Hipologia
Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chów koni - i wszystko, co z nim związane (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... (/showthread.php?tid=975)

Strony: 1 2


Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - Arczi - 11-01-2011

Witam serdecznie wszystkich miłośników koni. Jestem nowy na tym forum a więc jest to mój pierwszy temat. Na przyszłym roku na lato planuję kupno pary koni, mam parę "problemów" z tym związanych Wink . Jeden z nich to wybór rasy ponieważ chciałbym konie zarówno pod siodło jak i do zaprzęgu oczywiście rekreacyjnie a nie sportowo. Kolejny:gdzie trzymać konie, z początku stwierdziliśmy z rodziną, że w pensjonacie ale doszliśmy do wniosku, że blisko ale warunki nie najlepsze (małe padoki jeżeli można to tak w ogóle nazwać, cena mała bo 450 za miesiąc ale w cenie jest tylko wyżywienie i podawanie paszy, więc z czym do ludzi Smile,...), następnie była nasza działka ale to według mnie to zły pomysł Wink, więc doszedłem w końcu że najlepszym rozwiązaniem będzie dzierżawa terenu od rolnika (pola, łąki) gdzie koniki będą miały duży wybieg, pastwiska czyli jednym słowem dużooo miejsca. W stajni jak i na padokach będą zamontowane kamerki przez, które będę podglądał moje pupile ;D. Co o tym sądzicie taka stajnia na odległość (max 2-4 km ode mnie)? Oczywiście to nie problemy tylko tak napisałem, ponieważ kocham te wspaniałe zwierzęta więc to dla mnie żaden problem. Proszę o odpowiedzi.


Re: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - Lutejaxx - 11-01-2011

Cytat:Jeden z nich to wybór rasy ponieważ chciałbym konie zarówno pod siodło jak i do zaprzęgu oczywiście rekreacyjnie

Przy tak ogolnikowych warunkach brzegowych to prawie kazda rasa sie nadaje, od araba do belga. Zalezy co konkretnie to rekreacyjne uzytkowanie oznacza, jaka ilosc pracy, co przede wszystkim, dla kogo- trzeba wziac pod uwage wiek, wage, doswiadczenie osob ktore beda uzytkowac konie. Mnie by sie widzialy dwa ladne, grubsze, malopolskie taranty, nie w typie sportowym a takie okraglutkie, troche cyrkowe, troche bez grzywy za to z rozumkiem na swoim miejscu- ale czy to typ konia, ktory lubisz, nie wiem.

Dzierzawa terenu na pastwisko i lake to dobry pomysl, ale stajnie postawic na swoim. Dzierzawa zawsze sie moze odwidziec, nigdy sie nie jest pewnym. Czasem tez konie choruja, wymagaja roznych zabiegow- a panskie oko konia tuczy, tez lepiej je wtedy samemu dogladac- choc na pewno nie wygodniej. Ale ja na trzymanie we wlasnej stajni nie narzekam, chociaz pensjonat tez mialm dobry i tani, i korzystam z tego rozwiazania dalej czasem, w razie potrzeby.

Kamerki jak kamerki...nie zalatwiaja wszystkiego, niewiele pomoga, jak konie np zepsuja ogrodzenie i uciekna z tego pola 4 km dalej. Dobrze jesli jednak caly dzien jakas osoba (niekoneicnzie ta sama) ma konie na oku, tak ze nie zostaja calkiem same godzinami. Warto zastanowic, kto bedzie dogladac koni, karmic je, trenowac; czy to beda dyzury calej rodziny, czy pomoze sasiad itd. Wazne rzeczy to tez gdzie bedzie przechowywana pasza oraz obornik; byc moze jakis rolnik czy dzialkowicz moze go odbierac, ja mam taka umowe z sadownikiem i jeden problem mniejWink Jeszcze inne sprawy do rozwazenia przed kupnem- czy mamy kowala i weterynarza ktory do nas dojedzie; czy znamy trenera lub doswiadczonego koniarza ktory pomoze w razie problemow z koniem. Samo postawienie stajni wymaga dobrego planu, tak zeby byla wygodnia i mila i dla koni i dla nas do obslugi.

PowodzeniaSmile


Re: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - Arczi - 11-01-2011

Dziękuje za odpowiedz. Konie miałyby być takie rodzinne dla całej rodziny ale nie hc czy konik polski tylko myśleliśmy nad mlp, wlkp, śl,... . Problem na naszej działce tkwi w tym że mieszkamy na osiedlu. Mamy działkę ale za małą aby trzymać dwa konie i parę kózek (kolega mojego taty ma 5 koni i ma mniejszą działkę od nas ale widać, że źle się tam czują ;( ). Więc dzierżawa jest dobrym rozwiązaniem według mnie ale nie ma możliwości aby trzymać konie u siebie i mieć parę kilometrów dalej łąkę/ pastwisko ;(


Re: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - tomira - 11-01-2011

osobiście doradzałabym konia małopolskiego, są wszechstronne dla mnie to konie bez wad :mrgreen: . Wytrzymałe o dobrym charakterze, odważne, świetnie nawiązujące kontakt z człowiekiem, mogące poruszać się w każdym terenie, pod siodło i do zaprzegu, świetnie wykorzystuja paszę, długowieczne i urodziwe - same zalety. Araba odradzałabym, bo to konie czasolubne i na początek może stanowić wyzwanie, koniom na dzierżawionym pastwisku można postawić wiatę. Radzę też poszukać literatury jakie warunki trzeba spełnić żeby zapewnienie dobrostanu koniom było obopólną przyjemnością.


Re: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - Arczi - 11-01-2011

Chcę dodać, że pewne doświadczenie w pracy z końmi posiadam jak i zarówno wiem jakie warunki potrzebują konie ponieważ przeczytałem nie jedną książkę oraz artykuł ale nic nie było w nich o stajni na odległość ;D Za wszystkie rady dziękuję.
Nie wiem tylko czy to dobry pomysł? Z jednej strony dla mnie lepiej, ponieważ mniej paszy jadłyby w okresie letnim i nie musiałbym wydzielać miejsca na działce a dla koni lepsze warunki ale z drugiej strony musiałbym dojeżdżać i nie miałbym ich że tak powiem pod ręką. Według mnie i tak ważniejsza jest ich wygoda (zwierząt) a nie moja.


Re: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - tomira - 11-01-2011

ok, w takim razie dasz radę :wink:


Re: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - Gaga - 11-02-2011

Arczi w cenie jest tylko wyżywienie i podawanie paszy, więc z czym do ludzi Smile,...)

Przepraszma za off, ale co poza wyżywieniem , ściółką , woda i pastwiskami miałoby być w cenie pensjonatu?? Confusedhock:


Re: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - Roxy - 11-02-2011

Gaga
Arczi w cenie jest tylko wyżywienie i podawanie paszy, więc z czym do ludzi Smile,...)

Przepraszma za off, ale co poza wyżywieniem , ściółką , woda i pastwiskami miałoby być w cenie pensjonatu?? Confusedhock:
Moja znajoma trzymała konia w pensjonacie, gdzie nie było w cenie pensjonatu brane pod uwagę wypuszczanie koni na padok - właściciel konia sam sobie musiał go wypuszczać jeśli chciał :roll:


Dzierżawa łąk jest dobra, ale jak zostało powiedziane - trzeba się liczyć z wypowiedzeniem, a wtedy robi się spory problem gdzie dać konie. Koniecznie trzeba podpisać umowę... nic 'na gębę'.
Mój koń też stoi na 2ha wydzierżawionych łąkach i to od 3 osób + dzierżawa stajni od jeszcze kogoś innego.
Dajemy radę, ale jednak mieć konia u siebie sporo ułatwia i robię aktualnie wszystko, żeby na wiosnę konia przenieść na swoje. Ale jak się nie ma co się lubi... 8)


Re: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - Julia z Orla - 11-02-2011

To ogólnie jest fajny plan, ale ja bałabym się jednak, że ktoś sobie te konie postanowi przywłaszczyć. No i kwestia pojenia koni zimą - będziesz dowoził wodę z domu? Wink Wydaje mi się, że jeśli chce się mieć konie u siebie, a nie w pensjonacie (co w 100% rozumiem), to trzeba chyba jednak kupić te pastwiska, a przy nich postawić dom Wink

A konie, jeśli nie mają być supersportowe można adoptować, np. z Pogotowia dla Zwierząt w Trzciance, od naszej forumowej Krysi Kukawskiej.


Re: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - Arczi - 11-02-2011

No przepraszam bardzo tam są wybiegi 5m na 5m (jak nie mniejsze), nawet jednej łąki nie ma ;( Znalazłem taki, który kosztował 350 i w tej cenie było tyle rzeczy, że na jazdę tylko bym przychodził, niestety za daleko ode mnie się znajduje (chodzi o pensjonat). Co do wody to zamierzam zrobić poidła automatyczne. Jak bym dzierżawił to mógłbym jeszcze parę kózek sobie trzymać Smile Nie wiem co robić na ten czas pensjonat odpada, i działka tam gdzie mieszkam też odpada bo w końcu to teren mojego taty (on twierdzi, że mogę sobie tam trzymać ale ja stwierdziłem że nie chce bo on trzyma kury, mało miejsca i w ogóle, jeszcze siostra, która za zwierzętami tak przepada, że lepiej nie mówić, jak to mówią z rodziną to na zdjęciach Big Grin . Orientowałem się w sprawie dzierżawy i budowy na tym terenie i wygląda to następująco: na początku muszę znaleźć osobę, która mi wydzierżawi pole/łąkę (myślę że z tym nie będzie problemu), następnie ona (rolnik) musi zgłosić do urzędu, że chce postawić tam siedlisko i wtedy mogę wszystko zacząć, taki leciutki przekręt Smile . Boje się tylko z tym, że żaden rolnik nie pójdzie na taki układ ;(


Re: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - Paweł Leśkiewicz - 11-02-2011

Gaga
Arczi w cenie jest tylko wyżywienie i podawanie paszy, więc z czym do ludzi Smile,...)

Przepraszma za off, ale co poza wyżywieniem , ściółką , woda i pastwiskami miałoby być w cenie pensjonatu?? Confusedhock:

No widzisz jaka Ty nie na czasie :lol:
No jak to co? "Fól" wypas ma być: witaminki, marchewki, jabłuszka, obsługa wet, kowal, hala (min 30x70 z trybunami dla rodziny i znajomych), obsługa 48/24 i na każde zawołanie, wyprowadzanie i sprowadzanie z padoków, derkowanie, czyszczenie, rozczyszczanie kopyt, czyszczenie, myjka, wcierki, solarium, suchy chleb i cukier na wyciągniecie ręki, basen i hydromasaż. No a jak o czymś zapomniałem to bardzo sorry, ale takie teksty jak Arczi'ego to mnie z lekka .... osłabiają i wyobraźnia mi siada.


Re: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - Arczi - 11-02-2011

Nie ja nie mówię, że tak ma wyglądać pensjonat bo z takiego bym nawet nie skorzystał. Chociażby było pastwisko a nie wybieg parę metrów na parę. Koń potrzebuje ruchu a nie wierze w to żeby chodził w kółko więc nie wiem o co tobie chodzi.


Re: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - Ailusia - 11-02-2011

Ależ są takie pensjonaty, gdzie jest tylko wyżywienie, bo sprzątanie teoretycznie a wypuszczać nie wolno nawet samemu, bo albo nie ma gdzie, albo koni się luzem nie puszcza i już. I często są zapełnione po czubek. Jak właściciel może sam wypuścić i posprzątać, to jest i tak dobrze.
Arczi - w Twoim przypadku chyba faktycznie ta dzierżawa ziemi byłaby najlepszym wyjściem. Poczytaj o "paddock paradise", znajdź wątek "Własna stajnia" tu na forum... a co do koni - poszukaj starszych, spokojnych, doświadczonych, bez poważnych problemów z którymi jako początkujący możesz sobie nie poradzić. Najlepiej gdybyś je kupił od kogoś zaufanego, komu zależy i odda "tylko w dobre ręce", żebyś mógł potem mieć z tym kimś kontakt i ewentualnie zapytać o radę. Więc może adopcja. Jest też fundacja Pegasus:
http://konie-pegasus.pl/gallery/show/178/konie-do-adopcji-stacjonarnej


Re: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - Magda Pawlowicz - 11-02-2011

Tylko poidła lubią sobie zimą zamarzać...
Ja bym się jednak bała trzymac konie w odległości kilku km od domu. Niech się coś stanie w nocy...


Re: Ankieta, kupno, konie, dzierżawa,... - Arczi - 11-02-2011

Magdo masz inny pomysł? Bo ja niestety nie ;( Wiem, że to za dobrze nie wygląda ale znam osobę, która trzymała konie na działce oddalonej ok 8-9 km od miejsca zamieszkania i w tym czasie miała cztery konie, kozę i parę kotów a o królikach zapomniałem. Trzymała bo teraz się wybudowała na tej działce i się przeprowadziła ale nadal ma te zwierzątka Wink Nie wiem co o tym wszystkim myśleć ;(