Sekret - trening ukierunkowany konia wkkw
Sekret - trening ukierunkowany konia wkkw
To nie powielanie tematu z Adiutantem. To temat zupełnie odrębny, bo i metody treningowe są inne. Sekret przeszdł szkolenie kawaleryjskie, ale z uwagi na jego skazę psychiczną jest koniem wymagającym szczególnej troski.
Założenie do treningu są następujące. Do końca roku - podobnie jak Adiutant - ma okres przejściowy. W tym czasie przewiduję dużo spacerów i wysiłek o niskiej intensywności.
W okresie przygotowawczym, który potrwa od początku roku przez kolejnych 12 tygodni, odbywać się będzie praca według schematu - jazda terenowa, jazda ujeżdżeniowa i skoki. Długość treningów będzie zmienna, podobnie jak intensywność. Przeprowadzam obecnie mały eksperyment, który polegać będzie na zróżnicowaniu ćwiczeń, zmianach ilości powtórzeń, zmianach czasu odpoczynku i dni wolnych.
Jako przykład podaję planowan rozprężnia - 10' stępa, 3' kłusa, 1' galopu, 2' kłusa, 1' galopu, 10' stępa. Takie czasy będą osiągane pod warunkiem, że tętno nie przekroczy 140 ud/min.
W plan treningowy wliczony jest również dzień "padokowy" (poniedziałek) i okresowe dni wolne od treningu.
Środki treningowe i obciążenia zmieniać się będą regularnie co dwa tygodnie.
Jestem bardzo ciekaw.
A napisz jaka to "skaza"?
Bo rozumiem, że wpływać to będzie na sposób pracy z koniem, istnieje potrzeba dostosowania treningu do istniejącego problemu to napisz, jaki to problem?
Mnie strasznie kręcą wszelkie "problemowe" konie-jakbym za mało miała własnych kretynek :lol:
Obecnie jest to "skaza barokowa", czyli koń jest za gruby. Ale nie to miałem na myśli, więc spieszę z odpowiedzią. Sekret kiedy go kupowałem miał trzy cechy - bał się wody, namiętnie wyłamywał i był nadpobudliwy. Jak to wpływa na trening i jakie są efekty piszę niżej:
1. Lęk przed wodą. Pisząc o lęku przed wodą nie mam na myśli zwyczajnej niechęci do zbiorników wodnych, lecz prawdziwą fobię. Zaczęło się od tego, że musiałem ostrożnie myć mu nogi mokrą gąbką; polanie kopytek za pierwszym razem skończyło się kombinacją - prawy prosty, lewy prosty, prawy prosty i cios z główki. Jak widać żyję, więc nie było tragedii. Ale nauczony doświadczeniem wodę "wprowadzałem" bardzo powoli, a do przeszkód wodnych wchodziłem tyłem (przodem, nawet za koniem było niebezpiecznie z uwagi na chęć wskoczenia "na apka". Systematyczna praca i zwiększanie wymagań doprowadziły do tego, że ostatecznie wjechaliśmy do sporego jeziora (Bałtyk) i ukończyliśmy parę razy wkkw 1*. Ale woda to wielka niewiadoma - zawsze.
2. Wyłamywanie to ulubiona rozrywka Sekreta, która z czasem zamieniła się na zatrzymywanie. W wyniku treningu raczej przestał iść w bok. Ale jeżeli odległość mu nie pasuje zatrzyma się na pewno. Nigdy nie pomoże. Na skokach nie ma miejsca na błędy. Mało tego, wyregulowanie tempa też jest ryzykowne, bo każde nawet mimowolne przytrzymanie skutkuje zatrzymaniem. I wtedy jest problem - bo skoczyć raz jeszcze rzadko kiedy chce. Bywa, że odstawiam trening skokowy i po upływie sporego czasu zaczynam od leżącego drąga.
3. Pobudzenie Sekreta jest natychmiastowe. Może spać, ale wystarczy iskra i mamy eksplozję. Wyciszenie nie jest łatwe. Ale ma to swoje plusy - w pobudzeniu jest niezmordowany. Trzeba się tylko trzymać za grzywę i nie spadać na zakrętach.
Sekret jest ogromnym wyzwaniem jeździeckim. Kiedy wszystko idzie dobrze jest niesamowity i skacze jak natchniony, a wysokość wydaje się bez znaczenia. Kiedy jest źle - walczę o przetrwanie. I tak już 10 lat.
I jeszcze wracam do zasad treningu Sekreta. Po przemyśleniach ustaliłem kanon zasad, które teraz prezentuję:
1. ograniczam liczbę kluczowych ćwiczeń. Czy to będą skoki, czy ujeżdżenie. Rodzaje pracy będą dzielone w zależności od miejsca oraz rodzaju. Postaram się wykonać tabelkę, ale nie obiecuję (nakreślić łatwo, ale komputerowo to dla mnie problem);
2. wykonywać będę wiele serii, każda do 5 powtórzeń konkretnego ćwiczenia. Między seriami dużo odpoczynku (to też będzie zmienna);
3. każde ćwiczenie musi być wykonane idealnie. Wtedy nagroda;
4. ciągła zmiana intensywności treningu, objętości, liczby ćwiczeń, długości odpoczynku. Generalna zasada to praca urozmaicona, którą określiłbym jako "niestabilne środowisko" - ŻADNEJ NUDY.
Dzisiaj wolne - kowal.
Domyślam się, że te problemy wynikają z jakiegos błędu wcześniej popełnianego przez kogoś?
W jakim wieku koń do ciebie trafił i co umiał?
Trochę mi to przypomina kobyłę, na której ja się męczyłam w skokach wiele lat temu! Ale ona była na pewno źle pracowana na poczatku.
Nie wiem z czego wynikają problemy, ale patrząc z perspektywy czasu wiem, że wiele rzeczy działo się za szybko. Kiedy kupiłem Sekreta miał 3-4 lata (dokłądnie nie pamiętam). Nie twierdzę, że był źle jeżdżony. Raczej w sposób nieadekwatny do jego psychiki. A jeśli chodzi o fobię wody, to może zwyczajnie ją miał. I już.
No bywają konie wyjątkowo intensywnie "topiące" się we wszystkim
trening takiego konia do WKKW to musi byc wyzwanie!
Mi wystarczą "niezapomniane wspomnienia" z tą moją ze skoków :lol:
Pamiętam, jak na początku byłem załamany. I pytałem Pana Trenera Szłapkę "Trenerze! Co ja mam robić? W czym startować?" Odpowiedź była krótka "wkkw". Oczywiście się roześmiałem, ale Trener mówił poważnie. No i tak przeszliśmy razem konkursy licencyjne (jeszcze przed wprowadzeniem nieszczęsnych odznak), kurs instruktorów sportu, 1* wkkw i ponad 1.000 km na trasach rajdowych. No i niezapomniane chwile kiedy mogłem go odwiedzać w przerwach pobytów w szpitalu. Przy okazji. Sekret jest bardzo wrażliwy na moją kondycję. W fazach ataku choroby wręcz ucieka; kiedy jednak jest bardziej zdystansowany wiem, że mam dwa tygodnie na reakcję obronną przed boreliozą - po tym czasie następuje atak choroby. Niesamowite. No i chcąc się chronić muszę dużo ćwiczyć.
Niesamowite!
O tym, że psy mają zdolność wykrywania ukrytych chorób to wiedziałam, ale żeby koń!!!
Trening Sekreta według planu własnego uważam za otwarty. Tydzień 1. Wysiłek podtrzymujący do 140 ud/min.
WTOREK 13 listopada 2012 r.
Ujeżdżalnia - ca 40'
stęp swobodny - 10';
kłus roboczy anglezowany - 5';
stęp swobodny - 1';
łopatka na zewnątrz w prawo - ca 1';
łopatka na zewnątrz w lewo - ca 1';
odpoczynek 1'
wolty w lewo w stępie z ustawieniem do środka i na zewnątrz - ca 2';
odpoczynek - 1';
wolty w prawo w stępie z ustawieniem do środka i na zewnątrz - ca 2';
odpoczynek - 1';
wolty w lewo w kłusie z ustawieniem do środka i na zewnątrz - ca 3';
odpoczynek - 1';
wolty w prawo w kłusie z ustawieniem do środka i na zewnątrz - ca 3';
odpoczynek - 1';
zatrzymanie w prawidłowej postawie - 1'
stęp na swobodnej wodzy - 10'
Na zakończenie rozciąganie przodu i tyłu - 5'
Wczorajszy trening wykonany bez zaskoczeń
Tydzień 1.
ŚRODA 14 listopada 2012 r., wysiłek na średnim poziomie do 160 ud/min.
Teren*
10' stęp;
5' kłus a w trekcie kłusa dwa krótkie zagalopowania;
5' interwał o narastającym wysiłku;
5' odpoczynek w stępie;
5' interwał o narastającym wysiłku;
10' stęp na luźnej wodzy
Ujeżdżalnia - ca 15'
stęp skrócony - stęp pośredni - stęp skrócony - 3';
odpoczynek - 1';
wjazd na linię środkową zatrzymanie i nieruchomość - 3';
odpoczynek 1';
przejścia kłus - stój - kłus 3';
odpoczynek 1';
zatrzymanie 2;
wyciszenie 10' stęp.
Na zakończenie rozciąganie przodu i tyłu - 5'
*trening w terenie z uwagi na brak oświetlenia lunarnego, co z kolei powoduje okrutną ciemność, może się odbyć przy placu ujeżdżeniowy (co da nam trochę światła). Ale staram się nie na samym plcu, bo jednak chodzi o odmianę.
Podobnie jak Adiutant, Sekret miał wersję skróconą treningów.
CZWARTEK 15 listopada
Jeszcze było normalnie - rozprężenie 30', a w tym 10' stęp, 2' kłus, 2' galop, 2' kłus, 2' galop, 2' kłus, 10' stęp.
Lekcja skokowa trwała inaczej niż zwykle to robiłem i wyglądała tak:
2' przechodzenie przez jeden drąg w stępie;
1' odpoczynek;
2' drąg w kłusie;
1' odpoczynek;
2' szereg drągów w stępie;
1' odpoczynek;
2' szereg w kłusie;
1' odpoczynek;
2' szereg drągów po łuku w stępie;
1' odpoczynek;
2' drągi po łuku w kłusie;
10' stęp na zakończenie
PIĄTEK 16 listopada - wolne.
SOBOTA 17 listopada
Rozprężenie jak w czwartek i parę ćwiczeń gibkościowych - łącznie 40' treningu.
Szukałem graficznych ilustracji do ćwiczeń ujeżdżeniowych, które wykonuję z Sekretem, ale nie znajduję. W dalszej części postanowiłem więc, że będę się opierał na wskazywaniu numerów ćwiczeń z książki, którą tłumaczył Pan Trener Mickunas - 101 ćwiczeń z drsażu. Zresztą na ten temat był już wątek. A jeżeli ktoś pomoże mi w szukaniu ilustracji statycznych lub ruchomych (filmy jakby co) to będę wdzięczny.
I jeszcze jedno. Okres treningu który wymyśliłem, jest rozpisany na 12 tygodni. Co dwa tygodnie zmieniać chcę, a przynajmniej dokładać kolejne ćwiczenia z ujeżdżenia i skoków. Co dwa tygodnie wzrastać musi obciążenie i trudność - oczywiście stopniowo. Jestem szalenie ciekaw na ile moje założenia są trafne.