Hipologia
Rodzaje traw na pastwisku - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chów koni - i wszystko, co z nim związane (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: Rodzaje traw na pastwisku (/showthread.php?tid=668)

Strony: 1 2


Rodzaje traw na pastwisku - Julia z Orla - 04-02-2010

Jakie rodzaje traw powinno się zasiewać na pastwiskach, a jakich rodzajów się wystrzegać i dlaczego?


Re: Rodzaje traw na pastwisku - Martyna - 04-02-2010

http://www.naviti.pl/nasiona-traw-i-ziol.html

Tu są fajne mieszanki traw, ziół dla koni (3 różne), myślę, że warto z tego skorzystać.

Oprócz tego właśnie kończę robić listę ziół dla koni, razem z właściwościami i ilościami bezpiecznymi dla konia przy suszeniu i podawaniu. Jak ktoś chętny to mogę przesłać Wink


Re: Rodzaje traw na pastwisku - Lutejaxx - 04-02-2010

DOBRE i rózne ZIOLA SĄ ZUZALA
http://www.konie.zuzala.com/?p=produkty


Re: Rodzaje traw na pastwisku - Julia z Orla - 04-03-2010

A czy ktoś słyszał może coś więcej o tym, że kostrzewa (festuca), życica (ryegrass) są dla koni nienajlepsze? To dwa główne składniki większości mieszanek (m.in. wymienionej powyżej).

Za to tymotka jest podobno ok. O wiechlinie nic nie słyszałam.

Ok jest również kupkówka (orchardgrass, cocksfoot), stokłosa (brome), kłosówka (velvetgrass) i dodatek lucerny (alfalfa). I inne trawy, do których nazw jeszcze nie dotarłam.

PS: Podobno koniczyna jest bardzo bogata w cukry.


Re: Rodzaje traw na pastwisku - Joanna Dobrzyńska - 04-03-2010

Wszystkie trawy jakie wymieniłaś są potrzebne. Konie lubią rajgras angielski, koniczynę też (tą czerwoną chyba bardziej). Jestem zainteresowana bardzo tematem, bo po jesiennym wykopaniu rowu i odwodnieniu łąki, wytruję turzyce w środku okr.wegetacji, przeorzę, nawiozę, zasieję, przewałuję i 2 lata miną jak konie będą korzystać z pastwiska.
Jeśli chodzi o zioła i chwasty, pożądane są:
perz *ma słodki smak, pobudza pracę nerek, "czyści krew", usuwa szkodliwe prod. przemiany mat.
Koper właściwy
Rumian szlachetny
Rumian pospolity
stokrotka pospolita,
podbiał pospolity
tasznik pospolity
krwawnik pospolity
chmiel zwyczajny
marchew zwyczajna
dziurawiec zwyczajny
ślaz dziki
mięta
mak polny
mniszek pospolity kozłek lekarski

Zeskanuję materiały ze "Świata Koni" sprzed kilku lat i wstawię. Oczywiście każda z tych roślin jest krótko opisana pod kątem żywienia koni.

Mam też art. na temat "Roli pastwisk w chowie koni" (pielęgnacja pastwisk, zakładanie itp) Oraz " Jak poprawić efektywność pastwiska dla koni". Jeśli ktoś chciałby te art. na prv i podeślę.


Re: Rodzaje traw na pastwisku - Magda Pawlowicz - 04-03-2010

Czerwona koniczyna jest "kolkopędna"!(wzdymająca, oczywiście w większych ilościach)
Najlepsza na pastwiska jest biała koniczyna.


Re: Rodzaje traw na pastwisku - Joanna Dobrzyńska - 04-03-2010

Możliwe, nie wiedziałam. Mam mało koniczyny i zauważyłam, ze jak już znajdą, a jest u nas troszkę tej i tej, to czerwona ma większe wzięcie. Ale jest w bezpiecznych ilościach.


Re: Rodzaje traw na pastwisku - Ewa Polak - 04-04-2010

A w tym roku dorabiałam 1 ha pastwiska od podstaw. W zasadzie to powinno sie po około 5 latach użytkowania przez konie pastwiska robić od nowa. U mnie było tak że ziemia była bardzo ubita, udeptana przez konie i prawde mówiąc miałam nie małe problemy żeby przeorać ziemie (pług nie wchodził).
Na wiosnę przejechałam pole sprężynówką, później wywaliłam obornik, przeorałam, bronowałam, wsiałam trawę z owsem i uwałowałam. Nie powiem kilka dni mi to zajęło a zakwasy mam do tej pory :twisted:

Co do traw, ja kupuję na miejscowym rynku mieszankę traw i co roku na wiosnę trawy dosiewam i bronuję pastwiska żeby poprzerywać i dopowietrzyć pastwiska. Mieszanka traw u mnie kosztuje 5 zł za kg trawy więc dużo mniej niż jakbym miała kupić z internetu... A że u mnie kiepska ziemia to praktycznie najlepiej sprawdza się kupkówka i życica konie chętnie je jedzą. Inne trawy jak jest deszczowa wiosna i mokrzej wschodzą ale jak przychodzi susza to nic im nie pomaga... W tym roku robię eksperyment i wsiałam w kilka miejsc mieszanki ziół- ciekawe czy coś w tego bedzie.

Dobrze jest przy zakładaniu pastwiska jesli sie sieje sewnikiem stosować siew wzdłuż i w poprzek. Ja się dopiero w tym roku o tym dowiedziałam 8)

A przy okazji mam pytanie czy zbierał ktoś siano z owsa? Mam w tym roku zamiar ale nie wiem czy konie będą to jadły, w sumie owies na zielona jedzą wiec sianem też nie powinny gardzić.


Re: Rodzaje traw na pastwisku - Iwona Gasparewicz - 04-05-2010

A jaką mieszankę radzicie jako wsiewkę? I jeszcze jedno co to może być za chwast na pastwisku co wyglada jak dziki koper?


Martyna- ja chce listę z ziołami Smile


Re: Rodzaje traw na pastwisku - Wojciech Mickunas - 04-05-2010

To może być świństwo importowane za czasów głębokiego PRL z terenów ZSSR o nazwie "barszcz" . Miała to być zielna pasza dla bydła . Bydło tego jeść nie chciało, a to paskudztwo rozsiało się po kraju . Do złudzenia przypomina koper, ale dorasta do gigantycznych rozmiarów . Przy kontakcie z tym świństwem można doznać oparzenia dużo bardziej bolesnego niż od pokrzywy Cry


Re: Rodzaje traw na pastwisku - Iwona Gasparewicz - 04-05-2010

OOOOOO kurde. Mam nadzieję, że to nie to. To jest małe ( rośnie już rok) wstawię fotkę


Re: Rodzaje traw na pastwisku - Martyna - 04-06-2010

Jak ktoś chce listę, to ja poproszę maila na priv. Bo jak to inaczej mam wysłać? Wink


Re: Rodzaje traw na pastwisku - Iwona Gasparewicz - 04-09-2010

Już wiem co to za "koper" to jest krwawnik Smile to dobrze, ze jest prawda? Jest też perz i pasternak.

Martyna - proszę o liste ulubionagaleria@wp.pl


Re: Rodzaje traw na pastwisku - Joanna Dobrzyńska - 04-16-2010

Udało mi się przepisać w wolnym czasie:

Perz właściwy:
ma słodki smak więc konie go chętnie jedzą. Krzemionka zawarta w perzu ma wł. korzystny wpływ na skórę, błony śluzowe i naczynia krwionośne. Perz reguluje czynności metaboliczne organizmu i przewodu pokarmowego.

Koper wł.:
Dziko rosnący- owoce zmniejszają napięcie mięśni gładkich jelit. Mają właściwości wiatropędne i bakteriobójcze. Pobudza do pracy gruczoły mleczne. Zapobiega wzdęciom.

Rumian szlachetny:
kwiat r. ma wł przeciwskurczowe. Zmniejszają napięcia mięśni gładkich, przywracają prawidłową perystaltykę jelit. Poprawiają trawienie poprzez zwiększenie wydzielania soków trawiennych. Pomaga w zaburzeniach żołądkowo- jelitowych, należy brać pod uwagę możliwości odrobaczające. W dawnej med. ludowej stosowano go przy robaczycach przewodu pokarmowego.

Rumianek pospolity:
mylony z rumianem- różni się wzrostem- jest wyższy i ma bardziej pierzaste liście. Ma podobne działanie i zastosowanie.. Działa przeciwzapalnie na błony śluzowe przew. Pokarmowego, ma działanie przeciwalergiczne. Pomocny w nieżytach dr. Oddechowych. Można go stosować w przeciw dolegliwościom ukł. Pokarmowego powstającym na tle nerwowym. Napar z rumianku można stosować na rany skóry, do przemywania oczu, jako okład rozgrzewający lub ochładzający.

Stokrotka pospolita:
zawiera związki działające ogólnie wzmacniające: wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i zapobiegają drobnym krwawieniom. Przyspieszają gojenie ran, zmniejszają obrzęki i wynaczynienia po urazach i kontuzjach. Jest pomocna w zapaleniu stawów, a w postaci naparów można oczyszczać nią rany. Ludziom polecane jako dodatek do sałatek :-).

Podbiał pospolity:
kwitnie tylko wiosną. Pomocny w schorzeniach dr. oddechowych. Zawiera związki rozrzedzające wydzielinę w górnych dr. Oddechowych, zmniejszają napięcie mięśni gładkich górnych dr. Oddechowych i ułatwiają odkrztuszanie. Jest częstym składnikiem syropów wykrztuśnych (pektosan).

Tasznik posp.:
kwitnie cały rok. To doskonała roślina na krwawienia, ma działanie przeciwkrwotoczne zwłaszcza w przewodzie pokarmowym, drogach rozrodczych i moczowych oraz w płucach.

Krwawnik posp.:
zmniejsza drobne krwawienia z naczyń włosowatych w płucach, błonie śluzowej. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, ma działanie p- skurczowe, p- zapalne i bakteriostatyczne. Świezo zebrany i powieszony w stajni odstrasza muchy!!! :-)

Chmiel zwycz.:
ma wpływ uspokajający na konie. Koniom jednak można podawać same szyszki, a niekoniecznie wywar (piwko:-) lubię...). Szyszki zawierają lupinę- działa ona hamująco na czynności kory mózgowej, zmniejsza przenoszenie bodźców, czyli właśnie uspokaja, wycisza i hamuje popęd płciowy, można podawać pobudliwym ogierom. Zwiększa też wydzielanie śliny i soków trawiennych, ma silne działanie bakteriobójcze zwłaszcza na bakterie Gram- dodatnie i Gram- ujemne. Pomocny w nieżytach przewodu pokarmowego.

CDN


Re: Rodzaje traw na pastwisku - Joanna Dobrzyńska - 04-16-2010

Marchew zwyczajna:
dziko rosnąca jest nie do poznania:-), Ma wiele zalet: zawiera wit. A, B1, B2 i Bta-karoten, węglowodany, pektyny, i sole min. takie jak: Mg, Ca, Cu i wiele innych dla zdrowia i wzrostu. Ma właściwości p- robaczne. Zawartość wit. A ułatwia gojenie ran.

Dziurawiec zwycz.:

Występuje dość powszechnie i jest wszechstronnie leczniczą rośliną.. Działa na przewód pokarmowy, ukł. Nerwowy i ukł. Krwionośny. Ma właściwości p- depresyjne i uspokajające. Zewn. stosowany na trudno gojące się rany. Można podawać jako śr uspokajający jako dodatek do paszy, ale nie należy przesadzać w dawkowaniu bo zawiera zw. ułatwiające absorpcję promieni UV (poparzenia słoneczne u koni).

Ślaz dziki:
krewniak malwy ogrodowej. Kwitnie całe lato na nieuprawianych ziemiach. Nieoceniona roślina w leczeniu chorób ukł. oddechowego. Zawiera śluz, który powleka błony śluzowe gardła i krtani, chroni przed podrażnieniem,, łagodzi kaszel, przywraca ruch nabłonka rzęskowego i ułatwia odkrztuszanie. Konie mające problemy z g. drogami oddechowymi same poszukają tej rośliny.


Mięta:

nadwodna, pieprzowa i ogrodowa. Działania mają zbliżone jednak zależne od ilości mentolu. Jest środkiem aromatycznym, ma działanie uspokajające, poprawiające trawienie i pobudzające apetyt. Nie należy przesadzać z podawaniem.

CDN