Hipologia
Początkowa praca z młodym koniem - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Konie chcą nas rozumieć (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Wątek: Początkowa praca z młodym koniem (/showthread.php?tid=486)



Re: Początkowa praca z młodym koniem - Bambi - 08-30-2011

puk, puk, co u Was ? Smile wszystko w porządku ?


Re: Początkowa praca z młodym koniem - Jacob Spahis - 09-06-2011

Jestem. Byłem na rajdzie konnym z Sekretem oraz oczywiście w towarzystwie Dzieweczki na Mikronie. Byliśmy zobaczyć widowisko w Krojantach. Robiło wrażenie - nawet był samolot.

W tym tygodniu Adiutant wraca do pracy - na początek rozluźniająca. A 17 września mam w planach egzamin. Smile


Re: Początkowa praca z młodym koniem - Krystyna Kukawska - 09-06-2011

Będziemy trzymać kciuki :wink:


Re: Początkowa praca z młodym koniem - Ola Wewiórska - 09-06-2011

Cytat:Będziemy trzymać kciuki
i czekac na relację Smile


Re: Początkowa praca z młodym koniem - Magdalena Slusarczyk - 09-06-2011

Spahis a ja pytanie troszeczke z innej beczki.
Byc moze juz kiedys pisales ,a ja przeoczylam.
Jestem ciekawa jak ,czym i w jakich ilosciach karmisz Adiutanta ????
Kon jest teraz w regularnym treningu wiec ciekawi mnie to bardzo .
Dziekuje i pozdrawiam.


Re: Początkowa praca z młodym koniem - Jacob Spahis - 09-06-2011

Po zapoznaniu się z licznymi wypowiedziami przedstawicieli nurtu naturalnego można powiedzieć, że koń jest na niezwykle szkodliwej diecie - głównie pastwisko. Wink Młody ma mnóstwo energii, lśniącą sierść, dobry humor, jest wesoły a jednocześnie zdyscyplinowany. Prócz tego dostaje obecni bardzo niewiele owsa (zapytam ile dokładnie), słomę, witaminy oraz olej lniany. Pastwisko to jest to! Smile


Re: Początkowa praca z młodym koniem - Jacob Spahis - 09-09-2011

Obecnie trwają przygotowania do egzaminu końcowego. W istocie cały czas szlifujemy dotychczasowe umiejętności i dbamy o rozluźnienie, szybkość reakcji oraz precyzję wykonania wszystkich elementów ujeżdżeniowych; w skokach "ćwiczymy oko" u konia i jego zdolność do samodzielnego odmierzania odległości (na ostatnich zawodach w klasie L były dwie pomyłki z odliczeniem odległości, ale bez zrzutek). Priorytetem jest jednak nastawienie konia do wykonywanych zadań i jego pełne zaangażowanie, a więc dużo nagród (np. w postaci przerwania wykonywanego ćwiczenia).

Na egzaminie będzie czworobok ujeżdżeniowy L-wkkw. Po utracie sprzętu rejestrującego trwa poszukiwanie kamery do nagrywania filmu (mają być trzy/cztery filmy, ale to jeszcze nie jest ustalone).


Re: Początkowa praca z młodym koniem - Jacob Spahis - 09-18-2011

Egzamin Adiutanta przesunięty na następną niedzielę (25 września 2011 r.). Odbędzie się w Baborówku około godz. 11.00. Smile Tym razem zmian raczzej nie będzie, no chyba, że wypadnie coś nadzwyczajnego. Smile


Re: Początkowa praca z młodym koniem - Ataman - 09-21-2011

Witam i dzięki za wskazanie instrukcji, to jest to czego szukałem. Pozdrawiam Adiutanta i Ciebie i życzę dużo sukcesów.


Re: Początkowa praca z młodym koniem - Jacob Spahis - 09-21-2011

Smile Cieszę się ogromnie. Już za parę dni egzamin, czyli "przegląd konia przed wcieleniem do szeregów". Przeględu dokona Pan Trener Mirosław Szłapka. Smile


Re: Początkowa praca z młodym koniem - Ola Wewiórska - 09-21-2011

Będę czekała na relacje z "egzaminu". Szkoda, że nie mmogę zobaczyć tego na żywo ale... będą jakies fotki / filmik? Proszę, postaraj się o cos dla nas Smile


Re: Początkowa praca z młodym koniem - Jacob Spahis - 09-23-2011

Wczoraj odbył się ostatni trening skokowy przed przeglądem końcowym konia. Adiutant skakał fenomenalnie, towarzystwo stajenne tylko oglądało i nikt nie musiał podnosić drągów. Mało tego, Adiutant zaczął skakać bardzo ekonomicznie. Niedziela tuż, tuż... Smile


Re: Początkowa praca z młodym koniem - Bartosz Marchwica - 09-23-2011

Držím palce - jak mawiają bracia Czesi.
I czekamy relacji.


Re: Początkowa praca z młodym koniem - Jacob Spahis - 09-25-2011

Już po przeglądzie. Relacja będzie jutro, zdjęcia jak tylko coś dostanę i podobnie filmy. Smile Niesiony dopingiem Stajennej Braci przeszedłem bez najmniejszych problemów. Dość powiedzieć, że w trakcie egzaminu Adiutant raz dotknął drąg, ani razu nie strącił, a oddał blisko 50 skoków (oczywiście z przerwami). Smile Egzamin przeprowadził Pan Trener Mirosław Szłapka.


Re: Początkowa praca z młodym koniem - Jacob Spahis - 09-26-2011

Nadszedł czas podsumowania i wyznaczenia kolejnych celów na kolejne etapy treningowe.

Zacznijmy od podsumowania.
Przez dwa lata szkolenia dążyłem do zrealizowania celu ujeżdżenia tak bardzo syntetycznie ujętego w Instrukcji - "Ujeżdżanie ma na celu wyrobienie w koniu pewnych cech, wymaganych od niego we wszystkich możliwych okolicznościach, porach roku i warunkach pracy w danym rodzaju broni." Przekładając to na nasze wymagania - koń odważnie i sprawnie ma pokonywać wszelkie przeszkody i zachowywać spokój w różnych okolicznościach, będąc przygotowanym do tego zarówno fizycznie jak i psychicznie.

System treningowy wskazany w Instrukcji prowadzi do znakomitych efektów. Adiutant pomimo swoich licznych wad budowy, jest bardzo sprawny, niezwykle odważny i ma ogromne zaufanie (co podkreślił Trener). Skoki są zawsze czyste i to pomimo zmęczenia, a galop efektywny. Te jego niezykle cenne cechy są wynikiem nie tylko predyspozycji genetycznych, ale w znakomitej większości wynikają z filozofii treningu, który odbywał się bardzo systematycznie, a każde kolejne zadanie wynikało z poprzedniego.

Dobra psychika, to tylko wstęp i ułatwienie do dalszej pracy. Cały czas brzmi mi w głowie powiedzenie olimpijczyka (jeszcze radzieckiego), który mówi "praca bije talent". I tu robi mi się smutno. Kiedy popatrzę na Adiutanta, który nie dotyka przeszkód i porównuję z końmi z wybitnym pochodzeniem i psychiką, które strącają drągi, bo "to śmieć" lub "brak mu siły grzbietu" albo techniki. Wracam do Instrukcji - jest to fenomenalny zbiór, wymagający systematyczności i cierpliwości, ale przynosi nieprawdopodobne efekty. I tu anegdotka:

Przyjechaliśmy na przegląd w inne miejsce. Adiutant zachował spokój, ale koń miejscowy był "poza kontrolą", bo zobaczył samochód i obcego... Smile

Jutro o minusach, a w tym czasie może coś uda się wstawić. Smile