Hipologia
Astma u koni - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chów koni - i wszystko, co z nim związane (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: Astma u koni (/showthread.php?tid=246)



Astma u koni - łukasz-zimmer - 04-11-2008

witam mam klacz 12 letnia z astma i zastanawiam sie czy nie jest zagrozeniem dla jej zdrowia pokrycie jej.Co o tym sadzicie?


Re: Astma u koni - Anna Skalik - 04-12-2008

O to powinieneś chyba zapytać weterynarza , który opiekuje się klaczką.On będzie wiedział najlepiej jaki jest jej stan i czy choroba nie będzie zagrażała jej zdrowiu i życiu podczas ciąży i późniejszego wyźrebienia.


Re: Astma u koni - łukasz-zimmer - 04-12-2008

weterynarz ktory prowadzi nam konie twierdzi ze klacze z astma czest ronia ok 8 miesiaca ciazy ale jestem w trakcie zdobywania zawodu w Studium Hodowli Koni i doswiadczena moich wspoltowarzyszy z grupy mowia ze nie ma problemow kolezanka ma taka klacz i miala juz 2 zrebaki i ciaza oraz porod przebiegly bez najmniejszych klopotow moze ktos z forumowiczow mial z tym stycznosc


Re: Astma u koni - Anna Skalik - 04-12-2008

Niestety nie mam w tym względzie żadnych doświadczeń.
Ale ja ,posłuchałabym raczej rady weterynarza niż sugerowała się słowami koleżanki.Każdy przypadek / koń jest inny .
Zawsze możesz jeszcze zasięgnąć rady/konsultacji innego weterynarza.


Re: Astma u koni - branka - 04-12-2008

Też bym wzięła innego wterynarza - ja tak robiłam z kulawizną mojej klaczy, wolałam zapłacić dużo za benzyne wetowi z innego województwa(na szczęście za samo leczenie bierze w "noramlne"pieniądze, szczególnie jak musi kogoś skasowac za transport), ale mieć pewność że leczenie zostanie zrobione fachowo i że zrobi to lekarz z doświadczeniem w tej kwestii. I, że wet nie zrazi mi konia do zabiegów zupełnie(jedeny weterynarz, przy którym mój koń stoi jak zaklęty). Warto zapłacić, za konsultacje bo "codzienny" wet mówi jedno, a jak się weźmie kogoś kto ma większą wiedze, to okazuje się cos innego. Szczególnie w takim przypadku jak twój - pokrycie może przynieść fatalne skutki, ale z drugiej strony może jest tak, że fcale się ciąży tu obawiac nie należy.


Re: Astma u koni - Gaga - 04-13-2008

łukasz-zimmer weterynarz ktory prowadzi nam konie twierdzi ze klacze z astma czest ronia ok 8 miesiaca ciazy ale jestem w trakcie zdobywania zawodu w Studium Hodowli Koni i doswiadczena moich wspoltowarzyszy z grupy mowia ze nie ma problemow kolezanka ma taka klacz i miala juz 2 zrebaki i ciaza oraz porod przebiegly bez najmniejszych klopotow moze ktos z forumowiczow mial z tym stycznosc

Łukaszu, żadne z nas nic na ten temat nie jest w stanie doradzić. Są różne rodzaje astmy i różne stopnie zaawansowania choroby i na tym przede wszystkim trzeba by było opierać ewentualną decyzję o zaźrebieniu... Chorobę - w zależności od przyczyn można leczyć objawowo (odpowiednie pasze pomagające w oddychaniu) i przyczynowo (likwidacja, właściwie zaleczanie przyczyn), nie w każdym przypadku klacz leczoną można zaźrebiać - nie wszystkie leki można podawać klaczy źrebnej i karmiącej... Zatem jedyną osobą, która może rozwiać lub pogłębić Twoje wątpliwości jest tylko i wyłącznie lekarz weterynarii