Hipologia

Pełna wersja: Sprzęt, zakupy, tajniki
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Zawsze mówiłem i słyszałem określenie KAWECAN, a parę lat już żyję tym tematem. Jeśli już poruszamy sprawy językowe i nazewnictwo.
Koziołki do pracy w kłusie nazywają się po włosku Cavaletti. Po polsku można używać nazwy koziołki . Używanie okreslenia kawaletki uważam za niewłaściwe , bo ani to po włosku ani po polsku ,więc po jakiemu?
Głupie pytanie może... :oops:

W sklepach podają rozmiar derki, np. 145 cm. - co należy zmierzyć na koniu - długość tułowia? Jakie skrajne punkty do mierzenia?
mierzy się od kłębu do końca zadu

głupich pytań podobno nie ma, są głupie odpowiedzi.....Ale mam nadzieję, ze tym razem nie moja jest głupia!
Ja mierzę od miejsca w którym derka sie zaczyna na grzbiecie czyli od miejsca, w którym kłąb przechodzi w szyję, do końca konia, czyli rzepu ogonowego. Bo długość derki to jest ta długość "na górze" czyli na taśmie, która jest na linii kręgosłupa.
145 to na sporego konia,135 na średniego(takiego 160 -165cm zazwyczaj, który nie jest długim wagonem),125 to już raczej mały koń, lub krótki bardzo koń(jak moja kobyłka).
Ale nie jestem pewna czy mierze poprawnie - ale mi się sprawdza.
Poza tym ja patrze na oko i zawsze dobrze oceniam o dziwo.
Jeszcze jest drugi wymiar - jakiś obwód, nigdy nie pamiętam jaki mój koń ma wymiar i jak go mierzyć, ale teraz są takie regulacje pasków i zapięć, że wszystko prawie można wyregulowac na koniu.
Dzięki wielkie Big Grin
Pytanie wcale nie głupie bo lepiej wiedzieć i kupić derkę która będzie pasowała . Wymiar 145cm to wymiar długości derki złożenej mierzony od kłębu do zadu.
Niektórzy producenci podają dwa wymiary ,wówczas ten drugi , zwykle dwieście i cośtam cm. i to jest długość dolnej krawędzi tak samo złożonej derki. 145 cm to sredni wymiar konia o wys. ok 165 cm. ale lepiej jedak zmierzyć konia przed zakupem .
A ja się spotkałam jeszcze z 3 wymiarem: 50-coś

Mój koń jest chyba mikro krótki, bo ma 159cm wzrostu a derki 125...
(poza polarem, który jest trochę dużawy i ma 135, ale zakładam go czasem na siodło i chciałam żeby mogło się zmieścić, a derka wciąz przykrywała cały zad).
Nirwana napisał(a):Głupie pytanie może... :oops:

W sklepach podają rozmiar derki, np. 145 cm. - co należy zmierzyć na koniu - długość tułowia? Jakie skrajne punkty do mierzenia?

Oczywiście juz podano prawidłowe sposoby mierzenia.
Tylko po własnych koniach wiem, że warto poprosic sprzedwacę o zmierzenie szerokości derki równiez.

Na szerokich koniach może okazac sie, że o ile długosc ( grzbietu) będzie dobra, to pasy pod brzuchem moga byc za krótkie .
Poza tym derka może nawet nie okryc boków Smile

Ja tak kupiłam polarową - widocznie na szczupłego araba i musiałam doszywać pasy Tongue

Nauczona juz doświadczeniem , na swoje konie musze kupowac rozmiar większy, żeby zapiąc i z przodu i pod brzuchem :lol:
Pierwsza przymiarka butów kucowi i nie wiem, czy tak jest dobrze

Do butów był dołączony ochraniacz, który wystaje i zasłania koronkę.

Czy tak jest prawidłowo?

[Obrazek: but_26991.jpg]

To zdjęcie z odwiniętym ochraniaczem .

[Obrazek: but1_29924.jpg]


Czy taka wysokośc butów jest dobra?

Chyba za bardzo kuc nie jest zachwycony, zwłaszcza jak mierzyłam bez przeczytania instrukcji, czyli próbowałam wcisnąć mu noge bez rozsznurowania :oops:
Guli, źle założone gaitery ... Undecided
reszta rano po karmieniu, bo chyba jakaś nieludzka godzina jest :-(
Guli, po kolei:
1. gaiter (ochraniacz) chroni nie tylko koronkę, ale - przede wszystkim - piętkę i pęcinę przed obtarciem... ponadto zapobiega wpadaniu piasku/błota do buta, zatem powinien przylegać do nogi, jak na zdjęciach poniżej. Ponieważ niestety gaitery dołączane do naszych butów są jakieś wielkie, lepiej zapinać je pod kątem Undecided
[Obrazek: buty1.jpg]
[Obrazek: buty3.jpg]

I teraz jak sprawdzam, czy buty pasują...
1. Po założeniu i obciążeniu nogi odkrywam maksymalnie rzepy i sprawdzam, czy kopyto doszło do końca buta, czy też jest przesunięte do tyłu, czy gdzieś coś nie włazi na koronkę, czy getry leżą dobrze - nie są gdzieś skręcone, etc...
2. Po zapięciu pasków pęcinowych sprawdzam, czy buty nie mają tendencji do przekręcania się (moja konia ma wąskie i długie kopyta)
Jeśli doszły do końca i nie latają na boki, piętka nie wystaje za mocno do tyłu , a byt bez większych kłopotów można pozapinać - pasuje. Ważne jest, aby pasek pęcinowy miał luz po zapięciu "na palec" - na każdym z butów jest to wyraźnie napisane... Moje pierwsze buty nie miały wystarczająco dużo luzu - taa kto by tam czytał jakieś opisy na bucie :-( teraz wiem, że należy czytać ;-)
I zakładanie - wypracowane "po mojemu"
Zakładam buta, stawiam końską nogę pilnując , aby koń ją obciążył, sprawdzam, czy wszystko wlazło na miejsce, dopinam getra i paski pęcinowe, po czym podnoszę znów nogę dopinając resztę, czyli część wierzchnią. Ciężar końskiej nogi pomaga mi dobrze naciągnąć buta, oraz dopiąć skórzany pasek :-) wcześniej dopinałam buta, kiedy noga stała na ziemi... bo tak mnie poistruowano Undecided teraz jestem mądrzejsza o kolejne doświadczenia, a i zakładanie butów zajmuje nie 15 a 3 minutki ;-)
kupiłam jednak derkę z oksera...w Szczecinie nie było pasującego rozmiaru.

Jestem zadowolona. Ale derkę wzięłam o numer większą i to na szczęście bo idealnie pasuje na klacz. Przy mierzeniu trochę sie tylko gubiłam przy umocowywaniu kaptura...ale do owadów daleko. Załapię!
http://us.st11.yimg.com/us.st.yimg.com/I...4_31106865
A taka derka/kamizelka/kubraczek ? Kiedy się zaleca?
taniu mi sie wydaje ze jak kon sie obciera od zapiec w derce na klatce
ale moze się mylę
Tak,to przeciw obtarciom.
Może mi ktoś powiedzieć,gdzie dostanę taką maskę na chrapy dla koni z "headshaking"chyba tak to sie pisze?
Stron: 1 2 3 4 5