Hipologia
Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Konie chcą nas rozumieć (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Wątek: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? (/showthread.php?tid=670)

Strony: 1 2


Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - pasiak92 - 04-02-2010

nawiązując do tematu lonżowanie młodego konia/źrebaka


Od kąd poznałam smak jazdy na samym kantarze interesuję się metodą naturalnej jazdy. I co się z tym wiąże dążę do tego.
Wiem, ze praca na lonży może pomóc. I jest też jakąś podstawą...

Przejdźmy do rzeczy, widziałam gdzieś na zdjęciu gdzie był lonżowany koń bez podpinania do kantara czy innych tego typu rzeczy. Zalezy mi na lonżowaniu bez niczego. Na tym zdjęciu widziałam, ze koń miał "sznurek" na szyi i od tego sznurka byłą tylko lonża i tylko tak był lonżowany. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć coś więcej an ten temat?



Re: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - pasiak92 - 04-13-2010

przydało by sie kilka podpowiedzi...


Re: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - Dagmara Matuszak - 04-13-2010

może tu coś znajdziesz:
Lonżowanie w wersji natural
i tematy pokrewne:
Lonżowanie klasyczne. Czy Monty R. może nie mieć racji?
Lonżowanie konia bez używania ogłowia z wędzidłem


Re: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - Magda Pawlowicz - 04-13-2010

pasiak92 przydało by sie kilka podpowiedzi...
Oj bo dyskusja o lonżowaniu zrobiła się w wątku o Lindzie Parelli... Może by jakoś to przenieść? Bo się namnozyło tych wątków o lonżowaniu...


Re: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - Maria Masaz - 04-13-2010

bez niczego można lonżować jak się tego konia nauczy, do podstaw podstaw niestety musisz użyć lonż albo odpowiedniego padoku do lonżowania w kształcie okręgu.
Obejrzałam sobie zdjęcia o tej jednej lonży na szyi konia i jakoś śmie wątpić czy taki młodziutki koń będzie w stanie odpowiedni pracować przy czymś takim nie znając w ogóle podstaw - mogę się mylić
pozdrawiam


Re: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - pasiak92 - 04-13-2010

Właśnie niestety nie miałam z tym osobiście do czynienia. Widziałam tylko na zdjęciachSmile
Na te zdjęcia właściciel koni u których jeżdże zareagował, ze on nie będzie tak się znęcał nad końmi Big Grin
dopiero po prawie godzinie dyskusji i tłumaczenia, zę lonżowanie za wędzidło jest n-razy szkodliwsze i wogóle jakoś dął sie przekonaćSmile tak samo musiałam mu przedstawić metodę lonżowania na 2 lonże tzw. lejce (nie lonżowałam tłumaczyłamSmile)
Ona na lonżowanie w lejcach zareagował podobnie, ze nie da koniom krzywdy robić Bo jemu się to chyba skojarzyło z pesoa? dobrze mówie? gdy lonża oplata za nogami konia i przy jego bryknięciu moze bardzo się "uszkodzić"


Re: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - Karolina Jaskulska - 04-13-2010

No łasnie ,,,,jak to jest z tym patentem pessoa... po co ten patent jest ? tzn .... niby wszyscy wiedzą po co , ale tak naprawdę , raz zdarzyło mi się oglądać konia na tym i wydawało mi się ,że im koń bardziej pracował , tym bardziej dostawał po pysku ;/
jakie macie z tym doświadczenie?


Re: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - Maria Masaz - 04-13-2010

Luźne tj. bez wędzidła, sznurki dostosowane do umiejętności konia jeżeli chodzi o zebranie (wiszące liny), i stopniowe je naciąganie.
Masz gdzieś filmik gdzie widziałaś, że koń dostawał po pysku? Bardzo wiele osób tak mówi i wodze pesso są ogólnie kiepskie, na pewno całego szkolenia zebrania na nich tylko opierać nie wolno - w ogóle po patenty chwytamy wtedy kiedy sądzimy, że nie mamy czasu, albo ...innych pomysłów... na odpowiedni trening...


Re: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - Karolina Jaskulska - 04-14-2010

nie, to bło dawno ,jak pracowałam pod Gorzowem, szef kazał dziewczynie wypróbowac nowy patent.... po prostu jak koń odpychał się ładnie zadem , linka się napinała, mimo ,że z tego co pamiętam nie była nisko, tylko w miejscu 'odpowiednim " jak na wszystkich obrazkach i koń był przyciągany przez daną noge w stronę klatki piersiowej za wędzidło... tak porównywalnie do tarki(piłki) stosowanej do pseudo zbierania konia.


Re: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - pasiak92 - 04-14-2010

ja spotkałam się z wieloma opiniami, że pesoa powinno być tylko i wyłącznie dla osób, które wiedzą jak to działa, umieją tym się posługiwać. Zawsze bardziej polecano kawecan. Czy to prawda, że stosując kawecan nawet gdy koń bryka lub zbytnio pędzi czy ciąga nie robi się koniowi krzywdy? Nie można mu nic złamać tak jak to wychodzi np. przy pesoa?


Re: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - Karolina Jaskulska - 04-14-2010

słyszałam opinie (ponoć mocno przesadzone) ,że jak koń nie przyzwyczajony do linek za zadem, to może sobie szczęke na pessoa złamać...
ale nie wiem jak to jest.... nie znam sie Tongue


Re: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - pasiak92 - 04-14-2010

no o tym też słyszałam, ze często stosuje się to zbyt wcześnie u koni młodych, a przy bryknięciu mogą właśnie w ten sposób się "uszkodzić"


Re: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - rozbrykany kucyk - 08-27-2010

słyszałam. widziałam itd mógłby ktoś się na en temat wypowiedzieć? tak od a-z.. blagam!!!
tzn :
1. co daje ten patent?
2. po co się go stosuje?
3. jak powinien być podpięty?

nie wiem czy wolno ale podpinam watek z innego forum..nie wiem, sama nie wiem co o tym sądzić ze względu na mój zielony listek :mrgreen: :
http://www.stajenka.fora.pl/boks-1-biegalnia,3/wodza-pomocnicza-pessoa,2322.html

ale może komuś pomożeSmile


Re: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - Julia z Orla - 08-27-2010

Pasiaku - co ma kawecan do pessoa? Coraz bardziej tajemnicze to forum Wink

Pessoa łączy pysk konia z jego zadem, powoduje u konia asekuracyjne ustawienie ciała (takie, żeby ruch tylnych nóg nie powodował, że dostanie wędzidłem po zębach). Niepojęte. Najlepsze zastosowanie jakie znajduję dla tego patentu to powieszenie na nim prania. Wstydziłabym się tego używać, bo znaczyłoby to publiczne przyznanie się do tego, że zupełnie nie znam się na szkoleniu koni i potrzebuję do tego magicznego systemu. Nie ma magicznych systemów - albo się umie pracować z koniem z ziemi, albo nie. A jak się nie umie to należy się nauczyć - czytać, czytać i jeszcze raz czytać i pytać profesora Konia co o tym sądzi.


Re: Lonżowanie-sposoby, metody. naturalne? - tomira - 08-28-2010

Cytat:Od kąd poznałam smak jazdy na samym kantarze interesuję się metodą naturalnej jazdy. I co się z tym wiąże dążę do tego.
jazda na samym kantarze nijak się ma do naturalu-to zaledwie jeden element wyrwany z całości może narobić niezłego zamieszania. To etap poprzedzony siedmioma zabawami z ziemi, co jest podstawą nauczenia konia ustępowania od nacisku.
Cytat:Wiem, ze praca na lonży może pomóc. I jest też jakąś podstawą...
to nie podstawa tylko kolejna cegiełka

Cytat:Przejdźmy do rzeczy, widziałam gdzieś na zdjęciu gdzie był lonżowany koń bez podpinania do kantara czy innych tego typu rzeczy. Zalezy mi na lonżowaniu bez niczego. Na tym zdjęciu widziałam, ze koń miał "sznurek" na szyi i od tego sznurka byłą tylko lonża i tylko tak był lonżowany. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć coś więcej an ten temat?
kantara czy innych tego typu rzeczy. Zalezy mi na lonżowaniu bez niczego. Na tym zdjęciu widziałam, ze koń miał "sznurek" na szyi i od tego sznurka byłą tylko lonża i tylko tak był lonżowany. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć coś więcej an ten temat?
koń jest "lonżowany" na cordeo co nie jest sprawa prostą jeżeli nie znasz podstaw, mowy ciała i tak naprawdę nie wiesz na czym ta forma okrążania polega. W skrócie- koń cię okrąża w zadanym chodzie na LUŹNEJ lince przyczepionej karabinkiem do cordeo założonym na końską szyję. Jedynie prosząc konia o zmianę tempa, chodu, przyjście do ciebie do środka wywierasz bardzo delikatny nacisk na cordeo który ustępuje natychniast w momencie reakcji konia na nacisk. Wszelkie ciągnięcie, stałe napięcie, przymus mogą skończyć się uszkodzeniem np. tchawicy gdy koń się spłoszy albo odsadzi. Osobiście początkującym nie polecam, ta sama metoda obowiązuje w używaniu cordeo w jeździe wierzchem. Jak to robić perfekcyjnie-polecam filmik zamieszczony na str. Hipologii "konie chcą nas zrozumieć" :wink:
\doskonała jest praca na dwóch lonżach.