Hipologia

Pełna wersja: Podogonie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam pytanie jak sie je zakłada ??? Smile Kumpela kupiła dla swojej kucki i nie ma pojecia jak zamontować :oops:
Jak sama nazwa wskazuje zakłada się pod ogon Smile , a właściwie ogon '"przewleka" się przez pętlę podogonia , a drugi koniec , ten bez pętli , zapina się do ucha ,które powinno być przymocowane do siodłano na środku tylnego łęku , poniżej jego krawędzi. Może ktoś zamieści zdjęcie ? ba ja nie dysponuję takim :wink:
Podogonie ma za zadanie zapobieganie przesunięciu się siodła zbytnio w przód nad łopatki konia . Stosuje się często na kuce, które nie mają wyraźnego kłębu i na których siodło zsuwa się do przodu. Zdarzają się też duże konie z takim problemem , ale zdecydowanie rzadziej.
No tak pod ogon wiem wiem Smile ale jak dalej??? każde siodło ma te ucho ? Big Grin
Jak ktoś ma proszę o fotke
Siodła na duże konie z reguły takiego ucha nie mają. Można używać specjalnego zaczepu w kształcie litery T, wkładanego pomiędzy poduszki przy tylnym łęku, albo rozwidlonego paska, na którego końcach są oczka do przeciągania przez przystuły (można to wykonać samodzielnie z widełek wytoka)
Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Siodło ma na dużego konie, więc pewnie, dlatego ma problem z założeniem podogonia.
Dorzuciłabym, że jeśli podogonie jest nowością nie tylko dla was, ale i dla konia, to warto go na nie przygotować.

Zacząć od głaskania ogona: po wierzchu, po bokach. Jak się konia drapie obok nasady ogona, zwykle zaczyna lekko unosić ogon. Można to wykorzystać i zacząć brać ogon w ręce, głaskać go również od spodu. Lekko nim poruszać, unosić itd. Zanim się użyje podogonia można porobić symulacje choćby i z uwiązem: przełożyć pod ogonem, dać koniowi oswoić się z nowym odczuciem. Poćwiczyć przekładanie ogona przez pętlę. Poćwiczyć dodawanie (niewielkiego) naciągnięcia liny. I dopiero przejść do prawdziwego podogonia, też działając krok po kroku i stopniowo.

Takie przyzwyczajanie konia pewnie wiele czasu nie zabierze, a za to może oszczędzić nieporozumień w przyszłości.
Koń nieprzyzwyczajony do podogonia może w ruchu zacząć bić zadem, więc dobrze najpierw wziąć go na lonżę lub puścić luzem
No, więc tak możecie powiedzieć a nie mówiłamSmile
Zanim zdążyła powiedzieć, aby zrobić tak jak mówicie pojechały w teren i do galopu było spoko. W galopie się zaczęło bryki i walenie z zadu.
Jak to zrobić na lonży ( nie lążySmile ? Aby ja przyzwyczaić do podogonia?
LONŻY!!!!
Tak długo galopować, aż koń przestanie bić zadem i powtarzać tak długo(u bardziej wrażliwego konia może to zająć nawet kilka dni), aż zupełnie przestanie. Potem zrobić to samo z jeźdźcem na ujeżdżalni.