Konie i jeździectwo w Azji - materiały do magisterki
Konie i jeździectwo w Azji - materiały do magisterki
Witam,
Problem jest taki. Uparłam się, żeby na swoim orientalnym kulturoznawstwie pisać o koniach i jeździectwie w Indiach na tle Azji i Europy- przeszłość i dziś. Od znajomego hindusa próbuję już od paru miesięcy wyciągnąć shalihotrę i let's say że się uda, aczkolwiek moja promotor powiedziała, że nie przyjmie mi tematu(ani na seminarium), jak nie będę miała już gotowej bibliografii, bo ona się na tym nie zna i uważa, że nie znajdę źródeł do tego tematu i próbuje mi wcisnąć jakiś inny.
Czy ktokolwiek z Was orientuje się skąd mogę zaczerpnąć rzetelne informacje w temacie historii jeździectwa, historii hodowli koni na świecie (tak żeby było jak najwięcej o Azji)?
Czy są jakiekolwiek źródła literackie o koniach achałtekińskich tudzież rasach Azji Centralnej (nie tylko kucykach mongolskich)?
Czy są w ogóle jakieś książki przetłumaczone chociażby na angielski (może być i hindi) dostępne w Europie w temacie koni indyjskich - marwari, kathiawari, sindhi?
Czy są książki opisujące sporty konne azjatyckie?
Ja już sporo spędziłam na trzepaniu netu w tych kwestiach,ale za wiele mi się nie udało i stwierdziłam, że może trafi się ktoś tutaj kto otarł się o tematykę...
chodzi mi o zagadnienia jak:
- najstarsza udokumentowana tradycja jeździecka przypominająca wzór współczesny znajduje się w Indiach (w Indiach o treningu konia pisano już za czasów shalihotry i to nie była wiedza jaskiniowca tylko taka jaką dziś byśmy uznali za powszednią - np.: na ilu metrach lonżować młode konie na ilu starsze, kiedy zajeździć, jak kupić, jak spowodować żeby koń szedł okrągło w dół itd. (a jego teksty datuje się na 2000pne!!) a w Polsce "koń okrągło w dół" to dopiero odkrycie ostatnich dziesięcioleci i to jeszcze przyszło do nas zza granicy, mam też książkę przetłumaczoną w 1910 z uniwersytetu w toronto, napisaną w urdu w okolicach XIXw. która to jest kompendium dotychczasowej wiedzy o koniach i jeździectwie w Indiach wraz z porównaniem które tradycje/teorie są typowo indyjskie, które typowo muzułmańskie, które pradawne, które niekoniecznie - faras namaeri Rangin)
- porównanie tradycji jeździeckiej i hodowlanej dawnych Indii i Europy oraz opisanie i porównanie sytuacji na dzień dzisiejszy
- udowodnienie że rasy koni indyjskich to mieszanka achałtekińców, arabów i może w jakimś zakresie himalajskich kucyków, bo na Dekanie ich nigdy nie było, przyszły dopiero z bliżej niezidentyfikowanymi Ariami...
-opisanie wpływów brytyjskich na jeździectwo indyjskie i odwrotnie
hock: hock:
Poproszę o egzemplarz tej pracy, bo sam jestem zieloniutki. To tyle mojej pomocy.
A w Muz. Nusantary- Azji i Pacyfiku szukałaś kogoś, kto mógłby Ci pomóc? Ale jeśli studiujesz w Wa-wie, pewnie już tam byłaś 200x.
Mogę Cię mailowo skierować do koleżanki po konserwacji papieru (dr hab. Polka, ale mieszka w Azji trochę tu, trochę tam... i wykłada)- może ona Ci mogłaby pomóc? Pisz na prv.
Pierwsze co mi przychodzi do głowy- Asvamedha. Rytual niezwykle przesycony symbolika, w ktorym biały ogier gra główna, acz tragiczna, rolę. Wydaje mi sie, ze do tego znajdziesz jakas bibliografie, jest tak zwiazany z religia starozytnych Indii. Ksiazka 'Proud horses, proud riders', autor Jean-Louis Nou Berthrand de Perthuis, zawiera rozdzial 'The sacrifice of horse', tyczacy konia w kulturze wedyjskiej, moze uda mi sie zeskanować.
Co do ras koni- proponuje napisac z prosba o wskazanie ksiazek czy artykulow do zwiazkow sympatykow tych ras, np
http://www.horsemarwari.com/index.htm
http://horseindian.com/profile.htm
No to już za bardzo odbiega od moich dociekań, aczkolwiek też pewnie gdzieś o tym symbolicznie wspomnę.
Dzięki za linki.
Próbowałam też skontaktować się z historykami tego forum ale występuje błąd formularza kontaktowego i nie wiem jak to inaczej mądrze zrobić.