Hipologia

Pełna wersja: Siodła - typy, dobieranie, dopasowywanie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Dodaje jeszcze takie zdjęcie.
[Obrazek: oli.jpg]
Postaram się zrobić poprawne zdjęcie z potpiętym popręgiem.
Na tym ostatnim zdjęciu jest zdecydowanie najlepiej . Można powiedzieć że jest dobrze.
Panie Wojtku a czy na ostatnim zdjęciu siodło nie leży zbyt daleko?
Wygląda że nie. Gdyby było widać całego konia , a siodło miało by podpięty popręg , mógłbym powiedzieć na 100 %.
Wtakim razie zrobie zdjęcie całego konia .
A czy moglby Pan, Panie Wojtku przyblizyc mi na przykladzie tych dwoch siodel i powiedziec co jest w nich dobre co zle na tym koniu. Zebym wedziala na jakiej podstawie to oceniac? Choc po krotce? bardzo prosze
A ja bardzo proszę mi powiedzieć jak się mierzy rozstaw siodła, tzn. konia jak zmierzyć? Big Grin
Są dwa sposoby na pomiar końskiego grzbietu
Pierwszy to krzywik , który dopasowuje się do kłębu (taki drut po prostu)
Drugi - specjalna kształtka łęku (chyba Wintec to ma), którą dopasowuje się do grzbietu dobierając rozstaw łęku
No to, to wiem, ale w którym miejscu mierzy się tą odelgłość w calach? U podstawy kłębu jakoś? O ile kłab ma podstawę heh
Cejloniara napisał(a):No to, to wiem, ale w którym miejscu mierzy się tą odelgłość w calach? U podstawy kłębu jakoś? O ile kłab ma podstawę heh

trzeba zlokalizować tylną krawędz łopatki konia i mierzyć kawałek za tym miejscem...niektórzy mówią że ma to być łopatka w pozycji stojącej, niektórzy że maxymalnie cofnięta (znaczy podnosisz nogę konia i wyciągasz do przodu...wtedy łopatka się cofa)
A czy ktoś zna siodło McClellan lub ma i wszysko co wiecie o nim prosze, czy na wysoki kłąb sie nadaje, jak wypada w porównaniu z kulbaką żołnierską itd.
_________________
no masz to siodło na zdjęciach w tym temacie...
mam już dwa takie i do terenu innego już bym nie chciała.! W kulbace żołnierskiej niestety osobiście nie czuję sie dobrze, jakoś mało czuje konia.
Może ktoś by sporządzijakis rysunek jak mierzyć rozstaw łęku? :roll: I jak to jest, jeśli rozstaw jest 35cm to znaczy, ze jest na nisko wykłębionego konia?
Moja konia jest wykłębiona średnio, ale jakoś tak mocno rozbudowana na szerokość z przodu...zupełnie nie wiem o jakim rozstawie powinnam myśleć.
Nie wiem też jak się dobiera rozmiar - teraz mam 17.5 i jest lekko za duże, z kolei jak robiłam kiedyś jakąą ankietę to mi wyszło, ze powinnam mieć 18...ale ja jestem niska, nawet takie 17.5 już jest za duże w nogach - bo samo siedzisko może być.
Zdecydowałam się na kupno siodła tak w ogóle - ale nie wiem jakie, chce coś używanego w dobrym do 1.5000zł, ale nie wiem czy znajde...i chcę wszechstronne, ale takie, żeby do 110 się dało skakać...jak myślicie Kiffer?Munchen mi kiedyś podpasował - ale nie pamiętam gdzie ja na nim jeździłam:/
Myślałam o Euroriding - na ihaha są tanie te testowe, np Jade VS dobrze wygląda - ale jak by się w nim jeździło to nie wiem...jedni chwalą je inni nie. Ja mam beznadziejny dosiad, więc potrzebuje siodła najwyzej dla średniozaawansowanych...
Branka jest tak zbudowana(choć to zdjecie sprzed 2 lat i teraz jest bardziej rozbudowana z przodu(też na zdjęciu od tyłu kłąb wydaje się mniejszy niż jest...zrobie je chyba jutro jakieś zdjęcie z boku):
[Obrazek: braniszekao5.th.jpg]

Co myślicie o tym Passierze? http://www.allegro.pl/item336350349_siod...illon.html
Chociaz wole brązowe siodło....hmm teraz widze, że rozmiar mały..

Albo to: http://www.allegro.pl/item338024240_sprz...okowe.html
Rozstaw nie ma nic wspólnego z wykłębieniem - on określa szerokośc konia w miejscu gdzie opierają się boczne poduszki siodła. Na konie wykłębione, bierze się siodła podcięte mocno na przednim łęku.

ja tez jestem niska na dodatek drobnej budowy i dla mnie już 17tki, mają na ogół za długie tybinki i za daleko poduszki kolanowe - nie sięgam, szukam dla siebie 16tki a swoją 17tkę daję pod młotek.
Ale wiem, ze sa modele o skróconych tybinkach, właśnie dla "krasnoludków". Niestety znam tylko 2 takie ujeżdżeniowe o ogólnoużytkowych ze skróconą tybinką nie słyszałam. Ale pewnie tez są, tylko czy do ustrzelenia na wtórnym rynku? :roll:
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29