Hipologia

Pełna wersja: strupy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam i proszę o pomoc.
Od niedawna mój koń przebywa w innej stajni. Od drugiego tygodnia pobytu ciągle walczę z powracającymi chorobami skóry.Było podejrzeie o grzybicę więc wymyłam wszystko, łącznie z koniem Imaverolem. Obecnie pojawiły się strupy na ganaszach.Są wilgotne i szybko się mnożą. Pomaga maść cynkowa lecz tylko wówczas gdy wporę zauważę zmany chorobowe.Do momentu przeprowadzki nie było problemów z chorobą.
Niewykluczone, że to co opisujesz to gronkowiec. Gronkowca ma każdy koń, ale w pewnych sytuacjach może dojść do zachwiania równowagi organizmu, np. na skutek stresu związanego z przeprowadzką.

Ale to tylko gdybanie. Proponuję wziąć wymaz i zeskrobiny, oddać do analizy (antybiogram, badanie mykologiczne) i wszystko będzie jasne. Tymczasowo proponuję przemywanie zmian chorobowych Manusanem. I oczywiście weterynarz. Ale już z wynikami, będzie szybciej, prościej i taniej.
Mój miał cos takiego. Dostałam od weterynarza specjalny pojemniczek z podściółką na zeskrobinę i skalpel. Zdjęłam dośc sporo tego- az do krwi. Kon nie protestował. Nic to badanie nie wykazało. Smarowałam go takim białym płynem rozcienczanym w wodzie i przeszło- nazwy nie pamiętam- ale smierdziało ojjj