Hipologia
Konie - zabawa edukacyjna :) - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chów koni - i wszystko, co z nim związane (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: Konie - zabawa edukacyjna :) (/showthread.php?tid=347)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Lutejaxx - 01-23-2009

Uznaje odpowiedźSmile
Z ważnych cech tarpana to jeszcze zdolność kompensacji wzrostu po okresie niesprzyjających warunków;
z cech koni domowych- kładąca się grzywa.


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Guli - 01-23-2009

Mazazel z cech koni domowych- kładąca się grzywa.

Miałam już wcześniej zapytać Smile

Koń domowy - co oznacza to określenie, w kontekście pytania oczywiście

I przy okazji.
Jak kucowi grzywa kiedyś układająca się na jedną stronę, teraz układa się w stronę głowy- to czego to znak? Smile


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Emila - 01-23-2009

Pewnie dlatego, że ma bujną grzywę i rozkłada mu się na obie strony, mój też tak ma dlatego mu ścinam na irokeza. Wydaje mi się, że takie bujne owłosienie grzywy, czu też grubsze futro w porównaniu do innych koni mieszkających w tych samych warunkach występuje u ras mniej szlachetnych, lub u których górują geny przodków mniej szlachetnych. Trochę lakonicznie ale chyba każdy zrozumie co miałam na myśłi Tongue


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Lutejaxx - 01-23-2009

Koń domowy oznacza, w kontekście pytania oczywiście, konia gatunku Equus caballus nie będącego koniem podgatunku Equus caballus gmelini.


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Guli - 01-23-2009

Emila Wydaje mi się, że takie bujne owłosienie grzywy, czu też grubsze futro w porównaniu do innych koni mieszkających w tych samych warunkach występuje u ras mniej szlachetnych, lub u których górują geny przodków mniej szlachetnych.

A co z fryzami?
A ile arabów ma bardzo bujna grzywę Big Grin

Chyba nie jestem przekonana.

Oczywiście szetland to rasa prymitywna, ale ma cienki ogon .
Tyle, ze na skutek wycierania sobie latem ( alergia) Smile

No i tarant


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Gaga - 01-23-2009

Mazazel Uznaje odpowiedźSmile
w takim razie ja zadaję pytanie, tak?
Co to takiego:
es, tuz, dryja, kwatr, syz...
z podpowiedzi - to określenia , które powoli przechodzą do historii, ale czasem jeszcze się je słyszy Big Grin


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Julia z Orla - 01-23-2009

"Jeździło się syzem, kwatrem, dryją, tuzem i esem: syz oznaczał zaprzęg sześciokonny, kwatr czterokonny, dryja trzykonny, tuz parokonny, es jednokonny” (Władysław Łoziński [1843-1913], Życie polskie w dawnych wiekach) "

I na miłość boską, sio z offtopami Big Grin


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Gaga - 01-23-2009

bingo
myślałam, że będzie trudniejsze :oops:


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Julia z Orla - 01-23-2009

Co to jest 'witamina słońca', dlaczego się tak nazywa, jakie ma znaczenie dla końskiego organizmu i jakie mogą być skutki jej niedoboru? Rozprawka Smile


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Guli - 01-23-2009

arabiatta I na miłość boską, sio z offtopami Big Grin


Jeśli ten wątek ma faktycznie być edukacyjny, to zadający pytanie powinien umieć rozwiać wątpliwości innych.

Rozprawki , bez możliwości ich weryfikowania , nie wnoszą zbyt wiele dla poszerzenia wiedzy. :wink:


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Gaga - 01-23-2009

Witaminą słońca dla wszystkich ssaków jest witamina D. Nazewnictwo powstało z racji jej tworzenia - w skórze właśnie pod wpływem promieni słonecznych. Odpowienia jej ilość jest stabilizatorem poziomu wapnia we krwi. Zarówno niedobór jak i nadmiar witaminy D zaburza wchłanianie wapnia, co prowadzić może do niedoboru wapnia w kośćcu i krwi. Dalsze skutki to już rozprawa iście doktorska - w skrócie mogą pojawiać się stany zwyrodnieniowe kości, pęknięcia, złamania, odpryski. Objawy niedoboru i nadmiaru są trodne do diagzowania. Zaczyna się bowiem od braku apetytu co jest objawem wielu innych schorzeń. W następnym diagnozowanym etapie widoczne są już ubytki kości Undecided
Do niedoboru witaminy D najczęściej prowadzi niewiedza właściciela konia. Konie "wiecznie" derkowane, nie wypuszczane na wybieg itp. bez odpowiedniej suplementacji mają duże szanse na niedobór .


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Julia z Orla - 01-23-2009

Tak jest.
Gosi pałeczka Smile


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Gaga - 01-23-2009

Skoro chwilowo jak widze rozmawiamy tutaj tylko my, zadam pytanie odnoszące się do Twojego nicku ;-) :
Ogier Bask - światowej sławy koń czystej krwi, sprzedany do USA. Jaka była jego przypadłość - problem, który trzeba było rozwiązywać przy każdym wyjeździe na pokazy / zawody?


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Julia z Orla - 01-23-2009

Trzeba było targać za nim wodę na pokazy, bo nie chciał pić innej niż z przydomowej studni, nawet nie jestem pewna czy to nie była cała cysterna Big Grin Wodę tę na jego cześć nazwano Baskówką.


Re: Konie - zabawa edukacyjna :) - Gaga - 01-23-2009

To była cała cysterna :-) wyjeżdżał czasem na długo :-)
Heh i zrobił się nam prywatny wątek ;-)