Hipologia
Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Wersja do druku

+- Hipologia (https://forum.hipologia.pl)
+-- Dział: Kategoria (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chów koni - i wszystko, co z nim związane (https://forum.hipologia.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich (/showthread.php?tid=1019)

Strony: 1 2


Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - sepet - 03-22-2012

Planowana ustawa o deregulacji pierwszych 49 zawodów (spośród planowanych ponad 200) obejmuje pomysł likwidacji uprawnień instruktora sportu oraz trenera od klasy II do klasy mistrzowskiej. Oznacza to, co zresztą zostało zapisane przez ustawodawcę, że zawód szkoleniowca w sporcie (również jeździeckim) będzie mógł wykonywać każdy, kto ukończył szkołę średnią i jest niekarany (w dodatku jedynie w zakresie którego dotyczy zawód szkoleniowca).
Będzie to oznaczało drastyczny spadek bezpieczeństwa prowadzenia zajęć, brak kompetencji w traktowaniu koni, co odbije się na ich dobrostanie a także całkowity brak możliwości doskonalenia poziomu kadr szkoleniowych.
Teza o rynkowej weryfikacji jest całkowicie błędna, szczególnie w przypadku sportów o podwyższonym ryzyku (a jeździectwo do nich należy) oraz w związku z brakiem jakichkolwiek formalnych wymagań związanych z traktowaniem zwierząt i kompetencjami w tym zakresie.
Może się okazać, że targowisko w Skaryszewie to tzw. mały pikuś przy tym, co potencjalnie może dziać się z końmi w szkółkach prowadzonych przez domorosłych instruktorów, tym bardziej, że już teraz jest to problem.

Tekst projektu ustawy o deregulacji 49 zawodów, w tym trenerów i instruktorów sportu jest dostępny tutaj:
http://www.premier.gov.pl/files/download//6341.pdf

Apelujemy do całego środowiska jeździeckiego o zajęcie stanowiska w sprawie "deregulacji" zawodów trenera i instruktora sportu, proponowanemu przez rząd Donalda Tuska.


Re: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Gazanna - 03-23-2012

Masakra....co oni tak tego jeździectwa się uczepili??


Re: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Jerzy Leon - 03-25-2012

Nie jestem co prawda środowiskiem jeździeckim.
Uważam jednak, że im mniej Państwa w Państwie tym lepiej.
Jesteśmy jedynym w Europie skansenem o takiej ilości ograniczeń wolności obywatelskich, w tym ręcznie sterowanymi zawodami i funkcjami.
Nie jest nasze społeczeństwo przyzwyczajone jeszcze do wolności, ale może się przyzwyczai.
Dobrostan zwierząt tworzą ludzie nie zakazy i nakazy.
Nie zostanie przecież zniesiona odpowiedzialność karna za popełnione wykroczenia, czy przestępstwa!
Zlikwidowanych zostanie jedynie sporo koryt, a to mnie zawsze cieszy Smile .
Ja aby zapewnić w miarę swobodne życie moim ogonom nie potrzebuję licencji, ani doradców z dyplomami, jedynie środków finansowych.


Re: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Julia z Orla - 03-25-2012

Coś w tym jest Wink Znam dyplomowanych trenerów jeździectwa, którzy ani nie są dobrymi jeźdźcami, ani nauczycielami. (Zresztą - każdy zna.) Według mnie jakikolwiek tytuł nadany przez PZJ (a już na pewno przez TKKF) jest bezwartościowy. I tak naprawdę nie da się wprowadzić jednolitego systemu weryfikacji umiejętności instruktorów i trenerów. To nierealne (chyba że, jak już kiedyś wspomniałam, PHB zacznie nadawać ordery kompetentnym instruktorom i trenerom albo stworzy system instruktorski oparty na założeniu, że "koń jest jeden" Wink). Przemyślałam to wszystko i jestem za tym, żeby skończyć z tymi fikcyjnymi uprawnieniami. Zapłaciłam około 2000 zł za papier, którego się wstydzę. Mogłam za te pieniądze kupić sobie 40 książek albo pojechać na 4 różne warsztaty w Polsce albo na jeden do Branderupa czy Karla czy gdziekolwiek indziej. Mogłam te pieniądze wpłacić na konto jakiejś fundacji albo dać komuś przypadkowemu na ulicy i byłby większy pożytek. Miałam treningi z panami trenerami i to był koszmar. Widziałam treningi z paniami trenerkami i dostawałam gęsiej skórki. Może wreszcie skończą się czasy, w których trenerzy mogą być totalnie niekompetentni, bo mają papier z pieczęcią? I piórko w tyłku?

Nie ma się czego bać. Może być tylko lepiej.


Re: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Wojciech Mickunas - 03-26-2012

W pierwszym odruchu byłem tym pomysłem przerażony :?
Jak na spokojnie przemyślałem sprawę doszedłem do takiego samego wniosku Smile
Cytat:nie ma się czego bać może być tylko lepiej

Obowiązujące do tej pory uprawnienia nie gwarantowały i nie gwarantują niestety w wielu przypadkach poziomu wiedzy i umiejętności Sad a wiem co porafią wyczyniać "dyplomowani " szkoleniowcy , wiem bo obserwują to od wieeeelu lat Sad


Re: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Joanna Dobrzyńska - 03-26-2012

Również się zgadzam z Wami i sądzę, że w środowisku jeździeckim jak i w pozostałych branżach rynek/klient będzie kierował rozwojem proponowanych usług. Możliwe, że spowoduje to większe rozwarstwienie płac i intensywniejszą pracę nad utrzymaniem jakości produktu. Jeśli chodzi o środ jeździeckie, czasem gorzej jest ze świadomością klienta, ale nad tym musimy popracować.


Re: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Marek Wiśniewski - 04-16-2012

Gazanna Masakra....co oni tak tego jeździectwa się uczepili??

I bardzo dobrze, że się czepili Big Grin Ja w przeciwieństwie do Pasora wierzę w tzw. "wolny rynek", w którym zazwyczaj brak miejsca na niekompetencję i permanentny brak rozwoju. Też podobnie jak któryś z przedmówców nie jestem "świat jeździecki" ale zdecydowanie czuję się "światem sportowym" sześć indywidualnych medali MP i jeden drużynowy pozwala mi tak o sobie myśleć jakkolwiek nieskromnie by to nie brzmiało :wink:
Sport jeździecki w dużym wymiarze skończył się dla nas w 1980 roku- czyli jakieś 32 lata temu (pytałem "na ulicy")- później nikt nic nie pamięta...
Wniosek: cały system szkolenia, eliminacji, rankingów i czegoś tam jeszcze jest po prostu nieskuteczny i jako takiemu należy mu się eliminacja.
Co do trenerów "znikąd"- kto ich zatrudni??


Re: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Gazanna - 04-17-2012

ja tą decyzją taka rozentuzjazmowana nie jestem... sama trenuję zapasy od 13lat i jestem trenerem kilku dyscyplin i nie wyobrażam sobie aby za uczenie/trenowanie zabierały się osoby bez wiedzy psychologicznej, medycznej i kilku innych podstawowych dziedzin, z tego może wyjść kalectwo...
-pozdrawiam Kamila


Re: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Jacob Spahis - 04-17-2012

Pytanie postawione przez Marka pozostaje aktualne - kto ich zatrudni (ludzi bez żadnej wiedzy).


Re: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Gazanna - 04-17-2012

Jakubie są takie osoby, które zatrudnią te osoby, widziałam tak owe ogł. Większa szkoda będzie jeżeli takie osoby uznają, że jak można to trzeba próbować i sobie pootwierają szkółki ;p konie teraz tanie, a jak ktoś wiedzy nie ma to uważa,że to jedyny wydatek, a później morze pieniędzy ;p
Znam taką osobę...


Re: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Jacob Spahis - 04-17-2012

Na pewno masz rację. Z drugiej strony już wcześniej były szkółki z instruktorami i strasznymi warunkami dla koni i bezpieczeństwa.


Re: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Gazanna - 04-17-2012

były, są i będą... sama osobiście zdawałam egzamin na koniu, który kulał, a dwa dni wcześniej chodził pod jeźdźcem w opatrunku...szkoda bo dobry koń...
Obawiam się jednak, że tego typu rzeczy będą częstszym zjawiskiem...


Re: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Bartosz Marchwica - 04-17-2012

Pytacie kto zatrudni takich ludzi.
Najgorsze, że zatrudnią się sami i nikt temu nie przeszkodzi. Klientów, którzy "polecą na tani bajer" i takież ceny mi nie żal. Istoty w końcu rzekomo rozumne i obdarzone wolną wolą.

Koni natomiast o zdanie nikt pytał nie będzie...


Re: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Marek Wiśniewski - 04-17-2012

I tak będzie, dopóki nie będzie sukcesów w sporcie. Kto znał choćby pobieżnie zasady gry w piłkę ręczną przed sukcesami (niestety minionymi) kadry Wenty? Kto wiedział, że za każdy metr powyżej punktu K jest 1,8 pkt "przed Małyszem"? I wreszcie kto znał nazwiska dobrych trenerów skoczków narciarskich? Prawdopodobnie tylko światek narciarski- dzisiaj każda gaździna Ci powie- czy jej wnuczek powinien zaczynać w Wiśle, Zakopanem czy innym Szczyrku i co najważniejsze- wie DLACZEGO...
Jak to jest, że kilkadziesiąt lat temu potrafiliśmy nawiązać walkę z ówczesnymi potęgami światowymi sportu jeździeckiego (i nie tylko) a dziś już nie? Po prostu coś po drodze spieprzono i tak już zostało. A tym "cosiem" jest brak zaplecza, konkurencji, napływu młodych, itp., itd...
Zaczyna się od dwóch lekcji WF-u w szkole, z których połowa dzieci jest zwolniona z powodów różnych urojeń. Sport jest nieatrakcyjny w naszym kraju, brakuje w nim przede wszystkim promocji, pomysłu na przyszłość i ciągłości rozwoju. Mam wrażenie, że zarządzający naszym sportem w większości wywodzący się z "dobrych czasów" nie zauważyli, że parę rzeczy w międzyczasie się zmieniło. Jak to jest, że czterokrotnie mniej liczebne państwo jakim są Czechy bije nas praktycznie we wszystkim z wyjątkiem tych dyscyplin, które wymagają dostępu do morza?
Wreszcie brak promocji. Mamy sktualne wicemistrzostwo świata w powożeniu, a zwykły Jan Kowalski nawet nie wie co to jest i gdzie to zobaczyć. Jest więc na czym budować pozytywny wizerunek sportu jeździeckiego w Polsce; mało tego- jest się czym pochwalić! Dlaczego więc się tego nie robi?? Bo stery PZJ-u powinny znaleźć się w rękach solidnego menagera a nie ludzi bez pomysłu płaczących nad faktem, że nowa Ustawa o Sporcie zabiera im koryto. Skończyły się czasy darmowych obiadów i czas się wziąć do roboty...


Re: Deregulacja zawodów - plan likwidacji uprawnień trenerskich - Agnieszka Naklicka - 10-10-2012

https://www.premier.gov.pl/files/download//6341.pdf
Czy ja to dobrze rozumiem, że teraz nie trzeba mieć już kursu instruktorskiego aby prowadzić naukę jazdy konnej?To jest straszne Confusedhock: