Hipologia

Pełna wersja: Co czytamy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Chyba spokojnie można przyjąć, że na tym Forum spotkali się ludzie, którzy chcą traktować swoje wierzchowce, jak partnerów w tańcu, darzą je miłością i szacunkiem, a przede wszystkim uparcie poszukują sposobów na zrozumienie tych wspaniałych zwierząt i ich specyficznego języka.

W życiu każdego jeźdźca przychodzi taki moment, gdy przestaje opierać się tylko na jednym wzorze, czy to jest osoba ulubionego trenera, autora książek lub twórcy jakiejś szkoły (np. PNH i SNH). Zaczyna poszukiwać swoje własnej drogi. Tu tkwi cały sekret i ta różnica, dlaczego jedni jeźdźcy są lepsi od innych – jeździec doskonały, moim zdaniem, to osoba bardzo wrażliwa, krytyczna wobec siebie, przenikliwa, o bardzo otwartym umyśle, diable inteligentna i spostrzegawcza. Słowem geniusz ;-) Przekonuje się cały czas, że zrozumienie konia wymaga przeolbrzymiej wiedzy i bezwarunkowej miłości.
Ten przełomowy moment nadchodzi też wtedy, gdy zdamy sobię sprawę, że o ile tak zwanych naturalnych metod treningu jest całe mnóstwo (i dobrze, bo pomagają one początkującym i mało zaawansowanym, jak np.ja, usystematyzować swoją wiedzę i są doskonałym wstępem do nauki horse-langguage) to koń jest jeden i język jego ciała też.

Chciałabym aby ten wątek był właśnie dla tych poszukujących, byśmy mogli polecać sobie nawzajem ciekawe książki i artykuły, bo poszukujący, to przede wszystkim ludzie, którym wiedzy ciągle za mało Smile

Na początek powiem, że sama ostatnio zachwycam się postacią Aloisa Podhajskiego (nie wiem, czy dobrze odmieniam), który przez szereg lat był dyrektorem Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu i wspaniałym, wrażliwym jeźdźcem. Jego postać jest dowodem na to, że wrażliwość i poszukiwanie harmonii z koniem nie pojawiło się wraz z amerykańskimi zaklinaczami. Wiem, że Podhajsky napisał nie jedną księżkę, ale chyba tylko ta została wydana w Polsce, czy mylę się? Wpadła może komuś w ręce jakaś inna niż „Moje konie, moi nauczyciele” książka?
Klasyczne Ujeżdżenie Alois Podhajsky ale po niemiecku...z przedmową napisaną przez Dr. Reinera Klimke
na drodze mojej przygody z końmi pomagają mi także pozycje:
Miller Robert Sekrety końskiego umysłu
Lesley Bayley Nowoczesny trening konia
Sally Swift Harmonia jeźdźca i konia
ja lubię książki autora: Mark Rashid
o tak, Rashid pisze bardzo fajnie i uczuciowoSmile
Poza tym lubie tez M. Robertsa.

Ponąć najlepszą dostępną w Polsce książka o psychice konia jest "Psychologia trening koni" czy jakoś tak, nie miała książki w ręce, może ktoś napisze recenzje?
Jeśli myślę o tej samej książce to ją mam w domu. Recenzja? Mogę tylko powiedzieć, że jest tam dużo ciekawych informacji, ale jest napisana trochę trudnym językiem. Gdybym nie skończyła LO o profilu biol-chem czasami bym się gubiła i nie rozumiała o co chodzi. Ale bardzo gorąco ją polecam! Faktycznie jedna z lepszych książek.

Poza tym czytam wszystkie inne dostępne książki (na ile kasy mi starcza). Smile
Dostałem książkę Psychologia treningu koni w prezencie i byłem na wykładzie Pana Krzysztofa Skorupskiego... polecam wszystkim...

Rzeczywiście odnoszę wrażenie że jest napisana językiem wymagającym posiadania wiedzy biologicznej i chemicznej na poziomie szkoły średniej..

książka według mnie przeznaczona jest dla profesjonalistów (nie mylić z zawodowcami Wink czyli dla nas 8) ) oraz dla prawdziwych zawodowców,

opisuje miedzy innymi zależność różnych działań i ich wpływ na przebieg procesów chemicznych w organizmie konia oraz tłumaczy jak te procesy wpływają na kondycję psychiczną, fizyczną i zachowanie koni.....
Mój mistrz mawiał;"czytaj co piszą , słuchaj co mówią , wybieraj co najlepsze" to w temacie co czytać.
Wybór jest duży , żeby nie powiedzieć ogromny , jesli się weźmie pod uwage dostęp do literatury światowej. Ale i w naszym rodzimym jezyku naprawdę jest dużo bardzo dobrych pozycji do polecenia. Od kilku lat współpracuję z wydawnictwem Galaktyka. Końskie książki ,które wydają (a wydają też o psach i kotach ) opiniuję przed tłumaczeniem. Sam też popełniłem 2 tłumaczenia " 101 cwiczeń dla skoczka" i "101 ćwiczeń z dresażu". Sally Swift jedną i drugą tłmaczyła moja córka . Nie piszę o Galaktyce żeby się chwalić ,czy robić wydawnictwu reklamę , ale żeby polecić naprawdę wartościowe pozycje. Szykowane są kolejne, między innymi z nurtu który nas kręci.
W.M.
Galaktyka ma w ofercie wiele ciekwych pozycji.
Z literatury zagranicznej osobiście polecam:

Alois Podhajsky "The Riding Teacher"
-----!!----------- "Horse and Rider"

Tom Dorrance "True Unity"
Bill Dorrance i Lesllie Desmond "True Horsemanship Trough Feel"
Robert M. Miller, D.V.M and Rick Lamb "The Revolution in Horsemanship"

Pat Parelli "Natural Horsemanship"
----!!------ "Raise Your Hand if You Love Horses"

Smile i wiele wiele innych
Ja właśnie najwięcej książek kupuję z Galaktyki Smile . Faktycznie są najlepsze!

I jeszcze jedna rekomendacja:

"Najpierw wytresuj kurczaka" Karen Pryor

O szkoleniu, trenowaniu i odnosi się i do koni, i psów, i do wszystkich istot żywych.
Ja właśnie najwięcej książek kupuję z Galaktyki Smile . Faktycznie są najlepsze!

I jeszcze jedna rekomendacja:

"Najpierw wytresuj kurczaka" Karen Pryor

O szkoleniu, trenowaniu i odnosi się i do koni, i psów, i do wszystkich istot żywych.
Wcześniej wymieniona już została książka Sekrety Końskiego Umysłu dr Millera. Wspominam o niej po raz drugi, żeby nie umknęła uwadze, ponieważ uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć konia.

Poza tym polecam Hodowla Konia w Zgodzie z Naturą Jo Bird oraz Jak Zrozumieć Konia Luz Aguilar.
Myślę, że zestaw "Psychologia treningu koni" Skorupskiego + "Najpierw wytresuj kurczaka" Pryor to całkiem niezła baza. U Skorupskiego wzmacnianie pozytywne potraktowane jest po macoszemu, uzupełnia to Pryor. U Pryor prawie nic konkretnie o koniach nie ma, za to u Skorupskiego są przede wszystkim konie. Jeszcze Millera można dorzucić. A potem wybierać, co człowiekowi się nada.

Ja lubię też "klasyków z klasą"... np. Podhajsky, Knuffy, Belasik... itd.
ja polecam ksiazki z wydawnictwa cadmos
Horse Behaviour
Practical Horse Massage

Wiem ze Teolinek ma ksiazki z tego wydawnictwa o masazu shiatsu i homeopatii
Teolinek napisał(a):Myślę, że zestaw "Psychologia treningu koni" Skorupskiego + "Najpierw wytresuj kurczaka" Pryor to całkiem niezła baza.
Dla zrównoważenia tego zestawu, proponuję dorzucić "Umysły zwierząt" Donalda R. Griffina, uznawanego za twórcę etologii poznawczej.
Moja obecna biblioteczka - część w niej jest dlatego, że się ich nie pozbyłam (kupione przed nastaniem Mojej Koni), a część dlatego, że je po prostu musiałam mieć (po nastaniu Mojej Koni), a część w ogóle nie dotyczy, ale też jest składnikiem tej zupy, którą z tego wszystkiego ugotowałam... 8)

1.Larousse, Konie i Kuce
2.Colin Vogel, Mój koń
3.Pilliner i Davies, Jak osiągnąć mistrzowską formę koni
4.Bent Branderup, Akademische Reitkunst
5.Sylvia Loch, Dressage. The Art of Classical Riding
6.Alois Podhajsky, Moje konie, moi nauczyciele
7.Alfons Dietz, Training The Horse in Hand: The Classical Iberian Principles
8.Sally Swift, Harmonia jeźdźca i konia
9.Nancy Nicholson, Biomechanical Riding and Dressage: A Rider's Atlas
10.Anke Rosboldt, Horse Anatomy
11.Skorupski, Psychologia treningu koni
12.Karen Pryor, Najpierw wytresuj kurczaka
13.Alexandra Kurland, Riding With The Clicker
14.Angelicia Steinker, Click & Play Agility
15.Peter Singer, Wyzwolenie zwierząt
16.Carolyn Resnick, Naked liberty
17.Alexander Nevzorov, Horse Encyclopaedia

---
1-3: to książki, których się nie pozbyłam, na wszelki wypadek Wink
4-7: bo chciałam zrozumieć klasyczne jeździectwo
8-9: żeby zrozumieć, jak siedzieć (a okazuje się że wystarczy ćwiczyć Tai Chi Wink )
10: baardzo ogólnikowe, tylko żeby łatwiej dyskutować na anglojęzycznych forach
11-13: z epoki behawioralnej; żeby wiedzieć "gdzie jest raz"...
14,15: nie o koniach, ale to przyprawy w mojej zupie Smile
16, 17: czysta poezja 8) ta ostatnia oczywiście jeszcze nie przetłumaczona. nie wiem, czego się spodziewać po niej, ale czekam cierpliwie, bo bez niej moja "biblioteczka" jest zdecydowanie niepełna...
Stron: 1 2 3 4 5