Hipologia

Pełna wersja: Waga konia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Jak obliczyć wagę konia na oko? Da się bez wagi? Ja zawsze zakładam, że mój koń waży 500kg, ale ostatnio okazało się, że robi to prawie każdy z moich znajomych, a nasze konie bardzo się różnią... mi mój weterynarz wspominał kiedyś dając srodek na odrobaczanie, że Branka waży ok 500kg, ale wtedy chodziła pod siodłem, była duzo bardziej umięśniona i wydaje mi się, że grubsza.
[Obrazek: measure_horse.jpg]
[Obrazek: wzor1.gif]
o, dzięki, coś mi teraz świta, że kiedyś tym liczyłam wagę koniowi, ale zupełnie o tym zapomniałam. Z tego co wiem jest jeszcze jakis wskaźnik liczenia wagi, ale tez nie mam pojecia jaki.
Ja obliczam wagę konia "na oko", używając do tego taśmy-miary, gdzie obwód klatki piersiowej mierzony na popręgu jest przeliczony na wagę konia.
W "Normach żywienia zwierząt gospodarskich" p.red. prof.dr Rajmunda Rysia wyd.X PWRiL W-wa 1985 r. jest podana tabela jak określać masę ciała koni dorosłych i źrebiąt na podstawie obwodu klatki piersiowej.
A czemu obwód w popręgu jest w cm2? Jak to obliczyć?
Ewo - wzór jest niejasno sformuowany. Obwód powinno się podnieść do kwadratu , nie centymetry :-)
AaaaSmile no i wszystko jasneSmile Dzięki Magłosiu Big Grin
Ile ważą wasze konie? Mi według tego wzoru wyszło 340kg... przy wzroście 163cm. Czy ja to dobrze liczę?

Obwód popręgu 170cm.
Długość: 140cm.

A drobny nie jest, krótki owszem, ale nie drobny.
Oj chyba się walnęłaś w obliczeniach :lol: bo 350kg. to może ważyć dobrze odżywiony osiołek,albo konik polski :wink:
a co Wy z tym wazeniem???? Zamiast ważyc konie Big Grin , lepiej je calowac!!!!!
Przypomniała mi się historią, którą opowiadał mi znajomy (ale który :?: :roll: ), że ponoć kiedyś na wystawę zwierząt hodowlanych, przyjechał wiceminister rolnictwa z PSL'u, któremu pokazano wspaniałego ogiera śląskiego. Pan wiceminister miał na niego popatrzeć, pokiwać z uznaniem głową i zapytać "A ile TO jest żywej wagi :?: ". Ponoć koniarze zamilkli z wrażenia...

To tak przy okazji wagi konia... :wink:
Ty się dziwisz, Spahis?
Ot - chłopska natura, po prostu.
Jak mój brat mawia: chłop ze wsi może wyjść, wieś z chłopa - nigdy!
A określeniem "żywa waga" chciał się, bidula, popisać, że niby fachman z niego.
No właśnie mi też te 340kg nie pasuje. Na anorektyka nie wygląda Big Grin

Ale według tego wzoru tak mi wychodzi. Nawet excel tak powiedział.

No i pytam z ciekawości właściwie ile to tej "żywej wagi". Podałam dane Siwka, niech teraz ktoś wyliczy i mi udowodni moją matematyczną bezradność Wink
Ja będe jutro liczyć to zobaczymy ile mi wyjdzie Wink
Wage warto znac choćby w razie ustalania dawki leków czy środka na odrobaczanie, ustalania żywienia itp
Martyno, jeżeli obwód klatki piersiowej konia, mierzony na popręgu wynosi 170 cm, to waga wg miary wynosi 390 kg. Przy obwodzie o dł.175 cm, waga konia wynosi już 430 kg.
Stron: 1 2