzyj do jego umysłu, a wtedy będziesz mógł użyć siły jego według swego zamysłu"<br/>
<br/>
<COLOR color="#400040"><s></s><URL url="http://www.stajniabartodziej.republika.pl">www.stajniabartodziej.republika.pl</URL><e></e></COLOR></r>

Guli

Posting Freak

1,701
04-09-2009, 06:49 AM #289
No właśnie , ja tez goniłam, bo bałam się o piasek.
Ale to przecież inny materiał.

A smakowity, oj tak Big Grin
[Obrazek: torf.jpg]


Sporo kwiatów mi zmarnowały :roll:
W końcu weterynarz dał mi kwas mlekowy do zakwaszania wody i pomogło.

<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>
Guli
04-09-2009, 06:49 AM #289

No właśnie , ja tez goniłam, bo bałam się o piasek.
Ale to przecież inny materiał.

A smakowity, oj tak Big Grin
[Obrazek: torf.jpg]


Sporo kwiatów mi zmarnowały :roll:
W końcu weterynarz dał mi kwas mlekowy do zakwaszania wody i pomogło.


<r><COLOR color="#FF0000"><s></s>Mając na uwadze zachowanie dobrego klimatu i poziomu dyskusji „Guli” została usunięta z grona użytkowników forum hipologia.pl. <e></e></COLOR></r>

Joanna Dobrzyńska

Posting Freak

910
04-09-2009, 08:41 AM #290
Nowa rasa KT, czyli "Kuc Torfowy" Big Grin I jak wspaniale wykorzystuje paszę :lol:

<r>"Zdobądź serce swojego konia, potem dotrzyj do jego umysłu, a wtedy będziesz mógł użyć siły jego według swego zamysłu"<br/>
<br/>
<COLOR color="#400040"><s></s><URL url="http://www.stajniabartodziej.republika.pl">www.stajniabartodziej.republika.pl</URL><e></e></COLOR></r>
Joanna Dobrzyńska
04-09-2009, 08:41 AM #290

Nowa rasa KT, czyli "Kuc Torfowy" Big Grin I jak wspaniale wykorzystuje paszę :lol:


<r>"Zdobądź serce swojego konia, potem dotrzyj do jego umysłu, a wtedy będziesz mógł użyć siły jego według swego zamysłu"<br/>
<br/>
<COLOR color="#400040"><s></s><URL url="http://www.stajniabartodziej.republika.pl">www.stajniabartodziej.republika.pl</URL><e></e></COLOR></r>

Julia z Orla

Posting Freak

1,409
04-09-2009, 11:11 AM #291
Torf Mix kosztuje 33 - 37 zł za balot (w zależności ile się ich weźmie), a Torf, Wiórowa i Papierowa 31 - 35 zł za balot. 1 balot to 38 kg torfu (550 l).

<r><SIZE size="85"><s></s><URL url="http://stajniaequila.blogspot.com/"><s></s><COLOR color="#80BF00"><s></s>★Stajnia Equila<e></e></COLOR><e></e></URL><br/>
<URL url="http://equimechana.blogspot.com/"><s></s>EQUIMECHANA - o biomechanice ruchu konia<e></e></URL><br/>
<I><s></s>"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse."<e></e></I> D.Bennet<e>
</e></SIZE></r>
Julia z Orla
04-09-2009, 11:11 AM #291

Torf Mix kosztuje 33 - 37 zł za balot (w zależności ile się ich weźmie), a Torf, Wiórowa i Papierowa 31 - 35 zł za balot. 1 balot to 38 kg torfu (550 l).


<r><SIZE size="85"><s></s><URL url="http://stajniaequila.blogspot.com/"><s></s><COLOR color="#80BF00"><s></s>★Stajnia Equila<e></e></COLOR><e></e></URL><br/>
<URL url="http://equimechana.blogspot.com/"><s></s>EQUIMECHANA - o biomechanice ruchu konia<e></e></URL><br/>
<I><s></s>"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse."<e></e></I> D.Bennet<e>
</e></SIZE></r>

branka

Posting Freak

2,096
04-09-2009, 04:12 PM #292
Ale torfu zużywa się trochę mniej niż trocin, przynajmniej tak twierdzili w Irlandii ci co mieli torf. W kazdym razie dla mnie to najkorzystniejsza sciółka jak tak poczytałam o wszystkich Smile
PS - ciekawe czy ktokolwiek w Polsce kupuje te ściólke papierową?

<t></t>
branka
04-09-2009, 04:12 PM #292

Ale torfu zużywa się trochę mniej niż trocin, przynajmniej tak twierdzili w Irlandii ci co mieli torf. W kazdym razie dla mnie to najkorzystniejsza sciółka jak tak poczytałam o wszystkich Smile
PS - ciekawe czy ktokolwiek w Polsce kupuje te ściólke papierową?


<t></t>

Julia z Orla

Posting Freak

1,409
04-09-2009, 06:41 PM #293
I to nawet jest z tego co widzę bardzo przyzwoita cena - torf kwaśny, taki zwykły, kosztuje więcej w przeliczeniu (ok. 4 zł za 50 l). A są jakieś złe strony ścielenia torfem?
O! Mam! Siwe konie w torfie = :o

<r><SIZE size="85"><s></s><URL url="http://stajniaequila.blogspot.com/"><s></s><COLOR color="#80BF00"><s></s>★Stajnia Equila<e></e></COLOR><e></e></URL><br/>
<URL url="http://equimechana.blogspot.com/"><s></s>EQUIMECHANA - o biomechanice ruchu konia<e></e></URL><br/>
<I><s></s>"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse."<e></e></I> D.Bennet<e>
</e></SIZE></r>
Julia z Orla
04-09-2009, 06:41 PM #293

I to nawet jest z tego co widzę bardzo przyzwoita cena - torf kwaśny, taki zwykły, kosztuje więcej w przeliczeniu (ok. 4 zł za 50 l). A są jakieś złe strony ścielenia torfem?
O! Mam! Siwe konie w torfie = :o


<r><SIZE size="85"><s></s><URL url="http://stajniaequila.blogspot.com/"><s></s><COLOR color="#80BF00"><s></s>★Stajnia Equila<e></e></COLOR><e></e></URL><br/>
<URL url="http://equimechana.blogspot.com/"><s></s>EQUIMECHANA - o biomechanice ruchu konia<e></e></URL><br/>
<I><s></s>"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse."<e></e></I> D.Bennet<e>
</e></SIZE></r>

branka

Posting Freak

2,096
04-09-2009, 06:43 PM #294
On chyba aż tak nie brudzi(chyba Big Grin ). Gorsze są trociny takie "puchate' jak są w Anglii często na jasnych koniach - niby odpylone a i tak koń cały jak w kurzu! I w ogon jak sie cholerstwo wczepia!

Kurcze może ja w swojej stajni powiem o tym torfie? A taki nie dla koni to będzie dobry? W sensie trociny nie dla koni są zakurzone - torf nie dla koni będzie ok(chodzi mi o źródło nabycia go)? Może sobie kupię kilka paczek na próbę.. Smile

<t></t>
branka
04-09-2009, 06:43 PM #294

On chyba aż tak nie brudzi(chyba Big Grin ). Gorsze są trociny takie "puchate' jak są w Anglii często na jasnych koniach - niby odpylone a i tak koń cały jak w kurzu! I w ogon jak sie cholerstwo wczepia!

Kurcze może ja w swojej stajni powiem o tym torfie? A taki nie dla koni to będzie dobry? W sensie trociny nie dla koni są zakurzone - torf nie dla koni będzie ok(chodzi mi o źródło nabycia go)? Może sobie kupię kilka paczek na próbę.. Smile


<t></t>

04-09-2009, 07:20 PM #295
A co z takim torfem prosto z gleby? Gdzieś tam kiedyś widziałem trochę tego i nie było na jakimś tam specjalnie chronionym gruncie czy prywatnej posesji. Big Grin

<r>"...wondering will mother earth survive<br/>
hoping that mankind will stop abusing her<br/>
sometimes..."<br/>
<br/>
Ozzy Osbourne "The Dreamer"<br/>
<br/>
do tej pory znany jako <B><s></s>Thorhall<e></e></B></r>
Jarosław Pietrzak
04-09-2009, 07:20 PM #295

A co z takim torfem prosto z gleby? Gdzieś tam kiedyś widziałem trochę tego i nie było na jakimś tam specjalnie chronionym gruncie czy prywatnej posesji. Big Grin


<r>"...wondering will mother earth survive<br/>
hoping that mankind will stop abusing her<br/>
sometimes..."<br/>
<br/>
Ozzy Osbourne "The Dreamer"<br/>
<br/>
do tej pory znany jako <B><s></s>Thorhall<e></e></B></r>

Lutejaxx

Administrator

2,782
04-10-2009, 02:30 PM #296
nie mam pojęcia czy taki zwykły się nadaje...ale kurde czy on aż tak bardzo się różni od kupowanego...? Tyle, że nie będę jeździć po torf na jakieś pola bo nie mam transportu.

Ale tym zjadaniem torfu to mnie zmartwiliscie....już miałam nadzieję, że kobyła przestanie wsuwać spod siebie! Sad

<t></t>
Lutejaxx
04-10-2009, 02:30 PM #296

nie mam pojęcia czy taki zwykły się nadaje...ale kurde czy on aż tak bardzo się różni od kupowanego...? Tyle, że nie będę jeździć po torf na jakieś pola bo nie mam transportu.

Ale tym zjadaniem torfu to mnie zmartwiliscie....już miałam nadzieję, że kobyła przestanie wsuwać spod siebie! Sad


<t></t>

Waniutek

Junior Member

33
04-15-2009, 06:31 PM #297
DuchowaPrzygoda- mam pytanie... pisałaś wcześniej,że kupujesz sianokiszonkę.
Jak Twoje konie reagują na nią?
Bo ja kupiłam parę miesięcy wcześniej i muszę dokupić bo jedzą jak szalone , a że kiepsko u mnie z siankiem...

<t></t>
Waniutek
04-15-2009, 06:31 PM #297

DuchowaPrzygoda- mam pytanie... pisałaś wcześniej,że kupujesz sianokiszonkę.
Jak Twoje konie reagują na nią?
Bo ja kupiłam parę miesięcy wcześniej i muszę dokupić bo jedzą jak szalone , a że kiepsko u mnie z siankiem...


<t></t>

Anna Skalik

Member

211
04-21-2009, 10:06 PM #298
Może niezupełnie w tym temacie ....
Zdarzyło mi się uczestniczyć w bardzo ciekawym wykładzie dotyczącym EMów. Powiem , że bardzo mnie to zainteresowało , a skuteczność tych " środków " wydaje się spora ... Tym bardziej , że potwierdzona przez znajome osoby.
Nie chciałabym reklamować tu żadnych produktów , ale może warto poczytać na ten temat>
http://em-world.nazwa.pl/strona/index.ph...&Itemid=49

<r><COLOR color="#408040"><s></s>Dioda do usług <e></e></COLOR></r>
Anna Skalik
04-21-2009, 10:06 PM #298

Może niezupełnie w tym temacie ....
Zdarzyło mi się uczestniczyć w bardzo ciekawym wykładzie dotyczącym EMów. Powiem , że bardzo mnie to zainteresowało , a skuteczność tych " środków " wydaje się spora ... Tym bardziej , że potwierdzona przez znajome osoby.
Nie chciałabym reklamować tu żadnych produktów , ale może warto poczytać na ten temat>
http://em-world.nazwa.pl/strona/index.ph...&Itemid=49


<r><COLOR color="#408040"><s></s>Dioda do usług <e></e></COLOR></r>

Lutejaxx

Administrator

2,782
05-21-2009, 09:37 AM #299
ostatecznie zamiast torfu mam piasek lniany...po prostu zbyt dlugo bym czekala na zamowiony torf, kobieta miala problemy z transportem..

Piasek lniany...obserwuje...mily, nie pyli..ale drobny jak trociny , nie wiem czy nie bedzie za bardzo wchodzil do nozdrzy...no, i moja gruba klacz oczywiscie wsuwa nawet to!!!!!!!!!!!!! Sad

<t></t>
Lutejaxx
05-21-2009, 09:37 AM #299

ostatecznie zamiast torfu mam piasek lniany...po prostu zbyt dlugo bym czekala na zamowiony torf, kobieta miala problemy z transportem..

Piasek lniany...obserwuje...mily, nie pyli..ale drobny jak trociny , nie wiem czy nie bedzie za bardzo wchodzil do nozdrzy...no, i moja gruba klacz oczywiscie wsuwa nawet to!!!!!!!!!!!!! Sad


<t></t>

Klara Naszarkowska

Senior Member

686
05-21-2009, 12:18 PM #300
O, a skąd ów piasek lniany?

Wg moich obserwacji, on niedługo zamieni się w materac a la torfowy, nie będzie problemu z pyleniem (no chyba, że ja widziałam len w wersji mniej rozdrobnionej, ja widziałam ścineczki, ale nie pył czy piasek).

<t>Teolinek (You'll never shine if you don't glow.)</t>
Klara Naszarkowska
05-21-2009, 12:18 PM #300

O, a skąd ów piasek lniany?

Wg moich obserwacji, on niedługo zamieni się w materac a la torfowy, nie będzie problemu z pyleniem (no chyba, że ja widziałam len w wersji mniej rozdrobnionej, ja widziałam ścineczki, ale nie pył czy piasek).


<t>Teolinek (You'll never shine if you don't glow.)</t>

Strony (29): Wstecz 1 18 19 20 21 22 29 Dalej  
 
  • 0 głosów - średnia: 0
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
 1 gości
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
 1 gości