Hipologia
Konie - zabawa edukacyjna :) - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chów koni - i wszystko, co z nim związane (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: Konie - zabawa edukacyjna :) (/showthread.php?tid=347)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Julia z Orla - 02-01-2009

Jakie wyróżniamy 3 źródła energii w pokarmie konia i czym się od siebie różnią?


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Asia Cieślik - 02-01-2009

Ja spróbuję odpowiedzieć, ale nie wiem czy mi sie uda Tongue

Węglowodany- energia z nich dość szybko uwalniana, służy do uzupełnienia potrzeb na energię przy wysiłku intensywnym, krótkotrwałym (głównie).
Tłuszcze- z nich energia uwalniana jest wolniej, dobre przy długotrwałym wysiłku.
Białka- ale tu już nie wiem co do tej energii, wiem tylko, że z białek energia jest uwalniana dopiero jak brakuje cukrów i tłuszczy.


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Julia z Orla - 02-01-2009

Tak jest Smile Zadajesz pytanie.


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Asia Cieślik - 02-01-2009

Jej udało mi się Big Grin

Co powoduje, że koń się nie męczy stojąc i że potrafi ze stania ruszyć pełnym galopem?

Mam nadzieję, że nie było takiego pytania, bo nie śledzę wątku.


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Julia z Orla - 02-01-2009

Jeśli chodzi o układy ustaleniowe to było takie pytanie Wink


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Asia Cieślik - 02-01-2009

Buuu, to szkoda. To było pierwsze pytanie które przyszło mi na myśl. O woreczku żółciowym też pewnie było?
Jak tak to niech ktoś inny zadan pytanie...


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Wojciech Mickunas - 02-01-2009

To ja mam pytanie : Na wybiegu dwa konie się tarzają. Jeden z nich ma kolkę , po czym można to poznać?


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Lutejaxx - 02-01-2009

w przypadku mojej klaczy było tak, że: tarzanie się powtarzało. Wstawała i znowuz się rzucała na ziemię. Jakby lekko postękiwała i pociła się.

Jak konie dobrze się czują to tarzają się , wstają, otrzepują i już.

Nie wiem czy tak jest zawsze....już lecę do książki weterynaryjnej!!!! Big Grin


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Wojciech Mickunas - 02-01-2009

Trafione! Zdrowy koń po wytarzaniu wstaje i otrzepuje się. Koń któremu coś dokucza nie otrzepuje się , bo "zajęty jest bólem ". Duchowa zadaje pytanie.


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Lutejaxx - 02-01-2009

po czym najłatwiej jest rozpoznać, że dany koń dominuje w stadzie, w sytuacji gdy stado liczy jedynie dwa konie i są one ze sobą bardzo zaprzyjaźnione?

/Hihi...ja to tylko takie pytanie z własnego życia wzięte....nie wiem czy tak można? Big Grin /


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Asia Cieślik - 02-01-2009

U mnie jest tak, że dominująca klacz "prowadza" drugą od tyłu, nadaje jakim chodem mają iść (to jest zazwyczaj jak tylko są wypuszczone na pastwisko, potem każda idzie w swoją stronę), jak mniej dominująca się nie słucha to ta się "szczurzy". Nie dominująca też często złości się na dominującą, straszy kopytami czy zębami, ale dominująca nic osbie z tego nie robi. Niedominująca zawsze odpowiada na reakcję dominującej, nawet jak jej się to nie podoba. Jak ja do nich przychodzę to dominująca jest pierwsza,a mniej dominująca stoi z boku i czeka co ja powiem. Bo jak ją zaproszę do nas to dominująca "nie ma nic do gadania" 8)


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Lutejaxx - 02-01-2009

na pewno trafione!

ja jeżeli nie mam pewności, bo dwa konie są bardzo zaprzyjaźnione i trzeba trochę czasu, żeby zaobserwować który dominuje to po prostu stawiam miskę z owsem.....momentalnie sprawa się rozstrzyga!

Ufff..tarisa, jak dobrze, Ty , nie ja zadajesz pytanie. Big Grin


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Asia Cieślik - 02-02-2009

Co to jest trawers a co renwers?

(ja już chyba nie będę odpowiadała, bo ciężko mi idzie wymyślanie pytań Tongue )


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Gaga - 02-02-2009

Trawers - koń ustawiony w kierunku ruchu, łopatki przy ścianie, zad w środku ujeżdżalni, koń porusza się po 4 liniach. Trawers na przekątnej to ciąg
Renwers - koń ustawiony przeciwnie do kierunku ruchu. Kończyny tylne kroczą po zewnętrznym śladzie, przednie po wewnętrznym, koń porusza się po 4 liniach.


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - branka - 02-02-2009

Czyli jak umiem trawers to powinnam umieć ciąg(tzn koń powinien umieć)? U nas jakoś tak nie jest :roll:
Ja sie uczyłam, że trawers i renwers wykonywanej po prostej są nie do odróżnienia - tylko jeździe ci koń wiedza co robią, bo trawers i renwers to dokładne odwrtoności. Czy to tak jest? Bo ja jakoś takich rzeczy nie umiem sobie wyobrażić :roll: