Hipologia
Drewno czy cegła? - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chów koni - i wszystko, co z nim związane (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: Drewno czy cegła? (/showthread.php?tid=685)

Strony: 1 2


Drewno czy cegła? - Joanna Dobrzyńska - 04-12-2010

Oto pytanie Big Grin .
Oczywiście dotyczy stajni. Stoję okrakiem, jedną nogą na desce, drugą na cegle. I co lepsze? A może beton komórkowy, może silikat. Co sądzicie? Bierzcie pod uwagę to, by koniowi takie ściany najlepiej służyły, by oddychały i były ciepłe. Za i przeciw w obydwu przypadkach jest dość, by mnie zupełnie zdezorientować. Tak też się stało. Stajnia typu angielskiego (wiem, ze niektórzy powiedzą, ze na nasz klimat za zimna...).


Re: Drewno czy cegła? - Krystyna Kukawska - 04-12-2010

Stawiam na drewno :!:
Naturalne, przyjazne, oddycha,bardziej miękkie niż końskie kości... i ładne.


Re: Drewno czy cegła? - Iwona Gasparewicz - 04-12-2010

Ja wybrałam drewno Smile


Re: Drewno czy cegła? - Julia z Orla - 04-12-2010

A może pół na pół? Solidna cegła i ciepłe drewno? Np. do pewnej wysokości stajnia murowana, a wyżej drewno? Albo drewniane boksy w murowanej stajni? Drewniane drzwi, drewniane okna?


Re: Drewno czy cegła? - Joanna Dobrzyńska - 04-12-2010

Szukałam dziś rano, ale nie mogłam znaleźć wątku budowlano-stajennego, a taki jest, bo w nim pisałam. Mam małą drewnianą stajenkę na 2 konie. Czują się w niej dobrze. Jednak zimą skazana jestem na noszenie wiader, myszy też chcą gdzieś przezimować, szczurki (na szczęście te wędrowne) również. Są to równe, okrągłe bale śr 9 cm więc w miejscach ich styku o grubości nie mówmy. Podłoga- bruk z kamienia polnego. Drewno ma lepsze właściwości termiczne. Impregnacja antyogniowa... nie wiem, pewnie lepiej by takiego drewna konie nie lizały (?). W stajniach murowanych też spotykałam myszy więc taki argument odpada. Konstrukcja murowana, a ścianki działowe boksów i drzwi z drewna- w obu przypadkach tak raczej będzie. Zastanawia mnie czy jeżeli ściany będą drewniane, pewnie nie będą ocieplane w żaden sposób, czy np do 12 koni będziemy nosić zimą wiaderka. Mamy kopać studnię specjalnie z wodą na użytek stajenny. No i jakie drewno. Nie ukrywam, ze stajnia dębowa byłaby ładna, mocna i dodatkowo miałaby działanie antygrzybiczne i antybakteryjne. Drogo. Mur- gładki jest i z kolei łatwiej go pobielić, oczyścić.
O podłożu myślałam też- betonu nie lubię, kostka drewniana na sztorc lub zwykła cegła na sztorc.


Re: Drewno czy cegła? - maku - 04-12-2010

A może właśnie płyty betonowe. Tylko takie ażurowe (nie wiem jak się fachowo nazywają).
Powinno to być trwałe i przepuszczalność będzie zapewniona.


Re: Drewno czy cegła? - Julia z Orla - 04-12-2010

U mnie skończyły się właśnie czarne roboty w obórce. I ja się bardzo cieszę, że ściany są murowane, bo nie trzeba ich konserwować (poza białkowaniem) i są niejadalne. Obórka stoi już ze sto lat i postoi jeszcze drugie tyle, a drewniane budynki prędzej czy później się posypią no i trzeba je ciągle chronić przed wilgocią i szkodnikami.

Boksy chcę drewniane, bez krat. Dechy najchętniej poziome, szerokie - dębowe byłyby cudowne, ale... Na tymczasem użyjemy sosny najpewniej, albo czegoś sosnopodobnego, i pociągnę to olejem. Takie będą jakieś o (tylko iw innym kolorze):
[Obrazek: horse-stalls.jpg]

Drzwi na dwór z każdego boksu dwudzielne - drewniane. Takie o:
[Obrazek: Stajnianowe0391.jpg]

Wrota podobne, ale w górne skrzydła wstawione będą szyby z pleksi, żeby było więcej światła. Coś a la to:
[Obrazek: horse-stalls-wood-door1.jpg]

Podłogi będą tymczasowo tylko wylane betonem, ale z poprawką na to, że później położy się na niej kostkę brukową (teraz można kupić bardzo ładne te kostki, a jest to bardzo wygodne rozwiązanie do stajni - kto taką zamiatał to wie Wink ).

A dla efektu estetycznego można zawsze mur z zewnątrz częściowo odeskować - jak się dobrze nad tym pomyśli to może być bardzo pięknie Smile Ja bym postawiła na zwykłą cegłę, bo ładna, ale na właściwościach cegieł nie znam się ani ciut ciut. O, mój chłopak co się zna właśnie krzyczy, że beton komórkowy (to są takie jakby cegły), a najlepiej ytong jakiś czy coś (bo najcieplejszy).


Re: Drewno czy cegła? - Krystyna Kukawska - 04-12-2010

Asio, mam stajnię drewnianą,w niej 18 koni, wodę dociągniętą do stajni i w zimie roznosiłam wodę wiadrami do boksów, od głównego kranu.
Ponieważ różnica temperatur między dworem a stajnią wynosiła mniej więcej 6 st C., to nie trudno się domyślić jak było w stajni przy 10-12 stopniowym mrozie. Rozgrzewka przy noszeniu wody była jak najbardziej przydatna. :mrgreen:
Dodam, że konie bardzo dobrze znoszą niskie temperatury. :!:
Mam skalę porównawczą, ponieważ przerabiałam już i betonowe budynki i murowane, i z całą stanowczością stwierdzam, że najlepiej koniom jest w stajni drewnianej :!:
Kontuzji żadnej się koń nie nabawi, bo najwyżej przybiję deskę a w nodze odprysku na pewno nie będzie. Big Grin
A woda, no cóż, na pewno poidła są lepsze dla naszej wygody ale z wiadra przynajmniej wiem ile koń wypije. I zawsze mogę wiadro wystawić, jak nie chcę, żeby koń po wysiłku się napił. :wink: Poidło można zakręcić, ale czy zawsze się pamięta o odkręceniu go w odpowiednim momencie :?: I niestety zdarza się, że się poidło zatnie i to najczęściej w nocy i potem mamy w stajni jezioro. :lol:
Jeszcze na temat jasności w stajni: otóż powstawialiśmy w dachu świetliki, żeby było jaśniej i kiedy nastąpił pierwszy wysyp meszek, to szybko wchodziliśmy na dach, żeby zakryć te świetliki, bo się okazało, że konie były oblepione tym robactwem. I meszki i komary przestały wlatywać i męczyć konie. Tak że lepiej jak jest trochę ciemniej niż za jasno. Takie jest moje zdanie :wink:
Stajnia przepiękna, zwłaszcza na górnym zdjęciu. Ale co tam robi to siano na górze :?: :?:


Re: Drewno czy cegła? - Julia z Orla - 04-12-2010

To chyba jakiś podajnik na siano, taki obrotowy...? Jakiś niezdrowy gadżet w każdym razie Wink

A nie da się tak ocieplić rur, żeby woda nie miała szans zamarznąć? Ja jednak wolę poidła - a już 18 koniom nosić wodę to bohaterstwo, Krysiu! Big Grin


Re: Drewno czy cegła? - Bartosz Marchwica - 04-12-2010

Julia z Orla A nie da się tak ocieplić rur, żeby woda nie miała szans zamarznąć? Ja jednak wolę poidła - a już 18 koniom nosić wodę to bohaterstwo, Krysiu! Big Grin
Polecam patent, który u mnie świetnie się sprawdził. Rury narażone na zamarzanie (czyli trochę pod i całość ponad powierzchnią podłogi) owinąć na stałe tzw. kablem grzejnym. Ja kupowałem gotowe, przeznaczone do ogrzewania terrariów. Włącza się końcówkę, zaopatrzoną we wtyczkę, do gniazdka - i już. Dodatkowo, żeby nie grzało cały czas, stosowałem włącznik czasowy, regulowany w rytmie dobowym. Na przykład pół godziny grzania, pół godziny przerwy - zależnie od mrozów (szczególnie nocnych dużych spadków temperatury). Warto pamiętać o wszelkich zaworach, szczególnie narażonych na zamarzanie.
Należy zwrócić uwagę na osiąganą temperaturę, bowiem np. kable do ogrzewania podjazdów czy rynien mogą rozgrzewać się zbyt mocno.


Re: Drewno czy cegła? - Julia z Orla - 04-12-2010

O, dzięki, zanotowałam :)

Mi się bardzo spodobały takie boksy:
[Obrazek: stajnia_wnetrze2.jpg]
....ale u mnie nie będą pasować - może ktoś sobie zgapi :)

I na pocieszenie dla wszystkich remontujących się - tak wyglądała moja stajnia jeszcze 3 dni temu :D :
[Obrazek: 4515086677_971f7b9d3d.jpg]


Re: Drewno czy cegła? - Karolina Jaskulska - 04-12-2010

a jak wygląda teraz?
mi sie bardzo podobąła podłoga w jednej stajni pod Poznaniem, była zrobiona z pionowo wsadzonych pieńków drzew (odpowiedznio przyciętych tzn, na odp długość)


Re: Drewno czy cegła? - Julia z Orla - 04-12-2010

To pewnie z kołków dębowych - bardzo pięknie to wygląda, ale nie wiem co z nasiąkliwością...?

Jak zrobię aktualne zdjęcia potwornej obórki to wkleję :)


Re: Drewno czy cegła? - Joanna Dobrzyńska - 04-12-2010

Bardzo ładne drzwi dwudzielne+ niby pruski mur (niestety nietypowe dla na naszych okolic). Podoba mi się kablowy patent Bartela :wink: .


Re: Drewno czy cegła? - Jacob Spahis - 04-13-2010

Te pieńki w podłodze o których była mowa, to faktycznie pieńki drewniane. W Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie kiedyś mieściły się koszary 15 Pułku Ułanów, a wcześniej koszary pułków kawalerii niemieckiej - były takie właśnie pieńki. Jest to znakomite podłoże, bardzo elastyczne, wbrew pozorom trwałe (koszary zanim zdemolowano i to całkiem niedawno stały przeszło 100 lat). Sam bardzo bym chciał taką podłogę u siebie w stajni.