Hipologia
Podkuwanie koni skraca im życie ? - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chów koni - i wszystko, co z nim związane (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: Podkuwanie koni skraca im życie ? (/showthread.php?tid=415)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Ailusia - 01-10-2010

Bartel Jednak konie chodzące godzinami po bruku (vide: dorożki w Krakowie, na przykład) kute być powinny - i już.

Dorożkarskie konie w Krakowie może i tak, ale policyjne konie w Houston - nie Big Grin

[Obrazek: BP_Houston.jpg]

Artykuł na stronie The Horse's Hoof: City of Houston Police Horses Go Barefoot

Artykuł w magazynie Horses for Life: Barefoot And in Training


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Lutejaxx - 01-10-2010

ciekawostka:ponieważ wiekszosc koni ma zaciesnione kopyta w różnym stopniu spowodowane nieprawidlowym struganiem,kuciem ..które doprowadzają do trzeszczkozy ...spekulacje nt przyczyn syndromu trzeszczkowego nie biorą pod uwage zniekształconej formy kopyta [wysokie pietki.katy wsporowe,sciesnienie]pomysły na jego leczenie są bezuzyteczne .
Gray pisze:,,podjeto wiele wysiłków by móc leczyc to schorzenie,warfaryna-substancja chemiczna stosowana czesto w trutkach na szczury,izoxsupryna stosowane z mieszanymi skutkami jednakze to leczenie nie moze byc dlugo stosowane ze wzgledu na zagrozenie zatruciem antykoagulantami i związaną z tym koniecznoscia monitoringu krzepniecia ...najbardziej skuteczną metoda leczenie urazow kosci i wiazadel konczyn sa metody chirurgiczne ,najczesciej wykorzystujace laser lub USG ,ból zmniejsza sie i zwierze moze dalej pracowac,niestety przez tylko pewien czas ..gdyz jest czesciowo skuteczne i połączone z efektami ubocznymi

piszecie ze dobry kowal to taki ortopeda ? Smile
,,kucie ortopedyczne stosuje sie by podniesc pietki i skrócić przodek kopyta ,różnego typu wkładki są stosowane by zmniejszyc bezposredni nacisk na trzeszczke kopytową ,sciecie przodka kopyta ma umożliwiac bardziej zbalansowane uzycie konczyny i ma pomoc w rozszerzaniu pietek , niestety tak sie nie dzieje wrecz odwrotnie,, co widac na kopytach ..
uzycie leków z grupy NASAID umozliwia uzytkowanie zwietrzat gdy cierpia one z powodu choroby i zostaly uznane za nieuleczalne ,a w polaczeniu z odpowiednia pielegnacja kopyt -korekcją moze to byc uleczone met Strasser ,
neurektomia równiez jest stosowana jednakze wystepuje tu wieksze ryzyko komplikacji i waątpliwym staje sie czy odnerwienie faktycznie lezy w interesie konia ,wiec jaki wpływ na żywe tkanki ma kucie ortopedyczne????
to was nie interesuje ...

im bardziej strome kopyto tym mniej ruchu w jego tylnej częsci ..

Koerber mówi nt gnicia strzałki ,wycięcie duzej ilosci strzałki sprzyja rozwojowi choroby,tak samo jak okucie, które uniemożliwia obciążanie strzałki ,,


o tym ze kucie jest zwiazane z ochwatem,podobnie jak z zaciesnieniem,gniciem strzalki,słaba jakoscia rogu,wiadomo bylo kilka wiekow temu,B.C pisze,,jesli podkowa w jakikolwiek sposob oslabia polaczenie kopyta i kosci ,przygotowuje droge ochwatowi,ktory pojawia sie wtedy przy slabszych czynnikach niz mialoby to miejsce w zdrowym kopycie ,,
nt prawdziwych informacji dot. ochwatu ,przyczyny ,leczenia , polecam czytanie literatury pt OCHWAT dr Strasser

zainteresowani znajdą wiadomości logiczne ,odpowiednie z odpowiednim leczeniem które potrafi uleczyc konia bez maskowania problemu .

pzdr


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Dagmara Matuszak - 01-10-2010

Ailusia
Bartel Jednak konie chodzące godzinami po bruku (vide: dorożki w Krakowie, na przykład) kute być powinny - i już.

Dorożkarskie konie w Krakowie może i tak, ale policyjne konie w Houston - nie Big Grin

Artykuł na stronie The Horse's Hoof: City of Houston Police Horses Go Barefoot

Artykuł w magazynie Horses for Life: Barefoot And in Training

no to jest czad Big Grin

u nas w stajni zaczęło się od dwóch koni, a teraz chyba 11 czy 12 jest robionych "naturalnie", w tym część wcześniej kutych. Rozprzestrzenia się Wink


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - milka2206 - 01-10-2010

Ja o mało nie wpadłam na stragan gdy zapatrzyłam się na siwka ciągnącego dorożkę na wrocławskim rynku - nie dość że był bosy to jeszcze szedł na kantarze - az żałuję że nie zrobiłam mu jakiegoś zdjęcia - wyglądał niesamowicie przy reszcie koni ze strasznie dlugimi kopytami z pierscieniami od ochwatu i ogromnych podkowach, nie mowiac juz o poranionych od wedzidła pyskach (odpowiedz dorożkarza gdy zwróciłam mu uwagę na to że wędzidło poraniło koniowi pysk brzmiała 'pchełka go ugryzła'...zgroza)


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Lutejaxx - 01-10-2010

na koniu bez podkow to ja asfaltem czasami stepa jak musze jezdze, ale nie osmielilabym sie klusowaC czy galopowac, jak pewna moja daleka znajoma, ktora twierdzi uparcie, ze koniom to nie szkodzi. Ja rzeczywiscie staroswiecka jestem...ech,

A co do wedzidel to ja nawet lubie jezdzic w wedzidle. To nie w wedzidle problem, i kazdy chyba juz to wie. Big Grin


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - branka - 01-10-2010

Na pewno w podkowach kłusowanie po betonie szkodzi bardziej jak bez - i sa badania w tym temacie. No i nawet na logike - jak jest przybity kawał metalu, to nie możliwa jest amortyzacja, na stawy to ogromne obciążenie. Inną sprawą jest to, że nieprzyzwyczajony do chodzenia po asfalcie koń może sie pobbić, no i asfalt to w ogóle mocno nienaturalne podłoze dla konia - okujesz źle, nie okujesz też może być źle. Najlepiej więc unikać Wink


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Gaga - 01-11-2010

milka2206 pierścienie na kopytach pojawiają się przy zmianie diety - nie koniecznie nagłej zmianie. Nie muszą być wynikiem ochwatu...

Szanowna/szanowny sen (śnie, senie, czy jakby odmienić Twój nick) - kucie ortopedyczne nie koniecznie musi polegać na podnoszeniu piętki - wszystko zależy od rodzaju schorzenia / kontuzji którą próbuje się korygować. Jak już Tobie pisałam - moja klacz jest aktualnie okuta ortopedycznie - 5 ty miesiąc chodzi w 4 podkowach - w tym jedną właśnie z podniesioną piętką. Powodem - o czym również wspominałam - jest naderwanie ściegna. Podniesienie piętki ma odbarczyć gojące się ściegno. I po tylu miesiącach chodzenia w metalowych butach - kopyta nie są zawężone. Róg jest bardzo mocny i twardy - nie ma drastycznych zmian w jego jakości. Strzałka jest ładnie wybudowana - wystarczająco głęboka. Kopyta nie gniją nie pękają, nic złego się nie dzieje. Koń nie kuleje od dawna (tfu tfu). W planach mamy jeszcze jedno przekucie klaczy na niskie "podniesienie" , po czym koń wróci do bosości... Z moich obserwacji wynika, że zalecony mi przez weta i podkuwacza (współpracują ze sobą) tryb postępowania przyniósł ogromny skutek w postaci zdrowiejącego konia. Wyraźnie zmalały zrosty na kontuzjowanej nodze - z tego, co widać za kilka tygodni nie będzie praktycznie śladu po kontuzji - poza bliznowcem na USG. Czy zatem na pewno kucie zawsze szkodzi? Bo w przypadku mojej klaczy wyraźnie wspomogło proces leczenia...


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - branka - 01-11-2010

A własnie, miałam cię ostatnio spytać jak tam twój kobył.
Jakbym miała podobną sytuację i weci by zalecali podkuć to bym też podkuła(choć po konsultacji z jakimś strugaczem). Pół roku w podkowie dla dobra nogi spokojnie bym zniosła Smile To własnie pokazuje, że bywają sytuacje gdzie uszkodzony jest układ ruchu, gdzie podkucie jakieś specjalistyczne może odciązyć konia, pomóc mu wyzdrowieć.


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - solyo - 01-11-2010

.jpg
S5008654.jpg
Rozmiar: 181.52 KB / Pobrań: 4,555
Znalazłam zdjęcia koni z Piazza San Pietro w Rzymie przed Bazyliką. I myślę, że polskim dorożkarzom nie przyszłoby na myśl zadbać tak o własne.


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Lutejaxx - 01-11-2010

małgorzato pokaż zdjecia kopyta tego konia jak mozesz , nie wierze ze nie są zaciesnione w mniejszym czy wiekszym stopniu ...a ze zdjecia byłoby to widac od razu ,takze czy chrzastki kopytowe są wypchniete z puszki ..a pisac ze nie są sobie możesz ...

cyt H.S podkowy korekcyjne niosa za sobą wiele negatywnych skutków ,najsilniejszym argumentem przeciw kuciu ortopedycznemu jest to ze kazda korekcja ,zmiana, leczenie wzmagają procesy przemiany materii a te z kolei nie moga zaistaniec bez zwiekszonego krązenia krwi.
podkowy nie tylko nie pobudzją krązenia ale takze je zmniejszają co ma negatywny wpływ na proces leczenia ..nietrudno wysnuc wniosek ze podkowy nie mogą pozytywnie wpłynac na wyleczenie ..

kopytu w którym zaistniały problemy takie jak zapalenie, ,ból , itp nie pomoże dodatkowe obciążenie generujące szkodliwe siły odśrodkowe

kucie ortop .powoduje zmniejszenie przepływu krwi w kopytach i nodze co pogarsza funkcjonowanie nerwów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu i sprawia ze kon kulejacy zaczyna lepiej sie poruszac a my mamy wrazenie ze zdrowieje czy wyzdrowiał ..
czasem slyszy sie o koniach ktore po leczeniu podkowami ort powracają do normalnych podków ,wtedy tez uwaza sie ze kon zostal wyleczony dzieki podkowie ort .a w rzeczewistosci moze dojsc do wyleczenia bolącego miejsca dzieki wypoczynkowi konia towarzyszacemu leczeniu podkowami ort.zwlaszcza ze potencjał samouzdrawiania u koni jest bardzo duży ..
np .koniom trzeszczkowym zakłada sie podkowe zamknietą, jesli oprocz tego kon jest odstawiony na 3 mce na mokre pastwisko i bedzie werkowany co 4-5 tyg pozniej moze znowu byc jeżdzony w normalnych podkowach ,w tym przypadku to nie podkowa zamknieta lecz wilgoc utrzymujaca elastycznosc rogu ,miekka gleba , ograniczenie do minimum wstrzasów ,czeste werkowanie i odpoczynek od jazdy który ma duzy wpływ ,przyniosły czasową ulge ..

w kazdym przypadku problem zostanie szybciej i bardziej trwale rozwiązany ,jesli usuniemy przyczyne a kon zacznie zyc w optymalnych warunkach ..


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Jacob Spahis - 01-11-2010

Ja się kręcę :!: Sen nie czyta tego co ktoś pisze, ale z tym dyskutuje :!: Nieprawdopodobne. Małgorzata pisze wyraźnie o uszkodzonym ścięgnie i o obiektywnym badaniu czyli USG. Jak "wydaje się", że koń jest lepszy, USG to mało :?: :!: Ty przez internet zdiagnozujesz, a weterynarz z USG nie :?: :!: Kurcze, no bądź choć odrobinę rzetelna/y :!:

Rozumiem, że Ty przy złamaniach nie używasz gipsu. W końcu ważne jest krążenie krwi. Tak, ale w tym wypadku ważniejsze jest unieruchomienie kończyny.

Zresztą, po co ja się produkuję i tak dr Strasser wie wszystko. Smile


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Lutejaxx - 01-11-2010

spahis nie rozumiesz bo nie chcesz rozumiec ze kucie jakiekolwiek jest niepotrzebne
jak leczy sie uszk sciegna u czlowieka? napisz

dla ciebie gips do lamusa http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/gips-do-lamusa_34789.html

cyt.rehabilitacja uszkodzenia wymaga wzmożonego procesu odnowy tkanek ,oznacza to nasilenie procesów metabolicznych co jest mozliwe tylko przy dobrym krązeniu i db tempetarure
ortop. kucie dod zwieksza cieżar podków który sie przyczynia do zwiększenia uszkodzeń ścięgien,więzadeł ,stawów !

tradycyjne leczenie sciegien to:
-(na początku koń powinien oczywiście pozostawać w stajni)chłodzenie kończyny wodą lub opatrunkami chłodzącymi, masaże wodne(zimna woda, nieduże ciśnienie np.z szlaucha)
doustnie przeciwzapalne leki (niesterydowe)
miejscowe zastrzyki (również sterydowe)
nasw lampą
kończyna powinna być przez większość czasu zabandażowana,
(drugi etap leczenia) po pewnym czasie stosuje się (w postaci opatrunków) preparaty z heparyną oraz glinki , na początek bandażowanie tylko bandażem, a po 2-3 tyg. zawijamy dodatkowo folią (bardziej intensywne grzanie)
można dodatkowo podkuć konia podwyższając piętki (wtedy ścięgna są mniej napięte) -ale to nieprawda ..

po upływie kilku miesięcy można podawać w ścięgna zastrzyki z kwasu hialuronowego (kilka serii, jedna dawka około 250-400zł)
Co do ruchu, to przez pierwsze 3-4 tygodnie areszt w boksie, następnie krótkie spacerki stępem, w miarę leczenia coraz dłuższe, po około 4 miesiącach pierwsze wsiadania na stępik, po około miesiącu można dodawać krótkie kłusiki, po 12 miesiącach od urazu zazwyczaj można już galopować.
całe leczenie trwa około 14-16 miesięcy niestety

ps trzeba jeszcze wspomniec ze sporo zdjec USG,RTG jest błędnie zdiagnozowanych ,niepoprawnie opisanych ...


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Jacob Spahis - 01-11-2010

Weterynarz widział USG, ale błędnie odczytał, w przeciwieństwie do Sna, który nie widział, ale odczytuje prawidłowo. Smile Brawo. Smile


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Lutejaxx - 01-11-2010

patrząc na te kopyta bez RTG moge stwierdzic ze mają jeszcze za wysokie pietki [kosc kopy jeszcze stroma] choć są już korygowane , są zaciesnione w wiekszym stopniu przez nieodpowiednie struganie + także przez długotrwałe kucie i oczywiscie chrząstki są wypchniete z puszki


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Jacob Spahis - 01-11-2010

Ha, ha, ha. Co Ty nam tu pokazujesz :?: Źle werkowanego konia :?: No jest źle werkowany. I co z tego wynika :?: Że kowal popełnił błąd w sztuce :?: