Hipologia

Pełna wersja: Siodła - typy, dobieranie, dopasowywanie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Doma_ napisał(a):Co do podkładek - podkładać nie będę! Inaczej jest przy starym siodle, ale jeśli kupuję siodło dopasowane to po to, żeby jeździć bez podkładek korygujących. Gdybym musiała ich używać to bym szukała innego siodła - innego modelu lub firmy.
Bez nerwówSmile Nie chciałam Ci radzić "kup nowe siodło" bo wiadomo, ludzie nie mają sejfu samonapełniającego się w domu. Sama z resztą uznaję tylko te wintecowe podkladki.

I właśnie, odnośnie tych fachowców-pasowaczy. Ludzie są różni, więc może by tak pozbierać tutaj informacje jak samemu dopasować siodło do konia na podstawie wymiarów łęku...? Była mowa o krzywiku, ale cóż to jest ten krzywik? Ja to jestem laik w tym temacie, czy siodło źle leży na koniu, to tyle widzę, ale nie znam się na mierzeniu rozstawu łęków i tak dalej, więc możne znalazłaby się jedna dobra dusza, która by to jakoś wyjaśniła? :oops:
Rasa napisał(a):Bez nerwówSmile Nie chciałam Ci radzić "kup nowe siodło" bo wiadomo, ludzie nie mają sejfu samonapełniającego się w domu. Sama z resztą uznaję tylko te wintecowe podkladki.
Nikt się nie denerwuje. Po prostu nie zrozumiałaś... Ja właśnie kupuję nowe siodło. Ale siodło na mojego konia nie pasuje i żeby pasowało miałam jeździć z podkładką. Ale ja nie chcę kupować nowego siodła, pod które musiałabym podkładać podkładkę korygującą (podnoszącą tył). Wolę kupić nowe, pod które takiej podkładki podkładać nie muszę.

Rasa napisał(a):I właśnie, odnośnie tych fachowców-pasowaczy. Ludzie są różni, więc może by tak pozbierać tutaj informacje jak samemu dopasować siodło do konia na podstawie wymiarów łęku...? Była mowa o krzywiku, ale cóż to jest ten krzywik? Ja to jestem laik w tym temacie, czy siodło źle leży na koniu, to tyle widzę, ale nie znam się na mierzeniu rozstawu łęków i tak dalej, więc możne znalazłaby się jedna dobra dusza, która by to jakoś wyjaśniła? :oops:
Polecam tę stronę (w języku polskim):
http://daruma.nora.pl/dopsiodla.html
Autorka bardzo fajnie opisuje jak powinno leżeć siodło.
Próbowałam sprawdzić zgodnie z tą stroną, czy moje nowe siodło nie jest za wąskie... Nie wiem czy dobrze mierzyłam... Ale powtórzyłam pomiary kilka razy, wycinałam modele grzbietu z tektury i każdy przyłożony do siodła pokazywał, że jest za wąskie... (potwierdziły się moje przypuszczenia).
Dodam, że "mój" pasowacz nie robił żadnych pomiarów grzbietu, tylko pasował siodełko "na oko" i po prostu się pomylił...

A krzywik - bardzo ogólnie powiedziane - to taki drut w obudowie z tworzywa, który można modelować do prawie dowolnego kształtu. Można kupić w sklepach z materiałami dla plastyków i architektów (ja zakupiłam w sklepie na wydziale architektury).

Pozdrawiam
Aaa to przepraszam, źle tu coś zrozumiałam.
I dziękuję bardzo za tę stronę!
Pozdrawiam
Ania Guzowska napisał(a):Magda a jakiego wy macie Winteca?

Tak wygląda

[Obrazek: siodloqw4.jpg]

Kuc nie ma kłębu ,więc wygląda przedni łęk dziwnie.
Ale jak dopnie się popręg i usiądzie, to ładnie układa się .

Ten profil podoba mi się .
Przy niskim wzroście jeźdźca, taki układ tybinek jest najlepszy.
No i wreszcie stabilne.
Smile
Fajny ten Wintec, rzeczywiście na kucu może nie leży idealnie, ale dobrac idalne siodło dla krótkiego kuca bez kłębu, to tak trudna rzecz, ze to się fajnie na nim prezentuje( w ogóle on wygląda jak taki pluszak, co miałam, jak byłam mała Big Grin - tylko pewnie jakbym się z nim spotkała, to mi szybko wyjaśnił, że żadnym pluszakiem nie jest, tylko poważnym Panem Kucem). I rzeczywiscie siodełko wygląda na idelane dla niskiej osoby, chyba naprawdę kupię sobie jaiegoś Winteca. Muszę złożyć wizycie Ani Avrowej, bo ona chce swojego sprzedać Wink
Pod jeźdźcem tak wygląda , choc niestety nie mam lepiej obrazującego zdjęcia.

[Obrazek: siodlokp2.jpg]

To rozmiar " 14" dziecięce , numer większe byłoby lepsze, ale niestety nie trafiło się.
A tak w ogóle czy ktoś by chciał kupic nowe siodło Anky bądź Pessoa ??
Będą jeździć po Polsce i przymierzać na konisie jeśli ktoś jest zainteresowany... oczywiście jazda na testerze. Będą też inne ujeżdżeniówki, skokówki oraz wszechstronne siodełka. Big Grin
doma_ napisał(a):Polecam tę stronę (w języku polskim):
http://daruma.nora.pl/dopsiodla.html
Autorka bardzo fajnie opisuje jak powinno leżeć siodło.

Podziękowania za konkretną wiedzę!!! Big Grin Również na ręce autorki w/w strony.
Pozdrawiam
A kto wie i mi powie, w którym miejscu dokładnie mierzy się rozstaw przedniego łęku? Sprzedaję siodło i nie mam pojęcia jak to zmierzyć.
Rozstaw łęku jest zasadniczo mierzony na gołej terlicy, w miejscu gdzie kończą się ramiona łęku (nie wiem, jak to się fachowo zwie).

http://foto.arcor-online.net/palb/alben/...626335.jpg

Możesz spróbować wymacać to miejsce. Niektóre siodła mają je chyba oznaczone nawet. Ale sęk w tym, że trzeba by jakoś "odjąć" skórę i wypchanie, żeby uzyskać wynik odpowiadający firmowemu rozmiarowi.

Tak czy siak, myślę, że już podanie tego wymiaru "brutto" może być pomocne.
O, dzięki Dagmara
W tym siodle to miejsce jest zaznaczone, więc łatwo zmierzyć.
Czyli jak ta odległość wynosi 28 cm to rozmiar jest 28?
Tak, ale różne firmy mają różne numeracje. Np 28 Kieffera będzie inna niż np Presitge'a.
arabiatta napisał(a):Czyli jak ta odległość wynosi 28 cm to rozmiar jest 28?
To jest szerokość przedniego łęku. Kiedy się mówi o rozmiarze siodła, to raczej o odległości między końcem jednego z ramion terlicy (często tam jest znaczek na siodle) a środkiem tylnego łęku.
Rozmiar siodła, to długosc siedziska, a nie przedniego łęku Smile

Siodła typu agielskiego, mają rozmiary , dla dorosłych 17 , 17,5 , 18 ( przewaznie.)
To odległosc o której pisze Klara, tylko podawana w calach
No, chodzio i o rozmiar łękuTongue
Ale własnie one sa różne, zaleznie od profilów siodeł i tego z czego ą robione i jak. Dlatego 28 jednej formy nie musi oznaczać 28 kolejnej,
Tak samo jak rozmiary siedziskWink
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29