Hipologia
Podkuwanie koni skraca im życie ? - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chów koni - i wszystko, co z nim związane (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: Podkuwanie koni skraca im życie ? (/showthread.php?tid=415)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Julia z Orla - 01-02-2010

Acha, czyli to tylko taki skrót myślowy.
No właśnie jakoś nie widziałam na szczęście, ale na pewno tak się zdarza. Częściej jednak spotykam się z oddawaniem konia na łąkę. Jakiej firmy ubezpieczeniowej są to statystyki? Może należałoby napisać do nich i zwyczajnie potwierdzić i nie byłoby niedomówień? Na jakiej liczbie koni zostały przeprowadzone badania statystyczne?


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Lutejaxx - 01-02-2010

Julia Zdrojewska Acha, czyli to tylko taki skrót myślowy.
No właśnie jakoś nie widziałam na szczęście, ale na pewno tak się zdarza. Częściej jednak spotykam się z oddawaniem konia na łąkę. Jakiej firmy ubezpieczeniowej są to statystyki? Może należałoby napisać do nich i zwyczajnie potwierdzić i nie byłoby niedomówień? Na jakiej liczbie koni zostały przeprowadzone badania statystyczne?

statystyki w Europie , statystyki dla Stanow Zjednoczonych nie są lepsze


ale sprawdz


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Lutejaxx - 01-02-2010

Katarzyna Kulikowska sen, mam prośbę o podanie dokładnych danych rozprawy Barcy Clarka (tytuł, rok publikacji, ew. tytuł książki/czasopisma, w którym rozprawa ta została opublikowana). Chcę ją przeczytać, a dotychczasowe wyszukiwanie nie przyniosło mi żadnych efektów. czy dokładnie tak brzmi jego imię i nazwisko?

kasiu szukaj w bibliografiach ,dr Strasser ładnie podaje w swoich książkach a juz szczególnie w książce KUCIE http://www.larix.lublin.pl/product_info.php/cPath/63/products_id/15170

koniarze myslą ze ksiązka KUCIE jest pomyłką ,ze jest naciągana, napisana dla tzw czubkow ,oczywiscie nie czytawszy jej ,a moim zdaniem to najlepsza książka ukazująca logiczną prawde o kuciu ,ładnie napisana ,doktor podaje różnych autorów dowodowych faktów takze polecam zapoznanie jak tez z inną literaturą tej dr.


mozna tez poczytac co ludzie pisza na re volta wątek dr Strasser, naturalna pielegnacja kopyt , trzeszczki
coraz wiecej zaczyna logicznie myslec

ps bardzo duzo koni i to młodych ,starych ma chore trzeszczki gdzie problem tkwi w niewiedzy ludzkiej wet i kowali a wystarczy odpowiednia korekta kopyta przez lekarza rozumiejacego problem i zrozumienie mechaniki a problem znika
ostatnio nawet ktos stworzyl cudowny lek tildren ktory ponoc jest wysmienity przy trzeszczkach z kuciem ,niestety na nie długi czas ,moim zdaniem ten lek ,,usypia ,,noge -nie leczy


tildren-francuski preparat,sprzyja przebudowie kości w tym trzeszczki kopytowej i zmniejsza ból pochodzenia kostnego. Bardzo skuteczny w przypadkach zwyrodnienia trzeszczki kopytowej (u 75% koni brak kulawizny w 6 miesięcy po podaniu) i - niestety - bardzo drogi (a trzeba się liczyć z tym, że kurację po jakimś czasie trzeba będzie powtórzyć)."

czego ludzie nie wymyślą Sad


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - tomekpawwaw - 01-02-2010

Jeżeli fakty nie potwierdzają teorii naukowych, to tym gorzej dla faktów......


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Lutejaxx - 01-03-2010

wiele filmow z konmi ukazuje rozne problemy koni-głównie kopyt spowodowane przez brak odpowiedniej wiedzy czlowieka ,
ostatnio w tv emituja serial Przygody w siodle http://www.filmweb.pl/f112426/Przygody+w+siodle,2001
ogląda milardy ludzi szczegolnie dzieci,konie oczywiście kute jakby konie urodziły sie z podkowami..
w serialu rózne przygody w tym konieczna eutanazja konia K ponieważ skręcił noge przy skoku [kopyta podkute na wysokie piętki],na łąke konia w serialu oddac nie mogą bo bedzie cieriał ,bo wymaga leków non stop , a to jest kosztowne więc...


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Lutejaxx - 01-03-2010

tomekpawwaw Jeżeli fakty nie potwierdzają teorii naukowych, to tym gorzej dla faktów......

a tomek nadal nie odpowiedzial kto wymyslil podkowy-kucie, jak sie nazywa?
ale cos dodac musi Big Grin


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Jacob Spahis - 01-03-2010

Sen :!: Proszę o krótką odpowiedź na pytanie: dlaczego konie w kawalerii 20-lecia służyły do 18 roku życia, skoro jak piszesz kucie jest aż tak szkodliwe :?: Tylko proszę o jasną odpowiedź, bez odnośników itp.

Jeszcze raz powtarzam, nikt nie promuje kucia jako niezbędnej czynności "higienicznej" (na tym forum).

A jeśli chodzi o odpowiedź kto wymyślił podkowę, to odpowiadam - nie wiem. Nie znam po nazwisku i prawdę mówiąc mało mnie to obchodzi, bo to raczej ciekawostka. Co to ma za znaczenie :?: :?: :?:


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - tomekpawwaw - 01-03-2010

To nie wiesz? Przecież wszyscy kowale wiedzą , że ich patron- św Eligiusz Tongue
A tak poważnie, to może Ty mi odpowiesz , kto wynalazł strzemiona, siodło z ławkami i krzywą szablę? . Zresztą nawet gdyby dało się ustalić z imienia autorów tych wszystkich wynalazków(nota bene pochodzą one z tych samych czasów),to jakie to ma znaczenie dla ich zastosowania ??
Tak najzupełniej poważnie, to pierwsze znaleziska podków w Europie pochodzą z V wieku a więc jeszcze z czasów późnej starożytności. Warto wiedzieć, że w owych czasach konie były utrzymywane w warunkach naturalnych, można więc przypuszczać, że ich kopyta były zdrowe i mocne. Mimo to już wtedy istniała potrzeba ochrony kopyt przed nadmiernym zużyciem, a nawet znacznie wcześniej, bo już przed naszą erą używano skórzano- metalowych butów
sen tildren-francuski preparat,sprzyja przebudowie kości w tym trzeszczki kopytowej i zmniejsza ból pochodzenia kostnego. Bardzo skuteczny w przypadkach zwyrodnienia trzeszczki kopytowej (u 75% koni brak kulawizny w 6 miesięcy po podaniu) i - niestety - bardzo drogi (a trzeba się liczyć z tym, że kurację po jakimś czasie trzeba będzie powtórzyć)."

czego ludzie nie wymyślą Sad
Czego to ludzie nie wymyślą- wymyślili m. in penicylinę, aspirynę, szczepionki i wiele innych środków dzięki którym śmiertelne dawniej choroby stały się łatwe do wyleczenia. Jak rozumiem , gdyby Twoje dziecko zachorowało na ciężkie zapalenie płuc(co nie daj Boże) to wolał(a) byś aby zamiast antybiotyku zaordynowano mu bańki ?


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Jacob Spahis - 01-03-2010

No jasne :!: Święty Eligiusz znany jest nawet z tego, że odrąbywał koniowi nogę, a potem - o zgrozo :!: - podkuwał, po czym umieszczał ją z powrotem. Niestety nikomu po nim się to już nie udało. Pewnie dlatego został świętym... Smile Dzisiaj pozostało tylko wspomnienie, połączone z wędrówką jeziorem bodeńskim, połączone z błogosławieniem konia.


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Lutejaxx - 01-04-2010

Spahis Sen :!: Proszę o krótką odpowiedź na pytanie: dlaczego konie w kawalerii 20-lecia służyły do 18 roku życia, skoro jak piszesz kucie jest aż tak szkodliwe :?: Tylko proszę o jasną odpowiedź, bez odnośników itp.

Jeszcze raz powtarzam, nikt nie promuje kucia jako niezbędnej czynności "higienicznej" (na tym forum).

A jeśli chodzi o odpowiedź kto wymyślił podkowę, to odpowiadam - nie wiem. Nie znam po nazwisku i prawdę mówiąc mało mnie to obchodzi, bo to raczej ciekawostka. Co to ma za znaczenie :?: :?: :?:

spahis powtórze to co bylo w tym wątku juz napisane

jesli istnieja przypadki koni okutych dożywających sędziwego wieku [jak piszesz 18-do nawet 25 lat iw iecej] to nie stanowi to dowodu na brak uszkadzającego działania kucia .
Musiało byc wiele chinskich kobiet ze sztucznie zdeformowanymi stopami które dozyly póżniego wieku ,jednak nikt o zdrowych zmysłach nie bedzie popierał okaleczania stóp dziewcząt ,takze nikt nie bedzie popierał palenia i picia jako zdrowego trybu zycia tylko dlatego ze czesc palaczy i pijaków dożywa normalnego czy zaawansowanego wieku.

osobiscie znam sporo koni ,,starych,, oczywiscie kutych cały czas które ,,na oko,, świetnie sie czują lecz niestety bez podków są niezdatni do życia ponieważ wszelkie uszkodzenia wychodzą na jaw.


szkoda ze nie wiesz jak sie nazywal stwórca kowalstwa nad ktorym B. C. nie zostawia suchej nitki .


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Jacob Spahis - 01-04-2010

sen jesli istnieja przypadki koni okutych dożywających sędziwego wieku [jak piszesz 18-do nawet 25 lat iw iecej] to nie stanowi to dowodu na brak uszkadzającego działania kucia .

Drogi Śnie :!: Naginasz to co piszę i przez to stajesz się nierzetelna (nierzetelny :?: ) w dyskusji. Ja nie mówię o osobniczych przypadkach, ale właśnie o masie :!: Normą było dożywanie przez konie kawaleryjskie późnego wieku. Nie mówimy tu o kilku przypadkach, ale o ich niezliczonych ilościach. Żeby uzmysłowić o czym piszę kilka danych: W 1920 roku ustalono etaty dla koni na około 82.000 (osiemdziesiąt dwa tysiące :!: ), a wojsko co roku miało kupować około 8.000 i to różnych typów :!: A teraz mnożymy to razy 20 lat (powiedzmy 19) i wychodzi ponad 150.000 koni :!: Czy to nie jest dowód :?:

O tym, że kawalerzyści nie byli ortodoksyjnnymi miłośnikami kucia świadczy to, że dowódca 7. Brygady Jazdy wydał w 1924 roku rozkaz, nakazujący coroczne rozkuwanie konie na 3-4 tygodnie. Dostrzegano zatem również złe strony kucia, ale jednak uznano, że jest ono konieczne, a przecież były inne drogi.


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Lutejaxx - 01-04-2010

no własnie spahis,zatem czy fakt ze wiele tysiecy koni kutych jest szczesliwych i zdrowych przez lata nie jest argumantem przemawiającym za kuciem?
nie! podkowa ogranicza krążenie w kopycie i kon nie czuje uszkodzeń,które w jego kopytach powstają ,tylko jesLi usunie sie podkowe i przywrócony zostanie mechanizm kopyta czucie powraca i wtedy kon wczesniej zdrowy nagle kuleje
wszystko tez zalezy od wieku konia,dlugosci kucia,przekuwania,jakosci kucia,czasu rozkuwania itd to oczywiste ,
przeczytaj str 2 w literaturze KUCIE a zrozumiesz
pzdr


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Jacob Spahis - 01-04-2010

Dziękuję za odpowiedź, ale w dalszym ciągu czekam na merytoryczną, ponieważ piszesz:

- kucie bardzo szkodzi i powoduje nawet przedwczesne zgony, a konie żyją krócej (chyba nic nie przekręciłem?);
- jednostkowe przykłady koni kutych o niczym nie świadczą (zgoda, pełna zgoda).

Na to ja podaję dane, co do ilości koni, których nikt już nigdy nie przebada. I mówię, że konie te dożywały swego wieku, a w pełnej sprawności żyły do przynajmniej 18 roku życia. Ale Ty je odrzucasz. To jakie argumenty są przez Ciebie dopuszczalne :?:

sen przeczytaj str 2 w literaturze KUCIE a zrozumiesz
Smile zadziwiająca argumentacja. Ale pocieszam się, że przynajmniej Ty dostąpiłaś oświecenia. Smile


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - Lutejaxx - 01-04-2010

wiec nie czekaj a zacznij szukac w literaturze np dr Strasser
swietnie odpowiada na dociekliwe pytania jasno i logicznie w tym wyjaśnia wiele nieprawidłowosci

no bo kto nie przejmuje sie zakupem nowego konia co kilka lat i pozbyciem sie poprzedniego ,zuzytego, ktorych glownym celem jest czysty zdolny do pracy kon pod siodlem czy w zaprzegu -ci wszyscy beda zwolennikami kucia .


Re: Podkuwanie koni skraca im życie ? - branka - 01-04-2010

Wow ale sie dyskusja rozwinęła Tongue

Spahis a tak z ciekawości skąd wiesz, że konie kawaleryjskie dożywały późnego wieku? Ja słyszałam, ze większość ginęła na wojnie, a te co nie ginęły to też długo nie żyły(intensywne użytkowanie, stresy itp). Ale ja tylko słyszałam, nigdy o tym nigdzie nie czytałam.