Hipologia
Szkodliwe mity - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Konie chcą nas rozumieć (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Wątek: Szkodliwe mity (/showthread.php?tid=94)

Strony: 1 2 3 4 5 6


Szkodliwe mity - Cejloniara - 12-17-2007

Poczytałam sobie trochę na różnych forach reakcje na film. Z tego wszystkiego spróbowałam jakoś wypisać mity, jakie moim zdaniem funkcjonują w światku jeździeckim. Może i Wy coś macie do tej listy??

1. Nie każdym koniem się da kierować bez użycia wędzidła – są wymagane jakieś specjalne predyspozycje. Bo wiele koni z natury jest nadpobudliwa, płochliwa, trudna do opanowania, bo już taka jest i to wcale nie z winy lub w skutek działania człowieka.

2. Generalne przekonanie, że są rzeczy, których się nie da i już, np. wyszkolić konia do poziomu GP bez użycia wędzidła, bo bez wstrzymującego działania wędzidła nie można wyszkolić konia do poziomu Wyższej Szkoły Jazdy,

3. Żeby konia można było bezpiecznie jeździć bez wędzidła trzeba przygotować ale do pracy na wędzidle to już chyba nie bardzo, bo przecież wędzidło ma taką siłę, że można nim zapanować nad każdym konie, nie ważne czy je koń akceptuje, czy nie.

4. Koń, który poniósł może być opanowany tylko siłą wędzidła. Odpowiedzialność jeźdźca dotyczy życia konia (tak go trzymać za morde, żeby jak się wystraszy nie wpakował się w jakieś druty) za to zupełnie nie dotyczy odpowiedzialności za samopoczucie konia, szczególnie używania przemocy i siły w krytycznych momentach. Wielu nie potrafi sobie wyobrazić, co zrobić, jak w terenie koń się spłoszy a nie ma wędzidła. Łolaboka, co wtedy???

5. Ważne są efekty i wyniki, koń nie jest na pierwszym miejscu. Na wypracowanie dobrego samopoczucia konia, zaufania, chęci wykonywania ćwiczeń szkoda czasu.

6. Super, że są „naturalni”, ale to tylko zabawa, bo w normalnym treningu nie ma na to czasu, to wręcz starta czasu, nas sportowców to nie dotyczy.

7. Nevzorv to jakieś sztuczki. Często osoby, które nie wiedzą jak to jest możliwe tak szkolić konie, które nie mają bladego pojęcia, jak to zrobić, doszukują się w jego metodach oszustwa i sztuczek.

8. Naturalne podejście nie dotyczy klasycznego jeździectwa.


Dlaczego ludzie są tak zacietrzewieni i uparci? Dobrze, że nie wszyscy, bo nadal byśmy "latali" w lektykach zamiast śmigać samochodami (że nie wspomne o tych nieszczęśnikach, którym by wypadło nieść te lektyki)

-----------------------------------------------------------
-------------------------LISTA---------------------------
-----------------------------------------------------------


- Nie każdym koniem się da kierować bez użycia wędzidła
- są rzeczy, których się nie da i już (np. wyszkolić konia do poziomu GP bez użycia wędzidła)
- Żeby konia można było bezpiecznie jeździć bez wędzidła trzeba przygotować ale do pracy na wędzidle to już chyba nie bardzo
- Koń, który poniósł może być opanowany tylko siłą wędzidła
- Ważne są efekty i wyniki, koń nie jest na pierwszym miejscu
- Metody naturalne to tylko zabawa
- Nevzorv to jakieś sztuczki
- Naturalne podejście nie dotyczy klasycznego jeździectwa
- Konia z kolką trzeba lonżować w kłusie
- Na kolkę pomaga olej rycynowy z wódką / siemię i 100g wódki
- Radą na ponoszenie po skoku są pelham i wielokrążek
- Na brykanie najlepsze są "trzy szybkie"
- Na nieskładanie przodów nad przeszkodą - barowanie
- Wszelkie patenty są szkodliwe dla koni
- Na konia należy wsiadać w wieku 2,5 lat lub wcześniej bo inaczej będzie za silny
- Kara to jedyny środek to wychowywania koni,
- Natural to tylko i wyłącznie jazda na sznurkach, rozwleczonych koniach itp
- Kantar sznurkowy to diabelskie narzędzie
- Nauczyć konia ustępowania od nacisku można tylko za pomocą kantara sznurkowego
- Jak koń nie chodził dłużej niż jeden dzień, to będzie nieposłuszny
- Z ziemi nie sposób mieć kontroli nad koniem
- Wszystkie konie zaprzęgowe (w sensie sportu) są twarde w pysku i ciężkie na przodzie
- Kon musi być karmiony owsem , bo to podstawa żywienia koni
- Prawidłowy dosiad to się sam z czasem wyrobi,
- Koń jak nie chodzi na pastwisko to wtedy lepiej pracuje na treningu
- Konie najlepiej odrobaczać w sposób "naturalny", tj marchwią, lub sokiem z marchwi
- Przy wsiadaniu (z lewej) należy zebrać prawą wodzę na tyle mocno, aby koń miał łeb mocno w prawo przekręcony
- Wsiadać należy tylko z lewej strony konia
- Słaby jeździec da sobie radę ze świetnie ujeżdżonym koniem
- Nie da się konia wyszkolić bez bólu
- Zabawa z koniem z ziemi w siedem gier i przy użyciu karotstika i linki oraz kntarka sznurkowego nauczy mnie jazdy konnej
- Konia można podtuczyć chlebem ze smalcem
- Pojenie konia piwem uspokaja go
- Koń jest zebrany, jak ma głowę w pionie
- Żeby dobrze jeździć wystarczy się rozluźnić
- Jak koń się rozpędza do przeszkody, to na pewno lubi skakać
- Metody NH to tylko "marchewka"
- Kliker to tylko wzmocnienie pozytywne
- Konia trzeba zdominować
- Jeśli klaczy nie zaźrebi się w wieku 2-3 lat to potem już nie zajdzie w ciąże
- Im rzadziej struga się kopyta tym róg wolniej rośnie
- Koń jest szczęśliwszy gdy nie wychodzi zima na dwór
- Koń zimnokrwisty może całą zimę stać w obórce. Nic mu nie będzie, przyzwyczajony, dobrze tam ma, ciepło. Źróbek się nie zaziębi.
- Do jazdy konnej (rekreacyjnej) trzeba mieć umiejetności co najmniej gimnastyka, znać własne układy szkieletowy i miesniowy oraz sposób ich pracy
- Jazda konna to nie sport
- Jeździec tylko siedzi na koniu, całą pracę odwala koń
- Koń stoi spokojnie tylko na kontakcie
- Koń cofa tylko na kontakcie, "najepiej" z wodzą działającą wstecz
- Źeby zganaszować konia trzeba mu zrobić piłę w pysku
- Konia trzeba kopnąć, żeby ruszył/przyspieszył
- Jak się konia nie ukarze za coś, co zrobił źle, to jego zachowanie się powtórzy
- Konie się mylą
- Białe kopyta są słabsze
- Charakter konia zależy od rozkładu wicherków
- Ogiery, którym grzywa rozkłada się na obie strony lepiej kryją
- Koń wierzchowy przez cały czas spędzony na wolności musi mieć na nogach ochraniacze
- Przekonanie, że konie dzielą się na wybitne, bardzo dobre i dobre

c.d.n.


- Gaga - 12-17-2007

Szkodliwe mity nie dotyczą jedynie jazdy tzw. naturalnej
Przykład sprzed chwili - koń kolkuje, telefon do mnie (u nas problem z weterynarzami "od ręki"): co robić, bo lonżują go kłusem Confusedhock: czekając na weterynarza a koń nie chce biegać... ło matko - wyobrażacie sobie biegać z bolącym brzuchem... nicto teraz koń łazi w derce stępem (uff)

A wiecie jakie są "pradawne sposoby" na kolkę?? Olej rycynowy z wódką... Confusedhock:

Dodam tylko NIE RÓBCIE TEGO W DOMU

i jeszcze komentarz do powyższego postu
Cejlonaro - dla wielu do sportu , szczególnie tego z rzędu niższych - idzie się drogą na skróty... Skoro koń ponosi np po skoku (brak równowagi) trzeba założyć wielokrążek, czy pelham... Jeśli bryka (w jakiejkolwiek formie) należy się mu "trzy razy w zad", to mu przejdzie... Jeśli nie składa przodów - heh Trener o tym pisał w ostatnim KiR (Barowanie)...

Dawno już zauważyłam, że nie uzdrowię całego świata... ale można chociaż próbować uświadamiać jeźdźców i właścicieli koni, że droga na skróty najczęściej prowadzi w ślepy zaułek a koń to zwierzak , nie rower... Zwierzak, który czuje i którego można wyszkolić tak, jak psa... tylko trzeba poświęcić temu trochęczasu, cierpliwości i serca... :-)


- Tania - 12-17-2007

Z innej beczki:
"Wszelkie patenty są szkodliwe dla koni" :lol:


Re: Szkodliwe mity - Sowa - 12-17-2007

Cytat:2. Generalne przekonanie, że są rzeczy, których się nie da i już, np. wyszkolić konia do poziomu GP bez użycia wędzidła, bo bez wstrzymującego działania wędzidła nie można wyszkolić konia do poziomu Wyższej Szkoły Jazdy

A czy jest jakiś koń, który osiągnął poziom takiego wyszkolenia a nie był szkolony na wędzidle ew innym ogłowiu używanym przez klasyków, np. kawecanie?
Bo owszem są konie potrafiące pokazać najwyższa klasę bez ogłowia (np. słynna Czcionka) ale szkolone były na wędzidle :!:
Czy ktoś zna i moze zaprezentować konia szkolonego od początku do tak zaawansowanego poziomu bez wędzidła?
Czy konie Nevorozowa prezentują taki poziom i na 100% nie były wcześniej szkolone na wędzidle?


BTW - inna sp[rawa, ze ja nie wiem skąd ten trend antywędzidłowy, przeciez nie od naturalsowych guru, oni używają wędzideł w procesie szkolenia. A np. Mark Raschid pozwala sobie nawet na dość złośliwe komentarze pod adresem antywędzidłowych ekstremistów naturalsowych. :wink:


- Cejloniara - 12-17-2007

Sowa, proponuję Ci taki test mały. Zbierz sobie 20 osób i zapytaj je, czy osobiście były na księżycu. Jeśli CI wszystkie odpowiedzą, że NIE, to czy to jest wystarczający dowód, że księżyć nie istnieje a to, co widzimy jest złudzeniem optycznym i na dodatek naukowcy się zmówili i nas oszukują? :-)


- Tania - 12-17-2007

Może poprostu wyliczyć mity,jakie uważasz za szkodliwe-bo inaczej wątek przemieni się w polemikę na tysiąc tematów.


- jasmina - 12-17-2007

a nevzorow? nie używa wędzidła a jego konia są pięknie pozbierane, wykonują chyba wszystkie elementy wyższj szkoły jazdy....

Co do szkodliwych mitów:
- na konia należy wsiadać w wieku 2,5 lat lub wcześniej bo inaczej będzie za silny;/
- kara to jedyny środek to wychowywania koni,
- natural to tylko i wyłącznie jazda na sznurkach, rozwleczonych koniach itp
- kantar sznurkowy to diabelskie narzędzie.


- Guli - 12-17-2007

jasmina a nevzorow? nie używa wędzidła a jego konia są pięknie pozbierane, wykonują chyba wszystkie elementy wyższj szkoły jazdy....

Z jeźdźcem na grzbiecie?

Szkodliwy mit:

Nauczyc konia ustępowania od nacisku mozna tylko za pomocą kantara sznurkowego Smile

Takie przekonanie oznacza, że zanim wynaleziono ten kantar, no i wszystkie pozostałe konie { poza "sznurkowymi") nie potrafia ustąpic od nacisku.

To jak ci ludzie jeździli, jeżdżą?


- Klara Naszarkowska - 12-17-2007

guli Z jeźdźcem na grzbiecie?
Tak.

Mitów ciąg dalszy:
- Jak koń nie chodził dłużej niż jeden dzień, to będzie nieposłuszny.
- Z ziemi nie sposób mieć kontroli nad koniem.
- Wszystkie konie zaprzęgowe (w sensie sportu) są twarde w pysku i ciężkie na przodzie.


- Guli - 12-17-2007

Następny:

Kon musi byc karmiony owsem , bo to podstawa zywienia koni


- Sowa - 12-17-2007

Guli, nie rozumiem o co Ci chodzi.

NIE KWESTIONUJĘ, że konia da się wyszkolić do takiego poziomu na sznurku, kantarku, czy czymś podobnym.
Ale nie wiem czy to możliwe bo nie wiem czy faktycznie komuś się to udało - nie widziałam nigdy wzmianek na ten temat.
Wiec pytam bo lubię wiedzieć dokładnie.
Bo może to też jest mit że się da? :? Ja nie wiem.

Natomiast widzę, ze parelli, Roberts itd używają wędzideł w szkoleniu, wcześniej, później ale używają i nie traktują ich jako narzędzia zbędnego, zadającego cierpienie itd.


- jasmina - 12-17-2007

sowa nie chodzi o to że wedzidło jest złe, bo dobrze użyte nie jest, ale nie jest konieczne aby konia wyszkolić do wysokiego poziomu.


- Guli - 12-17-2007

Sowa Guli, nie rozumiem o co Ci chodzi.

NIE KWESTIONUJĘ, że konia da się wyszkolić do takiego poziomu na sznurku, kantarku, czy czymś podobnym.

Czy do mnie winien byc skierowany Twój post?

Przeciez ja nic o szkoleniu na wędzidle, czy bez niego nie pisałam :?


- Wojciech Mickunas - 12-17-2007

Świat jest pełen bzdurnych teorii i mitów.
Zastanawiające jest to ,że tak wiele ludzi przyjmuje te bzdury jako coś oczywistego nie zatanawiając się zupełnie i nie zadając pytania ;dlaczego?
Ciekaw jestem jakie jeszcze mity się tu pojawią ?


- ecossaise - 12-17-2007

ojejku spokojnie...

chodzi chyba o to czy ktoś ma 100%pewnośc że Nevzorov nigdy nie szkoli wędzidłowo. Czy tylko tak mówi itp itd.

a ja mam jeszcze jeden "wódkowy" mit właśnie z kolką związany:

siemie i 100wódkiWink

moze w tej wódce jest troche prawdy?Tongue