Hipologia
Zima zła - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Pleplanie, integrowanie się i inne pogwarki (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Wątek: Zima zła (/showthread.php?tid=352)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Zima zła - Guli - 01-02-2009

Robi się coraz ostrzejsza.
U mnie teraz - 9 st, kilka dni temu było nawet -13 , a zapowiadają jeszcze większe mrozy Sad

Dobrze, że dzisiaj popadal trochę śnieg.

Konie mają duzo słane słomą, robi się juz materac- niestety są przez to brudniejsze .

Mają wreszcie zamykane okna w stajni na noc , więc temperatura trochę wyższa niz na zewnątrz.

Zwiększyłam im trochę ilości paszy , a Kuba nawet dostaje owies Smile

Nie bardzo chcą wychodzić ze stajni w ciągu dnia - najwyżej na godzinę i znowu do środka.

Może jak spadnie więcej śniegu , to będą chętniejsze ?


A jak w innych stajniach?
Dajecie więcej treściwej paszy o tej porze roku ?


Re: Zima zła - Joanna Dobrzyńska - 01-02-2009

Daję nieco więcej owsa. Wyganiamy na dwór na 3-4 h, ale widzę, ze chęci wielkiej nie maja, za to chcą wracać. Zaprzestałam tak dokładnie zbierać kupy z boksu. Niech grzeje :wink: .
No i dziś nici z jazdy- wpadłam do stajni, konie na dworze oblepione śniegiem, a ja mokrych nie siodłam. Za to spacerek był wczoraj fantastyczny (w ręku i w towarzystwie innych koni, też na kantarkach).


Re: Zima zła - branka - 01-03-2009

A u nas jest koło zera i może 3-5 cm śniegu :evil: Nie pamiętam normalne zimy już ze 3 lata u nas. Mam nadzieję, że poza miastem będzie trochę bielej.
Wy się zima martwicie, a ja za nią tęsknię - powinna więc pogoda coś zamienić.


Re: Zima zła - Gaga - 01-03-2009

U mnie od - 3 do - 8 . Śniegu ok 0,2 mm ;-) gruda koszmarna, nawet do lasu strach w ręku prowadzać, bo raz że ślisko, dwa że krzywo na rozjeżdżonych duktach :-(
Ja za zimą nie tęsknię, tęsknię za wiosną, za zielonymi listkami, za zapachem lasu, za ptaszkami świergolącymi. Teraz jedyne, co robię z końmi, to połażę trochę po pastwisku - nawet praca z ziemi nie ma sensu, bo wszędzie krzywo i niebezpiecznie :-(
Buu
oby do wiosny!

Konie dostają treściwej jak zwykle, nawet minimalnie mniej. Z kompletnego braku ruchu luzem i pracy - nie ma sensu zwiększać im dawek. Wyglądają jak pączki w maśle, heh Geniusz (hotelowy) to nawet za gruby , pomimo że dostaje najmniej... Przynajmniej ma tłuszczyk do grzania :-)


Re: Zima zła - Emila - 01-03-2009

A u mnie całkiem całkiem, trochę śniegu, lekki mróz. Dzisiaj nawet w terenie byliśmy. Ale też tęsknie za wiosną. Zdjęć nie wstawie bo w końcu wywalicie mnie stąd :x


Re: Zima zła - Joanna Dobrzyńska - 01-03-2009

Niestety dziś zrezygnowałam z czegokolwiek: gruda okropna, na łące ślisko, konie dziś nie wyszły w ogóle. I wiał dziś bardzo nieprzyjemny wiatr. Wczoraj podczas sprowadzania koni z padoku (łąki o innej porze roku :wink: ) jeden z koni się wywrócił Confusedhock: . Wstał i nic się nie stało, ale można się o konie obawiać. Też nie lonżuję nawet, nie ma po czym. A w boksach angielskich w rurkach przymarza woda... Mimo to wolę takie boksy i właśnie w takich trzymam swoje kobyłki.


Re: Zima zła - branka - 01-03-2009

U nas tez gruda, ale jeżdziłam, koń radził sobie świetnie i nie wykazywał zadnej nadwrazliwości na twarde podłoże 8) Zaczynam się coraz bardziej cieszyć z mojego strugania Big Grin Dopiero jak dojechałyśmy do pola z naprawdę dużą gruda i lodem to zsiadłam i powolutku prowadziłam konia, który i tak radził sobie duużo lepiej niż ja.

Ale jest zimno i ma być coraz zimniej(i ma padac snieg w nocy u nas), zamarzły też poidła. Ale woda w stajni wciąż jest, tylko trzeba nosić. No i konie wariują na wietrze(jest coraz silniejszy). Mam nadzieję, że moje folblucisko nie będzie marznąć - ale na razie o derce nie myślę, bo futerko ma i gruba jest. Paszy dostaje mało - siano plus pół miarki sieczki i 1/4 paszy treściwej(mieszanki jakiejś).
Ale jakby były jakieś bardzo niskie temperatury, to rozważę letnią derke drelichową na noc, bo my mamy bardzo chłodną stajnię, wysoką i otwarta zawsze częściowo i codziennie wybierany jest obornik, więc on "nie grzeje", a słomy nie dostają jakoś bardzo dużo niestety :? (choć ja sobie dościelam ).

A śniegu jest tyle:[Obrazek: p1010571yj5.jpg] Dużo stopniało do wczoraj.


Re: Zima zła - Cejloniara - 01-05-2009

U nas wczoraj wieczorem (godz. 21) w stajni było plus 4 a na dworze -17. W stajni nie jest na szczęście duszno i powietrze przez liczne szpary się dostaje. Cejlon kilka razy mi chrząknął ale raczej od siana, bo jak je zmoczyłam to przestał (przestaje też kasłać jak gasze światło i wychodzę ze stajni i podsłuchuję go pod okienkiem, taki sprytny). A w dzień było słonecznie i pięknie, 8 stopni na minusie. Konie były na śniegu jakieś 4 godziny i bawiły się zupełnie przyzwoicie. Basia się nawet trzy razy tarzała, coś nie mogła się nacieszyć. Śniegu u nas przez ostatnie kilka dni napadało całkiem sporo, tak dobrze ponad kostkę. Robiliśmy zdjęcia więc mam nadzieję, że niebawem pokażę nasze rozrośniętę do 10 sztuk stadko :-) Na jak długo wypuszczacie swoje konie o tej porze roku? :-)


Re: Zima zła - Guli - 01-05-2009

U mnie stajnia otwarta już rano , ale konie kręcą się tylko przy drzwiach , za którymi znajduje się jedzenie.

Czasem wychodzą tylko do ogrodu, i szukają resztek trawy.

Na wybieg nie chcą wychodzić :roll:

Ciągle jest malutko śniegu , a ziemia poryta ich kopytami zmarznięta na kość.

Kuc Weksel praktycznie nie wychodzi ze stajni.


Re: Zima zła - Julia z Orla - 01-05-2009

Moje padokują się codziennie od 8 do 15, i wyglądają jak misie polarne. Ale padok mamy fajny, bo pod lasem i nie wieje. W tamtym roku na otwartej przestrzeni przewiało Siwkowi nerki, bo nikt nie pomyślał, żeby konie schować w wichurę i miał kłopot z wysiusianiem się. Moim zdaniem dobrze jest konie hartować, ale jednak chować przed lodowatym wiatrem.

I ja moim na tę zimę nic nie dorzucam specjalnego do jedzenia, tylko dodaję witaminy, bo oba wyglądają dużo za dobrze. Większość koni w stajni jest matowa i ma brzuchy a nie ma tłuszczyku, a moje ze swoją przemianą materii wyglądają jak świąteczne balony. Dawki zmniejszyłam już o połowę w stosunku do początkowych, a one dalej pełne energii i tłuste Smile No a na przedwiośniu błotnisty fitness...


Re: Zima zła - Dagmara Matuszak - 01-05-2009

U nas porządny śnieg od wczoraj, dzisiaj znów sypie, a wraz ze śniegiem ocieplenie. Przedostatniej nocy było minus kilkanaście, a że w stajni temperatura bardzo zbliżona do zewnętrznej, to dostały na noc lekkie derki. Padok od 8 do 17, jak wieje to zadrzewiono-zakrzewiony w dolince, jak nie, to i odkryty na górce.


Re: Zima zła - Guli - 01-05-2009

Chyba idzie do mnie z północnego wschodu siarczysty mróz Sad

Zapowiadają ok - 20 stopni dzisiejszej nocy.
Ciekawe, że woda koniom nie zamarza, ale dwa konie grzeją nieźle Smile

Jak stajnia pusta , to i w żłobie lód.

Ciekawa sprawa, jak życie koni zmieniło zasunięcie okna , do tej pory ciągle otwartego.
To było Kuby stanowisko, a teraz opuścił go , przepychając kuca od jego dotychczasowego miejsca, czyli spod otwieranych górnych drzwiczek .

Potrzeba wyglądania na świat jest silniejsza niż strach przed szefem- Kuba korzysta z przewagi swojej masy.

Kuc mści się na nim oczywiście.
Jak Kuba rano wychodzi przed stajnię, to go do niej nie wpuszcza, aż przyjdę i zrobię porządek :roll:


Re: Zima zła - aga - 01-05-2009

U mnie wczoraj było o 19-stej 21 stopni w nocy byŁo coś koło 30 stopni teraz jest 16 .


Re: Zima zła - Emila - 01-05-2009

Mrozu? Ło matko gdzie Ty mieszkasz! A u mnie sypie śniegiem całą noc i cały dzień. Koni świnkę zrobił jak zobaczył tyle śniegu


Re: Zima zła - aga - 01-05-2009

Ja mieszkam na mazurach a dokŁadnie 15 km od Giżycka,przed chwilą patrzyŁam na termometr czyli około 17:30 to jest 19 stopni .