Hipologia

Pełna wersja: Trzeszczka oraz zwyrodnienie stawu koronowego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam mam problem u mojego konia wykryto minimalne zmiany trzeszczkowe oraz zwyrodnienie stawu koronowego. Dostałam zalecenia aby podkuc konia na podkowy okragle tz zamkniete... hmm i teraz pytanie czy to rzeczywiscie pomoze...?? i czy moge zrobic cos aby ten staw koronowy wyleczyc... Sad pewnie nie w 100% ale moze sa jakies sposoby
Poczytaj wątek o naturalnym struganiu i w ogóle poczytaj o nim w internecie, jest to alternatywa dla kucia dla trzeszczkowców. Tradycyjnie sie rzeczywiście kuje na okrągło, co moim zdaniem tylko potęguje problem, ale to już musisz sama oceniać, mało który wet zaleci ci alternatywne leczenie.
Zastanawiam się , czy takie kucie ma sens w przypadku początkowego stadium zwyrodnienia trzeszczek . Bardziej zalecałbym dużo swobodnego ruchu, unikanie jazdy po twardym podłożu , wysokich skoków i w ogóle gwałtownych wysiłków. Trzeba pilnować , by koń przystępował do właściwej pracy dobrze rozprężony, co pozwoli ochronić jego nogi przed urazem i koniecznie zapewnić mu spokojny ruch bez obciążenia po zakończeniu pracy.
P.S. Okrągłe podkowy to metoda raczej nowa, tradycyjnie zalecało się skrócenie przodka kopyta i elastyczne wkładki pomiędzy podkową i piętką. Podkucie powoduje pewne ograniczenie krążenia krwi w obrębie dolnych partii nóg, co nie sprzyja regeneracji naruszonych tkanek (Wprawdzie nie da się odwrócić procesu kostnienia chrzęstnego tworu jakim jest trzeszczka, lecz bardziej chodzi tu o ochronę ścięgna, które w wyniku pozbawienia amortyzacji , którą daje elastyczna trzeszczka podlega większemu obciążeniu
http://o-kopytach-naturalnie.blog.onet.p...77024462,n
Wrzucam artykuł "bosaczy" Peta Rameya. Doświadczeń z pierwszej ręki (czy tam kopyta) nie mam.
A w ogóle ile ten koń chodzi dziennie? Ma dostęp do padoku cały dzień? Bo tak jak mówi Tomek, powinien chodzić jak najwięcej.
Czy ten koń Był wcześniej kuty?
Hej Greta jest kuta od samego poczatku jak ja mam czyli okolo 2 lat z tym ze przewaznie na zime robie jej przerwe w kuciu, codziennie ma dostęp do pastwisk i codziennie po nich chodzi (no moze teraz nie poniewaz dostała jakis tam zastrzyk i musi stac dwa tygodnie w boksie co mnie przeraza, ale chodzie z nia na spacery w reku (zapomniałam dodać ze jest kuta tylko na przody) Nie jest koniem ktory ma chodzic wysokie klasy w skokach dla mnie najwazniejsze abym mogla jej pomoc teraz, tylko zastanawiam sie czy zwyrodnienie stawy koronowego mozna tez jakos podleczyc.... Sad
Są dostępne dodatki paszowe dla koni z tego rodzaju problemami , np Cortaflex