Opublikowanie utworu (literackiego, muzycznego, graficznego, ....) na forum internetowym (stronie internetowej) nie mieści się w ramach dozwolonego, własnego użytku osobistego. Nie ma znaczenia, czy publikujemy utwór w całości, czy w części. Ochronie podlega utwór zarówno w całości, jak i w dowolnej części. Nie mieści się z powodu udostępnienia utworu lub jego fragmentu "całemu światu", czyli komukolwiek, a nie tylko w kręgu
"osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego".
Choć ustawa nie definiuje pojęcia cytatu, drobnego fragmentu ani drobnego utworu, wg mnie nie obronisz również tezy, że opublikowanie iluś tam stron z książki jest dozwolonym cytatem. Chociażby dlatego, że drobne urywki lub drobne utwory w całości
"wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość" (Twoich utworach). Tymczasem Ty chciałabyś - jeśli dobrze rozumiem - po prostu i zwyczajnie udostępnić całemu światu fragment książki do poczytania sobie.
Należy też pamiętać, że nieodpłatne cytowanie jest dozwolone tylko
"w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości". Czyli znów wracamy do tego, że możesz przepisać do swojej wypowiedzi jakiś urywek z książki po to na przykład, żeby podeprzeć swoje zdanie jakimś autorytetem. Ale w razie sporu z autorem - raczej nikt nie uzna, że potrzebne było do tego przepisanie (albo wręcz zeskanowanie żywcem) wielu stron cudzej książki. Natomiast możesz własnymi słowami streszczać i omawiać.
W omawianej tutaj sprawie kieruj się zasadą "fair play". Jeśli jakiś zamiar wywołuje u Ciebie wątpliwości natury moralnej - porzuć ten zamiar.
Na koniec adres prowadzący do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która - jak na polskie ustawodawstwo - napisana jest dość zrozumiale (może układali ją informatycy?):
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?t...9940240083
W Internecie można też znaleźć trochę odpowiedzi na pytania i komentarzy pod hasłami "prawo autorskie", "prawo autorskie cytowanie", "prawo autorskie kserowanie" itd. itp. - także od prawników.
Pamiętajcie:
Zawsze trzeba podać autora i tytuł oryginalnego dzieła!
W przypadku cytatów pochodzących z Internetu - najlepiej nie przepisywać, tylko podać link. Ale jeśli jednak kopiujemy cytat, to zawsze podajemy link do źródła. Ma to również znaczenie praktyczne: gdyby przypadkiem utwór nie był własnością właściciela strony, z której cytujemy, to ewentualna wina spada na niego (jeśli podamy link).