Hipologia
Wędzidła (+ ogłowia bez wędzideł) - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Konie chcą nas rozumieć (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Wątek: Wędzidła (+ ogłowia bez wędzideł) (/showthread.php?tid=42)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


- Klara Naszarkowska - 11-30-2007

Nawet jeśli przyjmujemy, że "naturalsowsko-sznurkowa" droga do niezależnego dosiadu prowadzi do tego, żeby móc powodować koniem samym dosiadem, to realistycznie patrząc - w trakcie tej drogi ręki się czasem jednak używa. Chociaż dąży do tego, żeby jak najmniej.

Proces to nie produkt, jak to mówią. Gdyby chodziło od początku o jazdę "bez rączek", to by konie od początku miały gołe głowy. A jednak mają kantarki z dopiętą liną. I działa się fazami: oczy/pępek/noga/ręka. Podwyższając fazy do skutku, kończąc działanie, w momencie, kiedy koń odpowie. Stopniowo odpowiada na coraz niższe fazy, ale faza czwarta, "ręka", istnieje.

A jeśli już przyjdzie do użycia "ręki" to może lepiej, żeby (przynajmniej póki proces pracy nad niezależnością ręki i dosiadu trwa), na jej końcu nie było wędzidła. Wędzidło (zwłaszcza kiepsko użyte) wydaje mi się* powodować większy ból, niż nawet kiepsko użyty kantarek. Większy dyskomfort -> silniejszy odruch przeciwstawienia się u konia, większe napięcie, itd.

* Nie wiem, czy ktokolwiek to badał i porównywał tak rzetelnie.


- Cejloniara - 11-30-2007

Nie będe tego drążyła. W kazdym bądź razie Guli "nie potrafiłaś mnie przekonać".

Teolinku, własnie dlatego uważam, że nie dojrzałam do wędzidła.


- Ela Rapta - 11-30-2007

Mam pytania odnośnie zapinania wodzy np. do zwykłego kantara:
- czy w sposób taki jak u Guli na zdjęciu
- czy tak jak przy kantarze sznurkowym
- czy ma to znaczenie jeśli chodzi o naukę młodego konia który wędzidło miał kilka razy w pysku i nie był jeżdżony w nim
Mam tu na myśli swoją klacz. Obecnie ma skończone 2,5 roku i tak bym chciała jeździć bez wędzideł.


- Cejloniara - 11-30-2007

Na zdjęciu koń guli nie ma zwykłego kantara, to tylko tak wygląda. To jest NOBIT BRIDLE, czyli ogłowie takie spcjelane bezwędzidłowe, o którym tu w wątku duzo mówiliśmy używająć często skrótu NBB. Wodze można przypiąć do zwykłego kantara i wtedy będzie to coś ala "sidepull", czyli ciągnąć na boki. A jak jest węzeł jeden pod brodą to jest to taka wersja najczęściej chyba promowana przez roznych trenerów naturalsowych. Ale nie potrafię powiedzieć, która jest lepsza. Dla mnie z pewnością ta z węzłem jest trudniejsza. Hmmm w zasadzie to ja też bym chciała się dowiedzieć czegoś więcej o różnicy działania sidepulla i pojedynczego węzła, bo tak coś mi świta ale nie wiem, czy to to :-)

Roksa a co do zajeżdżania to dobra rada, jak się nie spieszysz to poczekaj z wsiadaniem do tych 3 lat, popracuj z ziemi, na dobre to wyjdzie :-)


- Ela Rapta - 11-30-2007

"Roksa a co do zajeżdżania to dobra rada, jak się nie spieszysz to poczekaj z wsiadaniem do tych 3 lat, popracuj z ziemi, na dobre to wyjdzie"

Wiem Big Grin Big Grin Big Grin bo już odczuwam skutki. Oczywiście pozytywne.

Ale dalej nie mam odp. który sposób stosować w nauce młodeko konia?


- Guli - 11-30-2007

Na jednym zdjęciu , w innym wątku kon ma zwykły kantar, a uwiąz { troche dłuzszy , bo to smycz dla psa) mam przypięty do dolnego pierścienia kantara.
Ten uwiąz ma karabińczyki po obu końcach.
Uważam to za lepszy sposób przypięcia, niz np do bocznych pierścieni.


- Ela Rapta - 11-30-2007

Ja posiadam zwykły kantar:
[Obrazek: 12164314220a47ef.jpg]
i zastanawiam się czy mógłby posłużyć do nauki jazdy bez wędzideł czy musiałabym zakupić inny. Pozdrawiam Big Grin


- Dagmara Matuszak - 11-30-2007

Ja mam prośbę do Ailusi jako naszego człowieka u Nevzorowa. Wink

http://horsesforlife.com/ParotidGlandUnderAttack

Piknie prosim o przybliżenie tematu. Rozważam co prawda abonament pisma, ale jeszcze chwilkę muszę poczekać. A może ktoś abonuje i się podzieli?


- Trusia - 11-30-2007

Roksa Ja posiadam zwykły kantar:

i zastanawiam się czy mógłby posłużyć do nauki jazdy bez wędzideł czy musiałabym zakupić inny. Pozdrawiam Big Grin

Powtórzę odpowiedź instruktora na identyczne pytanie zadane w czasie kursu PNH: płaski kantar nie uczy ustępowania od nacisku i dlatego się nie nadaje.

Z góry się zastrzegam, że jeśli ktoś się z tym nie zgadza, to ja dalej nie będę tematu drążyć, bo po prostu zaakceptowałam tę opinię i używam kantara sznurkowego.


- Guli - 11-30-2007

Zwykły, czyli "płaski kantar musiałby byc idealnie i ciasno dopasowany, zeby nie przesuwał się.
Poza tym nie nadaje sie do dłuższych jazd, bo ociera konia.
Ja jeździłam najpierw w kantarze, a potem kupiłam ogłowie bezwędzidłowe , właśnie z tego powodu Smile


- Ailusia - 11-30-2007

Roksa Ale dalej nie mam odp. który sposób stosować w nauce młodeko konia?

To nie tyle kwestia konia, co kantara Wink ten który masz jest specjalnie pomyślany po to, żeby uwiąz przyczepiać do tego kółka od spodu. Jeśli chodzi o jazdę, to przypuszczam że z twoimi osiągnięciami szybko zaczniesz jeździć bez niczego Wink więc na początek możesz zastosować takie rozwiązanie - "pożyczę" sobie zdjęcie kogoś innego:
http://img252.imageshack.us/img252/9373/img0017gp9.jpg
Na początek i tak nie potrzebujesz do konia więcej rozmawiać niż w prawo, w lewo, wolniej, stój. Więc sobie ustalisz że nacisk na nos znaczy stój (tak sobie wyregulujesz żeby uwiąz naciskał na nos kiedy ciągniesz z góry do tyłu), podniesienie pętelki (nacisk na szyję) znaczy wolniej, przesunięcie (nacisk na szyję z boku) znaczy w prawo/w lewo.
Jeśli chcesz przypiąć dwie wodze po bokach, to już lepiej skombinować np. taki kawecan jaki pokazałam na zdjęciu. On ma w tym celu specjalne kółka i krótko mówiąc jest lepiej niż robiąc to samo przy zwykłym kantarze.
Duska Powtórzę odpowiedź instruktora na identyczne pytanie zadane w czasie kursu PNH: płaski kantar nie uczy ustępowania od nacisku i dlatego się nie nadaje.
Nie zaszkodzi odpowiedzieć sobie na pytanie "dlaczego".
Hadriana Ja mam prośbę do Ailusi jako naszego człowieka u Nevzorowa.

http://horsesforlife.com/ParotidGlandUnderAttack

Piknie prosim o przybliżenie tematu. Rozważam co prawda abonament pisma, ale jeszcze chwilkę muszę poczekać. A może ktoś abonuje i się podzieli?
Na forum Nevzorova chyba mają teraz remanent Wink ale wiem, że kilka osób pracowało nad artykułem do tego magazynu, a z rozmów które wtedy były wydaje mi się, że to mógł być właśnie ten artykuł. Nie wiem czy coś jeszcze jest oprócz tych ślinianek? Ale ogólnie to o Nevzorovie już dosyć dużo piszą po gazetach, naturalnych przynajmniej. Tu można poczytać:
http://www.hauteecole.ru/en/press.php
Lansują się troszku Wink Tongue


- Trusia - 11-30-2007

Ailusia
Duska Powtórzę odpowiedź instruktora na identyczne pytanie zadane w czasie kursu PNH: płaski kantar nie uczy ustępowania od nacisku i dlatego się nie nadaje.
Nie zaszkodzi odpowiedzieć sobie na pytanie "dlaczego".
Dlaczego co? Dlaczego nie uczy ustępowania od nacisku?


- Guli - 12-01-2007

I zwykły kantar i uwiąz przełozony przez potylicę, uczy ustępowania od nacisku.
Sznurkowy ma ostrzejsze narzędzia przymusu.
Mam obydwa, próbowałam jednego i drugiego , więc nie można zarzucic mi stronniczości :wink:

Roksa, możesz smiało popróbowac na zwykłym kantarze jeździć, żeby sprawdzić, czy będzie wam odpowiadać taka jazda.
Po co tracic pieniądze niepotrzebnie - kupic inne ogłowie można w każdej chwilii Smile


- Ela Rapta - 12-01-2007

Ailusia dzięki za odp. Mam coś jeszcze dla Ciebie ale z braku czasu nie mam jak pisać. Ale się postaram. Pozdrawiam Big Grin
P.S. A z tymi moimi umiejętnościami to przesada. Może udaje mi się dogadywać z klaczą z ziemi ale w siodle może być ciężko. Pogadamy o tym za... powiedzmy rok o tej samej porze Smile


- Guli - 12-01-2007

Ja tak zapinam uwiąz do kantara

[Obrazek: kantar_5dea1.jpg]