Hipologia
Metody kontroli treningu u koni - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Konie chcą nas rozumieć (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Wątek: Metody kontroli treningu u koni (/showthread.php?tid=991)



Metody kontroli treningu u koni - Chiquita - 12-07-2011

Potrzebuję do pracy inzynierskiej Smile
W jaki sposób mozna kontrolowac trening u koni?
Piszcie co Wam przyjdzie do głowy, fajnie jakby ktoś znał też jakies opracowania na ten temat.


Re: Metody kontroli treningu u koni - Jacob Spahis - 12-07-2011

1. Przede wszystkim tętno - Ewa Szarska "Konne rajdy długodystansowe". Pomiar stetoskopem lub monitorem pracy serca;
2. okresowe badania krwi - jw. oraz tej samej autorki "Badania laboratoryjne w treningu koni";
3. badanie poziomu kwasu mlekowego - w obu tych pozycjach;
4. Badanie temperatury - jw.;
5. obserwacja zachowania - Krzysztof Skorupski "Psychologia treningu koni".

Więcej nie potrzeba, gdyż każda z tych informacji daje nam ogromne pojęcie o poziomie wyszkolenia konia, jego postępach i możliwych efektach startu. Z tych wszystkich na pierwszy plan wysuwa się jednak badanie pracy serca. Są liczne testy pokazujące postępy i perspektywy poprawy wydolności i szybkości u konia.


Re: Metody kontroli treningu u koni - Joanna Waś - 12-07-2011

JakubSpahisKolańczyk Więcej nie potrzeba


oj niestety trzeba... Smile
Nie ważne jak obszerne i fachowe jest dane źródło informacji. W pracy inż., mgr na uczelniach (tak przynajmniej było w moim przypadku) patrzą na tzw. bibliografię - ile, a przede wszystkim co ( ile i jakich prac naukowych chociażby typu roczniki, badania naukowe i np. prace doktorskie ) znajdzie się w "literaturze". Nie wystarczy korzystanie z tzw. prac popularno-naukowych, czy zwykłych książek z danej tematyki ( czym jest większość książek końskich ).

Chiquita jeśli już korzystasz z ogólnie dostępnych "książek końskich" to zaglądaj im w bibliografie i szukaj pozycji w niej podanych(znajdź oryginał przeczytaj i wybierz coś dla siebie) aby móc je zacytować jako źródło - te pozycje naukowe (badania, doświadczenia) a nie samą pozycje z której korzystasz. Przykra prawa, ale niestety prawda.

Potrzebujesz wielu artykułów tego typu ; http://www.galopuje.pl/konie,kontrola-zaawansowania-treningowego,17058.html
Ale pamiętaj, że pisząc go ktoś odniósł się do jakiś źródeł, do których i Ty powinnaś dotrzeć zamiast cytować tzw. pośrednika Wink

Jak coś znajdę o napiszę Ci linka Smile Pozdrawiam


Re: Metody kontroli treningu u koni - Jacob Spahis - 12-08-2011

Pisząc, że nie trzeba miałem na myśli metody kontroli, a nie literaturę - teraz to prostuję. Przedstawione przeze mnie prace mają bibliografię - warto zobaczyć na czym się opierają i korzystać. Smile


Re: Metody kontroli treningu u koni - Gaga - 12-08-2011

Zależy jeszcze co oznacza "kontrola treningu" - piszecie o pomiarach bazujących jedynie na wartościach dotyczących stanu organizmu konia. Moim zdaniem kontrolą treningu są również wyniki - w wyścigach będzie to lepszy czas, w skokach dokładniejsze i wyższe skoki, w ujeżdżeniu lepiej wykonywane elementy, w rajdach - szybsze tempo przy dobrych wynikach na bramkach , dłuższe dystanse itd itp...

W trakcie treningu - szczególnie w interwałowym treningu wytrzymałości - coraz częściej stosowane są tzw pulsometry kontrolujące na bieżąco tętno. Pozwala to na trening na poziomie tlenowym (czy jakoś tak to się nazywa) - czyli bez doprowadzenia do zakwaszenia mięśni (nie wnikajac w metabilizm - w skrócie do rozpadu białek) przy stałym wysiłku... Z tym, że nie spotkałam jeszcze polskich opracowań dotyczących tego typu kontroli u koni, u ludzi w treningu tlenowym przyjmuje się się tętno od 65-75% tętna maksymalnego (czyli np. dla mnie to ok 140 ud /min ;-)).


Re: Metody kontroli treningu u koni - Chiquita - 12-08-2011

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedź Smile
Szukałam książek Ewy Szarskiej, ale nie dostanę ich nigdzie we Wrocławiu, w bibliotece uniwersytetu tez ich nie ma...
Jakubie, Ty masz te książki? Nie mógłbyś jakoś udostępnić czy zeskanować paru stron na temat tych metod?


Re: Metody kontroli treningu u koni - Freszmaker - 12-08-2011

Ja mam "Rajdy dlugodystansowe" - moge udostepnic


Re: Metody kontroli treningu u koni - Jacob Spahis - 12-08-2011

Gaga Zależy jeszcze co oznacza "kontrola treningu" - piszecie o pomiarach bazujących jedynie na wartościach dotyczących stanu organizmu konia. Moim zdaniem kontrolą treningu są również wyniki - w wyścigach będzie to lepszy czas, w skokach dokładniejsze i wyższe skoki, w ujeżdżeniu lepiej wykonywane elementy, w rajdach - szybsze tempo przy dobrych wynikach na bramkach , dłuższe dystanse itd itp...

W trakcie treningu - szczególnie w interwałowym treningu wytrzymałości - coraz częściej stosowane są tzw pulsometry kontrolujące na bieżąco tętno. Pozwala to na trening na poziomie tlenowym (czy jakoś tak to się nazywa) - czyli bez doprowadzenia do zakwaszenia mięśni (nie wnikajac w metabilizm - w skrócie do rozpadu białek) przy stałym wysiłku... Z tym, że nie spotkałam jeszcze polskich opracowań dotyczących tego typu kontroli u koni, u ludzi w treningu tlenowym przyjmuje się się tętno od 65-75% tętna maksymalnego (czyli np. dla mnie to ok 140 ud /min ;-)).

Parę krótkich wyjaśnień.
1. Wiedza na temat stanu organizmu jest w istocie wiedzą o możliwościach konia - w każdej dyscyplinie.
2. Pulsometry to nic innego jak sposób badania tętna o którym pisałem, ale to słuszna uwaga i dodatkowe wyjaśnienie.
3. Trening interwałowy nie jest treningiem w zakresie tlenowym lecz mieszanym. Okresu intensywnego wysiłku, są przeplatane tymi o wysiłku niskim. Istotą jest wykorzystanie zjawiska superkompensacji, czyli zaproponowanie kolejnego wysiłku po częściowym odpoczynku.
4. O opracowaniach dotyczących kontroli treningu już napisałem. Procensty koni są identyczne jak u ludzi. To tętno o którym pisze Gaga to próg tlenowy; u koni to około 150 ud/min.

Wszystkie książki o których pisałem mam.


Re: Metody kontroli treningu u koni - Magda Pawlowicz - 12-08-2011

JakubSpahisKolańczyk Parę krótkich wyjaśnień.
1. Wiedza na temat stanu organizmu jest w istocie wiedzą o możliwościach konia - w każdej dyscyplinie.

Co do tej każdej dyscypliny to się nie zgodzę.
Są takie dyscypliny (np ujeżdzenie) gdzie poziom wysiłku konia w trakcie zawodów jest stosunkowo niski w porównaniu z "zawartością techniczną". Czyli ucząc konia elementów z reguły wyrabiamy u niego wystarczającą wydolność organizmu, nie pracując nad tym jakoś specjalnie. Nie ma takiej potrzeby po prostu.
Oczywiście każdy program trenigowy powinien zawierać część pracy prowadzonej w terenie, ale znowu u konia ujeżdżeniowego ważniejszy będzie wg mnie aspekt "zachowanie skupienia w każdych warunkach" niż wyrabianie siły czy wytrzymałości.
Zaznaczam, że mam na myśli młodego konia rozpoczynajacego starty a nie konia GP Cry


Re: Metody kontroli treningu u koni - Jacob Spahis - 12-08-2011

Magda Pawlowicz
JakubSpahisKolańczyk Parę krótkich wyjaśnień.
1. Wiedza na temat stanu organizmu jest w istocie wiedzą o możliwościach konia - w każdej dyscyplinie.

Co do tej każdej dyscypliny to się nie zgodzę.
Są takie dyscypliny (np ujeżdzenie) gdzie poziom wysiłku konia w trakcie zawodów jest stosunkowo niski w porównaniu z "zawartością techniczną". Czyli ucząc konia elementów z reguły wyrabiamy u niego wystarczającą wydolność organizmu, nie pracując nad tym jakoś specjalnie. Nie ma takiej potrzeby po prostu.
Oczywiście każdy program trenigowy powinien zawierać część pracy prowadzonej w terenie, ale znowu u konia ujeżdżeniowego ważniejszy będzie wg mnie aspekt "zachowanie skupienia w każdych warunkach" niż wyrabianie siły czy wytrzymałości.
Zaznaczam, że mam na myśli młodego konia rozpoczynajacego starty a nie konia GP Cry

Pewnie masz rację, choć ja nie do końca się z tym zgadzam. Wynika to z tego, że dane z badania krwi dostarczają nam informacje nie tylko o wydolności, ale także o inny elementach jak choćby poziom stresu i możliwe związane z tym usztywnienia. Zgadzam się jednak, że badania w rajdach czy wkkw mają o wiele większe znaczenie. Smile