Hipologia

Pełna wersja: Kompetencje kadry instruktorskiej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Drakan napisał(a):Magdo to nie wymyślanie, to rozpacz ... na koniec, Tomekpawwaw pisze, wymóg skakania na odznace brąz. jest
Cytat:"adresowany do myślących o karierze sportowej"
a potem dodaje że trudniejsze elementy wprowadzacie jako wstęp do nauki skoków. To w końcu jak to jest ? Rekreacja czy sport ? Upieracie się prowadzicie czystą rekreację ale na filmach, choć amatorsko, to jednak bardziej sport widać niż spacerowanie konno po lesie! Ja nie ogarniam. Poza tym jazda na słabo ujeżdżonym koniu podpada już pod tę kaskaderkę czy jeszcze mieści się w Waszej skali jazdy rekreacyjnej ?

Drakan, jestem rekreacją, pewnie zawsze będę, ale nie znaczy to, że nie chcę się uczyć i rozwijać. Chciałabym znać podstawowe elementy ujeżdżenia, choćby po to by zwiększyć elastyczność mojego konia. Chcę umieć skakać, bo potrafić pokonać przeszkodę w lesie. Nie wykluczam zdawania odznaki, bo dlaczego nie. Rekreacja nie znaczy dla mnie wożenia tyłka do lasu do końca życia. I należy pamiętać, że wszyscy zaczynają od rekreacji i to z niej wyłaniają się ewentualni sportowcy.

Druga sprawa to słabo ujeżdżone konie, moje do mistrzów nie należą, i ja ich niestety niczego nie nauczę, z drugiej strony w ostatnich trzech latach od kiedy konie są z nami w Poznaniu nie spotkałam nikogo, komu zaufałabym na tyle by dać mu do "zrobienia" czy poprawienia swoje konie.
I oczywiście znajduje się wielu takich doradców, którzy mi mówią sprzedaj swoje konie i kup sobie profesora, ale co to znaczy profesor, albo koń po sporcie, często z jakąś kontuzją, albo koń po szkółce, który jest zmulony i zniechęcony do pracy, ale nie koniecznie dobrze zrobiony. A my mamy konie od urodzenia, może nie są ideałami, ale są zdrowe, silne i dobrze znamy ich historię.
Marta Suchocka napisał(a):Druga sprawa to słabo ujeżdżone konie, moje do mistrzów nie należą, i ja ich niestety niczego nie nauczę, z drugiej strony w ostatnich trzech latach od kiedy konie są z nami w Poznaniu nie spotkałam nikogo, komu zaufałabym na tyle by dać mu do "zrobienia" czy poprawienia swoje konie.
I oczywiście znajduje się wielu takich doradców, którzy mi mówią sprzedaj swoje konie i kup sobie profesora, ale co to znaczy profesor, albo koń po sporcie, często z jakąś kontuzją, albo koń po szkółce, który jest zmulony i zniechęcony do pracy, ale nie koniecznie dobrze zrobiony. A my mamy konie od urodzenia, może nie są ideałami, ale są zdrowe, silne i dobrze znamy ich historię.

Oj tez to przerabialam Smile zanim odwazylam sie kupic konia dlugo sie rozgladalam za odpowiednia osoba, ale znalazlam, a patrzac dookola co sie dzieje tylko utwierdzam sie w tym, ze lepiej trafic nie moglam. A ilu madrych po drodze bylo "daj ja do mnie, 2 miesiece i bedzie gotowa" i takie tam, ludzie nie maja za grosz samokrytyki i wstydu.
Drakan, teraz to ja cię nie rozumiem. O jakich trudniejszych elementach mówisz? W jaki sposób jeździec nie potrafiący miękko podążać ręką za głową konia w "żuciu" ma skoczyć przeszkodę nie przeszkadając w tym koniowi? W jaki sposób ktoś komu sprawia trudność przesunięcie zadu konia w miejscu ma skorygować ustawienie kłody konia w zakręcie nie zaburzając ręką jego ruchu? Jak ktoś kto nie umie odpowiednio zgrać popędzających i wstrzymujących pomocy (czego sprawdzianem jest umiejętność cofnięcia konia)ma utrzymać równe tempo i dobrą równowagę konia w podejściu do przeszkody? ( oczywiście uczyć skakać trzeba na doświadczonym koniu, ale nawet najlepszy koń czasem może się rozproszyć, zagapić, "przyczaić" na widok przeskody, np w czasie egzaminu na odznakę )
To nie są zaawansowane maneżowe figury tylko narzędzia potrzebne do bezpiecznej jazdy .
P.S. Nigdzie nie stwierdziłem, że zajmujemy się "czystą" rekreacją. Zwracałem tylko uwagę na różnice w szkoleniu wyczynowych i "niedzielnych" jeźdźców.
ja sie tylko wtrące odnośnie rekreacji- jeżdżę ponad 20 lat. Coś tam poczłapię ujeżdżeniowo, coś tam czasem skoczyłam, zdarzyło mi się ujeździć kilka koni, kilka innych mieć pod opieką, pracować jako berajter w stajni skokowej w Austrii i robić różne inne rzeczy związane z końmi. Po lasach tez lubię sie powłóczyć. Czy jestem rekreantem? Moim zdaniem tak. Uważam, że sport to nie jest skakanie L-P, nawet w najlepszym stylu, czy przejechanie kilku czworoboków analogicznych klas w ujeżdżeniu. Śmieszą mnie "zawodnicy", którzy mówią o sporcie, treningach, "zgrupowaniach" a tak na prawdę nie potrafią poprawnie używać pomocy, wyjechać choćby poprawnej wolty, a ich konie mają co raz to nowe ustrojstwa w pyskach...
Wolę do końca zycia być solidnym rekreacyjnym dupotłukiem i ze spokojem "odwalać" swoją robotę a oni niech dalej patrzą z pogardą jeśli mają ochotę - skoro to, że startują świadczy o ich "lepszości" Smile Całego świata nie zbawię. Staram się tym co robię dawać dobry przykład i zawsze angażuję się w pełni w swoją pracę. Nigdy nie spieszę się ucząc nowych rzeczy konia czy jeźdźca. Tłumacze na róznych przykładach, demonstruję, pokazuję, podpowiadam tak długo aż człowiek załapie o co chodzi. Nie pozwalam na zbędne ryzyko i nigdy nie zostawiam jeźdźców na koniach bez opieki (zdarzało mi się nawet iśc "z buta" na spacer w teren gdy szli rozstępować konia po jeździe). Wymagam kasku. Lonżuję tak długo aż człowiek nie złapie względnej równowagi i nie wyrobi sobie pewnych nawyków, potrafi łapać strzemiona nie patrząc, nie "spada" gdy koń się lekko potknie. Nie mam ustalonej liczby jazd na lonzy - dostosowuje to do konkretnej osoby. Jeśli tylko jest to możliwe to np po pół godzinnej lonży puszczam delikwenta (oczywiście już coś tam potrafiącego) luzem na lonzowniku. Ja sobie chodze obok konia,z czasem stoje na środku, a człowiek uczy się trzymac wodze na lekkim kontakcie (na poczatku używam nachrapnika z dopiętymi wodzami albo hackamore z krótkimi czankami, szerokim i miekkim nachrapnikiem itp), sprawdza co będzie jeśli którąś za mocno pociągnie, co się stanie gdy przyłoży wodzę do szyi co jeśli ją odstawi, uczy się skręcać, zatrzymywać, ruszać. Uważam,że nie każdy musi być mistrzem sportu ale powinien mieć dobre podstawy, wiedzieć jak się zachować, co zrobić w razie problemów, no i powinien szanować konia ( za ta pracę, którą koń wykonuje dla niego on jest winien mu solidne czyszczenie przed jazdą, dokładne poprawne osiodłanie, solidne rozprężenie i rozstępowanie, czyszczenie / mycie po jeździe, a jeśli to możliwe to choć krótki spacer w ręce czy popas. Jeśli komus nie podobają sie moje zasady- nie namawiam do powrotu. Troszkę inaczej było gdy pracowałam np na obozach jeździeckich ale wtedy tez koń był na pierwszym miejscu i pilnowałam by zrobić wszystko co możliwe by nie ucierpiał np przez czyjeś niedbalstwo.
Jeśli ktoś przychodzi do mnie i prosi o pomoc- jest mi bardzo miło. Jeśli ktoś wychodzi z jazdy i mówi, że nareszcie coś zrozumiał, że się nauczył, że to co robiliśmy bardzo mu się podobało i skłoniło go do myślenia - cieszę się niezmiernie. Gdy ktoś inny odbiera konia, którym opiekowałam się przez jakis tam czas i mówi, że jest zadowolony z wykonanej pracy - jest mi tym bardziej miło.
Kim jestem? - rekreantem, bo sportowcem na pewno nie Wink
Drakan napisał(a):Asio - masz rację, nie jestem przeciwna palcatom. Oczywiście używany z głową. I również nie rozumiem tego krzesełka. W mojej pierwszej pracy instruktora zdarzało mi się przysiadać na przeszkodzie. Wtedy masztalerz powiedział mi tak - jak instruktor ma czas siedzieć, to znaczy, że nie jest nikomu na placu potrzebny. I tego się trzymam do dziś. Nie wyobrażam sobie nauki tak trudnego elementu, bez pomocy z ziemi. Tym bardziej, gdy szkolony jest koń. Tu na dodatek ma miejsce sytuacja, gdzie "uczył Paweł Marcina ...". Też mam własne podjezdki i konie do "przeszkolenia", ale na nich jeżdżą osoby pełnoletnie i o pewnym stopniu umiejętności - proste zasady bezpieczeństwa. Na pewno nie dostanie u mnie "nie zrobionego" konia ktoś, kto jest tylko przejazdem. Muszę mieć zaufanie do swego „berajtra” Smile

Magdo, dosiad Sary jest dziwny. Nie jest to lekki dosiad skokowy (angielski). Wygląda jak dosiad myśliwski (hunt seat) choć lekko przekombinowany . Może i nie jest zły, ale nie rozumiem uzasadniania tak karkołomnej pozycji koniecznością odstawienia łydek.

Po pierwsze-to forum zawsze było jednym z niewielu miejsc w internecie gdzie teksty obraźliwe i niemerytoryczne nie są w dobrym tonie.
Przestań nas obrażać!
Szczerze mówiąc zaczynam miec tego serdecznie dość!
Co do dosiadu Sary: nie jest to osoba, która jeździ u nas od miesiąca. Jest to osoba, która jeździ u nas od dość dawna a z koniem, tym konkretnym, pracowała przez miesiąc. I takie a nie inne efekty uzyskała.
Fakt, że jej dosiad akurat w tym momencie może nie jest zbyt piękny ale jest skuteczny-i tyle. I nie widze w nim nic karkołomnego-masz na myśli, z tego co się domyśliłam, łydkę za bardzo z przodu, tak?

Drakan napisał(a):Ja zaczynam od pełnego dosiadu z kompletem "pomocy", by potem przejść do dosiadu lekkiego. Wy odwrotnie. Nie musimy się zgadzać, choć dla mnie oczywistym jest, że uczeń z umiejętnością pełnego dosiadu po zgubieniu strzemienia pojedzie dalej, a ten co stoi opierając się tylko na strzemionach ... no wiadomo. Mogę Was rozumieć, ale nie musze się z wami zgadzać. Poza tym irytują mnie też inne rzeczy. Np. dostałam po głowie za obuwie sportowe i brak "obcasika" a tu taki kwiatek - uczeń na słabo ujeżdżonym koniu
Dziewczynka jeździła na trudnym koniu "około miesiąca chyba" i "uzyskała" postępy nad jakimi przecietnie ujeżdżacz "pochyla" się trochę dłużej. Zadziwiajace. Naprawdę. Szkoda, że przez ten czas nie poprawiła sobie dosiadu lub chociaż nie popracowała nad podciaganiem kolan do góry (bo przydałoby się jej trochę rozluźnienia zamiast "zap..." na nieułożonym koniu). I nie wiem czy było to Twoim zamysłem, ale zrozumiałam to tak - dziewczyna jeździła u Was miesiąc i zamiast być w tym czasie uczona, ona uczyła konia za którego uczenie Wam nie zapłacili
Skracanie. Na ogół, kiedy konia nie daje się skrócić, to się nie „zap...” tylko cofa się do spokojniej pracy w stępie. Budowa konia nie ma tu nic do rzeczy. A dla zaspokojenia ciekawości - tak jeździłam na fryzie, choć nie w Polsce. Na koniach innych ras też (to tak na przyszłośc, jakby było potrzebne).

POwtarzam jeszcze raz, czytaj ze zrozumieniem: dziewczyna jeździła na tym koniu codziennie około miesiąca. To nie znaczy, że jeździ od miesiąca, bo jeździ znacznie dłużej. I tak, uzyskała z tym koniem bardzo dużo. Bo problem leżał głównie w uspokojeniu konia, daniu mu czasu na to, by nabrał zaufania do jeźdźca. I umiejętności Sary okazały sie do tego całkowicie wystarczające. Jak nie wierzysz to trudno...

Drakan napisał(a):Ta część w której Syriusz zmienia się w demona … Koń jest tam mocno hamowany, łącznie z wyginaniem mu łba na zewnątrz, zapewne by nie "dogonił" konia z przodu. Trudno więc powiedzieć, że koń sam z siebie „wypada do kłusa” - jak się konia hamuje to czasem tak się zdarza, że koń zwalnia. I bat
Cytat:„jeśli bat jest dany w momencie nieposłuszeństwa konia„
Niby racja, tyle, że akurat w tym momencie chłopak palcata wcale nie użył.

Niestety nie pomogło, skoro potem zwierzak był hamowany i ta to hamowanie obrywał … Nie potrafię też zrozumieć, dlaczego ten sam koń na początku filmu wygląda dość spokojnie a w potem okazuje się, że jest „samczy”. A może "barankowanie" jest reakcja na palcat ? Czy braliście to wogóle pod uwagę ? Odnośnie palcata, rzuca się w oczy, że bat idzie za szybko w ruch. Praktycznie razem z łydka a nawet lekko przed (raczej trudno tu mówić o stopniowaniu). I z jednej strony piszesz, że konie są bardzo "do przodu" aż trzeba odstawiać łydki a z drugiej strony żaden wyższy chód nie jest zaczynany bez użycia palcata. Jakaś nieścisłość się tu wkradła. Wiem, wiem - szkoliliście konie ...

Doprawdy umiejętność czytania u ciebie szwankuje!
Flora jest do przodu, nie Syriusz!
I akurat na tym filmie nic specjalnego się nie dzieje, jest jeden podskok. Gdzie ten demon? Ja tłumaczyłam jaki problem ten koń robił, jaki jest cel pracy.
I Maciek ani przez moment go nie hamuje w galopie, działanie jego ręki ma na celu utrzymanie konia na śladzie. Pisałam już raz, najwyraźniej muszę jeszcze powtórzyć: u tego konia była odmowa galopu, połączona z podskakiwaniem i (tego wcześniej nie pisałam) uciekaniem do wnętrza placu. Stąd ta zewnętrzna wodza, użyta faktycznie nie do końca prawidłowo, bo efektu odwrotnego wygięcia nie powinno być.
Ale on z całą pewnością miał dość miejsca na podtrzymanie galopu i nie było prób przytrzymania konia, czy regulowania tempa-koń miał tylko zagalopować i nic więcej.

Drakan napisał(a):I trudny element -
Cytat:„Czyli podstawy usuwania zadu pod łydką. ”
Nie mam siły … zadu pod łydką, a może nad ? Czy tak usunięty zad kiedyś wraca ? Używanie "zrozumiałego języka" nie oznacza tworzenia potworków, które mają brzmieć po swojsku i fachowo jednocześnie . Już lepiej trzymać się klasycznej terminologii, ale za to opatrzeć ją wyczerpującym, łatwo przyswajalnym komentarzem. Ja tak robię i bardzo rzadko bywam niezrozumiana. Inną sprawą jest, że koń (kiedy padło „baaaaaaaaaaaaaaardzo dobrze”) zrobił jakiś bliżej nieokreślony manewr. Mnie uczono, że koń powinien wyprowadzić ruch tą nogą na którą działa się łydką. Pod koniec filmu jeździec dał sygnał lewą, koń wyszedł z prawej i zatańczył „czaczę”. Chłopiec nie miał bladego pojęcia co i jak – obaj dostali pochwałę … kto by się tam martwił o takie drobiazgi jak prawidłowa komunikacja z koniem z udziałem pomocy jeździeckich.

Aleś się czepiła trudnego elementu! Trudny to jest moim zdaniem np piaff, a nie ruch zadu w bok!
I tak właśnie to miało być: koń miał zrobić ruch w bok, zrobił go i został za to nagrodzony. Nikt nie wymaga od konia od razu całkiem prawidłowego zwrotu na przodzie, prawda?
Taki ruch ma na celu nauczenie konia ustępowania pod naciskiem łydki poprzez ruch w bok. I początkowo nie ma znaczenia którą nogą-ma być ruch w bok, połączony z przekrzyżowaniem tylnych nóg i taki ruch był. I robię to po to, by móc potem wykorzystać działanie łydki dla korekty postawy konia w jeździe na jednym śladzie. Czyli jeśli np koń wypada zadem na zewnątrz w zakręcie to łydką mogę to skorygować. Taki jest sens tego ćwiczenia na tym etapie pracy z koniem.
A czacza moim zdaniem trochę inaczej wygląda....

Drakan napisał(a):Magdo to nie wymyślanie, to rozpacz ... na koniec, Tomekpawwaw pisze, wymóg skakania na odznace brąz. jest
Cytat:"adresowany do myślących o karierze sportowej"
a potem dodaje że trudniejsze elementy wprowadzacie jako wstęp do nauki skoków. To w końcu jak to jest ? Rekreacja czy sport ? Upieracie się prowadzicie czystą rekreację ale na filmach, choć amatorsko, to jednak bardziej sport widać niż spacerowanie konno po lesie! Ja nie ogarniam. Poza tym jazda na słabo ujeżdżonym koniu podpada już pod tę kaskaderkę czy jeszcze mieści się w Waszej skali jazdy rekreacyjnej ?

Rozpacz to mnie ogarnia jak czytam to co ty piszesz!
Przyczepiłaś się do jednego z prawie setki z naszych filmów i drążysz temat, bo wcześniej w czymś tam się z tobą nie zgadzałam?!
Czyli skoro mam inne poglądy to wszystko co robię jest złe i żądne z nas nic nie umie i nie nadaje się do tego, by prowadzić jazdy i pracować z końmi, tak?
Daruj sobie...
A w którym miejscu któreś z nas napisało, że prowadzimy WYŁĄCZNIE rekreację???
Wystarczy popatrzeć na inne filmiki (tego samego użytkownika, podpowiadam) żeby dostrzec tam filmy z zawodów, zarówno klasycznych jak i west.
Natomiast pisaliśmy o tym, że PODEJŚCIE do jeźdźca rekreacyjnego może i powinno być inne niż do zawodnika.


PS ja bardzo proszę-skończmy już w tym temacie dyskusję na temat tego jednego filmu.
Ja bardzo chętnie będę z tobą dyskutować o moich filmach, o szczegółach dosiadu i tym podobny sprawach ale może, jak chcesz. załóż sobie nowy wątek.

Filmy Magdy P
i dyskutujmy tam na mój temat ( i ludzi u mnie jezdżących) dobra?
Tylko dyskutujmy MERYTORYCZNIE i bez obrażania dyskutanta, co???

PS 2
apropos dosiadu Sary
http://www.google.pl/imgres?q=d+orgeix&h...7DA&zoom=1
Nie uczepiłam się tematu. Zresztą tematem są kwalifikacje osób uczących jazy konnej - więc rozmawiamy na temat. I o was i o mnie też. I wcale Was nie obrażam. Np. sama piszesz
Cytat: Sara w ciągu swojego u nas pobytu wakacyjnego (około miesiąca chyba)
To jak ja mam to przeczytać z innym rozumieniem ? W czasie pobytu to w czasie pobytu, a regularnie lub na stałe to regularnie lub na stałe - chyba jest różnica, którą mogłaś zaznaczyć wcześniej zanim wprowadzisz czytelnika w błąd. Skąd ja mogę wiedzieć ile dziewczyna takich pobytów ma za sobą ? Czytam to co piszesz i nic więcej. Wnioski wysuwam z tego co widzę. Niemniej nadal nie rozumiem "dawania" do układania koni osobom nieletnim! i dopiero uczącym się jazdy konnej.

Kolejny przykład
Cytat: i (tego wcześniej nie pisałam) uciekaniem do wnętrza placu.
I ja mam to zgadnąć ? opisuję to co widzę. Masz prawo mnie poprawić i zbesztać jeżeli ignoruję fakty, które mi podasz. Tymczasem po prostu mi tych faktów nikt nie dostarczył więc ...

I nie piszę tego wszystkiego, bo z czymś tam się ze mną na początku nie zgodziłaś. Aż taka mściwa nie jestem Smile Piszę, bo nie zgadzam się z tym co piszesz Ty lub Tomek na bieżąco. Cofnęłam się do początku dyskusji tylko dlatego, że właśnie nie rozumiem Waszej postawy. Jesteście "na nie" dla wymagań względem rekreacji, bo według Was rekreacja nie zawsze kończy się sportem, bo to tylko wożenie tyłka, bo ta spokojne spacery ale jednocześnie np. Tomek jako ramy dla tejże rekreacji wskazuje w pierwszym etapie np. naukę pojedynczych skoków czy w drugim pokonywania kilku przeszkód, skracanie i wydłużanie chodów. Skoro uważasz, że nauka jazdy konnej w rekreacji ma być prowadzona w wersji "light" (i bez zaświadczeń, bo jest wersją "light") to po co do spacerów po lesie nauka skoków, żucia z ręki i skracania chodów ? Najpierw była batalia o mało sprawnych jeźdźców i o to że odmawiam im możliwości spacerowej jazdy po lesie, a teraz okazuje się że "cała rekreacja" może spokojnie, bez względu na stan zdrowia i stopień sprawności uczyć się skoków i chodów wyciągniętych ...

Nigdy nie wykluczam, że jeździec kiedykolwiek zostanie sportowcem. Co więcej zakładam że w 8 na 10 przypadków prędzej czy później trafi do sportu (amatorskiego lub zawodowego) ewentualnie będzie miał własnego konia. Dlatego wymagam od samego początku nauki sprawności i nie pomijam żadnych elementów. Zresztą jak się okazuje wszyscy uważamy, że nawet "rekreant" musi mieć wiedzę znacznie większą niż tylko np. umiejętność rozróżniania chodów konia. Nie lubię być "wpuszczana w maliny" - więc byłabym wdzięczna za jednoznaczne określenie się w dyskusji, podawanie wszystkich faktów od razu a nie dopiero wtedy, kiedy to wygodne (i można rzucić w twarz rozmówcy że nie miał racji bo nie wiedział jeszcze tego czy tamtego). Nie jestem pewna, kto tu kogo obraża.

Po prostu się różnimy i tak już jest. Generalnie nie tylko ja mam zastrzeżenia do instruktarzu na tym akurat filmie czy Waszych wypowiedzi w tym wątku, ale reszta postępuje "dyplomatycznie" - Ok. Tak się dzieje od wielu lat, na wielu forach i w wielu stajniach i zdaję sobie sprawę, że świata w tydzień nie zmienię. Ale nie będę się potulnie zgadzać z rzeczami które mnie rażą i skoro już zaczęłam mówić swoje głośne "nie" to szybko nie przestanę.

Nie założę też wątku "filmy Magdy P", aż tak mi się nie podobają ...
To co napisałem o "ramowym programie" dotyczy 2 poziomów. Podstawowy, poza który rekreant nie musi wychodzić nie wykracza poza podstawowe elementy (no chyba, że ktoś uważa skok przez pojedynczą przeszkodę za baaardzo trudny) Skrócenie i wydłużenie chodów to chyba też nie Haute Ecole :wink: Poziom Brązowej odznaki zawiera elementy trudniejsze w postaci małego parkuru.
Nie sądzę, żeby założenie iż 80% zaczynających naukę jazdy zostanie sportowcami albo właścicielami koni jest moim zdaniem bardzo optymistyczne.
P.S. Posadzenie na pewnym etapie ucznia na trudniejszego konia uważam za korzystne. Prędzej czy później może on spotkać się z poważnym nieposłuszeństwem jakiegoś konia i lepiej aby wiedział czego może się spodziewać i jak sobie z tym poradzić pod kierunkiem instruktora niż spotkać się z taką sytuacją np podczas jazdy w terenie gdzie takie nieposłuszeństwo może skończyć się poważnym wypadkiem. Widziałem już niejednego "dobrego jeźdźca" siedzącego jak na obrazku który w sytuacji nawet niewielkiego nieposłuszeństwa albo spłoszenia się konia zupełnie nie wiedział co zrobić albo szybko badał twardość podłoża
Drakan napisał(a):Nie uczepiłam się tematu. Zresztą tematem są kwalifikacje osób uczących jazy konnej - więc rozmawiamy na temat. I o was i o mnie też. I wcale Was nie obrażam

I nie piszę tego wszystkiego, bo z czymś tam się ze mną na początku nie zgodziłaś. Aż taka mściwa nie jestem Smile Piszę, bo nie zgadzam się z tym co piszesz Ty lub Tomek na bieżąco. Cofnęłam się do początku dyskusji tylko dlatego, że właśnie nie rozumiem Waszej postawy. Jesteście "na nie" dla wymagań względem rekreacji, bo według Was rekreacja nie zawsze kończy się sportem, bo to tylko wożenie tyłka, bo ta spokojne spacery ale jednocześnie np. Tomek jako ramy dla tejże rekreacji wskazuje w pierwszym etapie np. naukę pojedynczych skoków czy w drugim pokonywania kilku przeszkód, skracanie i wydłużanie chodów. Skoro uważasz, że nauka jazdy konnej w rekreacji ma być prowadzona w wersji "light" (i bez zaświadczeń, bo jest wersją "light") to po co do spacerów po lesie nauka skoków, żucia z ręki i skracania chodów ? Najpierw była batalia o mało sprawnych jeźdźców i o to że odmawiam im możliwości spacerowej jazdy po lesie, a teraz okazuje się że "cała rekreacja" może spokojnie, bez względu na stan zdrowia i stopień sprawności uczyć się skoków i chodów wyciągniętych ...

No, wybacz, twoje wcześniejsze wpisy były agresywne! Ja sie osobiście poczułam obrażona twoimi stwierdzeniami typu instruktor uczy czegoś czego sam nie umie, ale zostawmy to.

Jeśli coś w mojej wypowiedzi wydało ci się NIEZROZUMIAŁE to można zapytać a nie atakowac na wszelki wypadek. Chyba ci się fora pomyliły...

Prostując kwestie TYLKO REKREACJI:
różni ludzie chcą na jazdy przychodzić. I nie twierdziłąm ani przez moment, że rekreacyjny jeździec nie może dobrze jeździć!
Pisałam przecież o sporcie amatorskim, o ludziach którzy SAMI chcą się uczyć.
Natomiast jest pewna grupa ludzi, którzy NIE CHCĄ nic oprócz spacerowania po lesie i nie widze powodu by im tego odmawiać. Mogę ich stopniowo przekonywać, by jednak nauczyli się czegoś więcej i zapewniam cię, że większość osób dochodzi w końcu do tego, że trochę techniki nie zawadzi i sami zaczynają chcieć się uczyć.
Tak jak nie widze powodu, by odmawiac jazdy osobom mniej sprawnym fizycznie, czy też nie do końca zdrowym-oczywiście jazdy rekreacyjnej bo o sporcie nie ma wtedy mowy!

Natomiast jestem przeciwna narzucaniu ludziom że MUSZĄ się nauczyć choćby nieszczęsnego dresażowego dosiadu-bo da się bez tego jeździć całkiem skutecznie, czego najlepszym przykładem są choćby jeźdźcy westernowi!

Jestem wrogiem sztywnych ram, reguł szkolenia a nie szkolenia samego w sobie!
gdybyś czytała dokładniej, to wyczytałabyś, że prowadzę lonże, że nauka jest indywidualna lub w zupełnie małych grupach itd.
Ale ty widzisz tylko dosiad inny, niż TY uważasz za prawidłowy i nie podejmujesz na ten temat dyskusji.

Gdybyś była na tym forum trochę dłużej to byś wiedziała, że ja konie szanuję, że nie pozwalam by jeździec postępował w sposób brutalny, czy gwałtowny.
I takie osoby faktycznie dyscyplinuję.
Zresztą brak wymagań odnośnie dosiadu dresażowego, czy zaświadczeń lekarskich wcale też nie oznacza braku dyscypliny na jazdach, czy braku dbałości o konia!

Nawet w tym ostatnim, spokojniejszym i kulturalniejszym już trochę wpisie też nadinterpretujesz-gdzie jest napisane, że cała rekreacja uczy sie chodów wyciągniętych, co?

Generalnie rekreacja polega na tym, że człowiek uczy się tego czego chce-pod warunkiem, że nie robi to krzywdy koniowi pozwalam na taki sposób jazdy, jaki jest dla danej osoby najłatwiejszy i najprzyjemniejszy NA DANYM ETAPIE nauki.
I to nie znaczy, że tych ludzi nie uczę-uczę ich, tylko INACZEJ.
Gdybyś chciała posłuchać, przeczytać uważnie to o czym pisze to sądzę, że byś zrozumiała wcześniej...
Cytat:Generalnie rekreacja polega na tym, że człowiek uczy się tego czego chce- pod warunkiem, że nie robi to krzywdy koniowi pozwalam na taki sposób jazdy, jaki jest dla danej osoby najłatwiejszy i najprzyjemniejszy NA DANYM ETAPIE nauki.
- pięknie i trafnie, moim zdaniem, ujęte Smile
Osobiście traktuję to Forum jako kopalnię wiedzy, poglądów, patrzenia na pewne łączące nas sprawy po przez pryzmat naszych różnych doświadczeń, wiedzy itp. Nie chcę być stronniczy wobec nikogo - staram się.
Drakan Smile ! Rozumię, że ktoś ma poczucie misji i dobrze :!: , ale niech ta misja nie przekształaca się w krucjatę. Niestety mam takie odczucia.
Forum nie daje możliwości takich samych jak rozmowa twarzą w twarz i trzeba to wziąć pod uwagę,... i nie czepiać się szczegółów. Przepraszam za OT

Teraz do rzeczy.
Oglądałem filmy przesłane przez Tomka i Magdę, wielkie dzięki, że pokazaliście Waszą pracę, narażając się na ocenę. Doceniam to bardzo.
Oglądając pracę Tomka i Magdy nasunęło mi się pewne spostrzeżenie. Kilka szczegółów zrobiłbym trochę inaczej, zwróciłbym uwagę na pewne sprawy.
Wyrażam tylko opinię nie oceniam Big Grin
Jednak należy pamiętać, że to jest film i analizując go, kadr po kadrze łatwiej zobaczyć i wyłuskać pewne + i - pracy z końmi.
Powiem inaczej, rzeźbiarz lub malarz, który tworzy dzieło, odkłada dłuto lub pędzel, odchodzi na kilka kroków i patrzy. Patrzy nie tylko po to, by wpaść w samouwielbienie tworzonego dzieła, ale patrzy przede wszystkim po to, żeby coś poprawić, ulepszyć, ewentualnie wyeliminować błędy.

Niestety instruktor nie ma takiej możliwości. Warto jednak filmować i analizować własną pracę.

Drakan napisał(a):Najpierw była batalia o mało sprawnych jeźdźców i o to że odmawiam im możliwości spacerowej jazdy po lesie, a teraz okazuje się że "cała rekreacja" może spokojnie, bez względu na stan zdrowia i stopień sprawności uczyć się skoków i chodów wyciągniętych ...

Drakan! Myślę, że niepotrzebnie generalizujesz problem, każdy jeździec to indywidualność.


Przypomnijmy sobie film "Zaklinacz koni" i nie wnikajmy w to, czy jest to fikcja filmowa czy nie.
Chodzi mi zupełnie o coś innego, połączenie pasji i empatii. Ów zaklinacz, tfu... instruktor z tego filmu, potrafił wydobyć z człowieka to co najcenniejsze - chęć powrotu do życia, do pasji. Mimo tego, że ciało zostało zmienione, życie jakby nabrało nowych barw.

Ten film zainspirowal wielu ludzi jazdą konną.
Przypominam sobie jak na samym początku kursu sędziowskiego p.Marek Godzina powiedział nam mniej więcej tak: Sedzia powinien w pierwszym rzędzie widzieć to, co w danym elemencie jest wykonane dobrze (oczywiście powinien też widzieć błędy, ale nie powinny one przesłaniać całości)
Myślę, że taka sama zasada powinna obowiązywać w szkoleniu (zarówno jeźdźców jak i koni)
Na inkryminowanych filmach widać błędy- to oczywiste bo to nie są przecież zawodowi ujeżdżacze. Jasne, że pewne rzeczy można by zrobić inaczej, być może lepiej. Jednak więcej pożytku będzie jeżeli każdy z nas będzie dbał o "własne podwórko" zamiast doszukiwać się rzeczywistych i wyimaginowanych błędów u innych.
Może i pisze agresywnie ( i pewnie tak mi zostanie, wszak to krucjata Big Grin , Nie wiem jak inaczej można pisać o tym co razi ... Inni potrafią powiedzieć - tak to do niczego, ale będziemy cie wspierać czy jakoś podobnie - ja nie potrafię. Wole od powiedzieć co myślę i liczyć się z konfrontacją. Kiedy nie mam racji mogę opuścić choćby z braku argumentów - ale to akurat moja krucjata i już.

Przeczytałam wątek od samego początku i już widzę, że moja rola się skończyła. Padło kilka propozycji, które zostały zupełnie bez echa. Zatem nie spodziewam się tu woli działania.

Tomku mogę was zrozumieć, znam wielu właścicieli koni i całych szkółek. Jest was wielu, wielu ,wielu - chcecie uczyć wszystkich i fajnie. Nie uczycie wszystkiego "bo to nie potrzebne". Wśród tych właścicieli koni czy całych ośrodków jest cała masa tak "wyszkolonych" rekreantów, którzy nawet nie wiedzą że robią koniom krzywdę. Przecież uczono ich że to co wiedzą wystarczy. Wy może i macie świadomość czego konie potrzebują, jako o nie dbać, karmić, itp. Oni nie zawsze.

A ilu z tych niedzielnych rekreantów traktowanych "lekko" (żeby ich tylko nie zrazić i urazić) może kupić sobie w przyszłości konia ? Wielu. To tylko kwestia odpowiedniej sumy. Widziałam już konie trzymane w garażach, komórkach a nawet w altankach na ogródkach działkowych. Co się będzie z tymi końmi działo ? Straszne rzeczy. Ja takiej odpowiedzialności brać na siebie nie mogę i nie chcę.

I na koniec jeszcze trochę agresji - wspomniałeś, że
Cytat:widać błędy- to oczywiste bo to nie są przecież zawodowi ujeżdżacze
Dzięki takim "ujeżdżaczom" za "pół ceny" lub jak tu bezpłatnie, ci zawodowi są bez pracy. Również dzięki temu, że właściciele koni maja zbyt małą wiedzę by odróżnić profesjonalistę od amatora.
Ano... Nawet tytułowe "kompetencje" rozbijają się o kasę :| .
Biedny ten nasz kraj.
Drakan
Wiesz, jak miałam 20 lat to też mi się wydawało, że MÓJ sposób jazdy jest JEDYNIE SŁUSZNY!
Ale na szczęście wyrosłam :lol:

Podchodzisz do tematu strasznie nietolerancyjnie:
-inny dosiad-na pewno jest zły! Taka była twoja pierwsza reakcja, dopiero potem napisałaś, że jest dziwny!
-inny sposób uczenia, inne podejście-na pewno jest złe, a instruktor gówno wart
Naucz sie trochę tolerancji więcej, bywa przydatna w życiu...

A konie moich rekreantów stoją u mnie i ja o nie dbam...
Jeśli właściciel NIE CHCE zapłacic za trening konia-to nie zapłaci i tyle...

Jeśli ktoś mi mówi, że zamierza sobie kupic konia to zasadniczo zmienia postać rzeczy i do takiej osoby podchodzę jeszcze zupełnie inaczej.
Przyszły właściciel konia musi przede wszystkim umieć rozumiec końskie potrzeby, czytać mowę ciała konia, umieć podstawową pracę z ziemi zrobić sobie-tego tez uczę.
I też w bardzo nieklasyczny sposób!
A czy właściciel chce z tego skorzystać czy nie-to już tylko od niego zależy...
Drakan napisał(a):Przeczytałam wątek od samego początku i już widzę, że moja rola się skończyła. Padło kilka propozycji, które zostały zupełnie bez echa. Zatem nie spodziewam się tu woli działania.

A ja mam nadzieje, ze to nie jest koniec Twojej roli, wola dzialania jest, jak najbardziej!!!!

Osobiscie jestem za tym, zeby zwracac uwage nie tylko na wlasnym podworku, ale i poza nim. Dzisiaj wlasnie przapomnialam sobie, jak to kilka lat temu, bedac z przyjaciolka i naszymi synami na nartach, w dobrej wierze wykupilysmy chlopcom lekcje jazdy na snowbordzie u "instruktora". Jakiez bylo moje zaskoczenie, kiedy podbiegl do mnie inny instruktor, ktory mial iedentyfikator i w obecnosci tamtego uswiadamial nas, ze ten pan nie jest instruktorem i nie ma ani podstaw, ani umiejetnosci, zeby nauczac innych. No i wlasnie potem jest tak, jak Gobitowyswiat to opisala w swoim poscie. Kazdy, kto sam uwaza swoje umiejetnosci za wystarczajace moze zabrac sie za nauczanie innych, to jest dramat. na dodatek to nie snowbord, a zywy kon musi w tym uczestniczyc. A dlaczego, tak jak ten instruktor na stoku, nie podejsc raz drugi do rodzica, ktorego to pociecha z wykrzywiona buzia klepie ktoras tam runde na sztywnym i zalepionym z brudu koniu (to juz dyskwalifikuje takiego "instruktora" na dzien dobry!) nie uswiadomic? nie zwrocic uwagi i nie zapytac, czy wie co robi dziecku, o zwierzeciu nie wspomne i ze ten pan/pani nie sa wzorem do nasladowania. Nie mam w tej chwili gotowego pomyslu, co z tym zrobic, ale jestem absolutnie za tym, aby kadra instruktorska byla przeszkolona i szkolona, zeby w jakis sposob ktos, kto ma taka licencje czy inny dokument byl od czasu do czasu kontrolowany. Ktos taki powinien byc dobrym pedagogiem i miec w sobie ogromne poklady empatii...w tym przypadku dla koni, a to przekazywac dalej. Osobiscie dojrzalam do tego, zeby otwierac buzie, tam gdzie dzieje sie zle, trudo, jakos zniose te nienawistne spojrzenia paniusiek Wink, ktore rzucaja sie do gardla, jak tylko grzecznie powiesz "dlaczego lejesz tak tego konia?" (swiezy przypadek znajomej ), a potem, po serii obrazliwych epitetow uslyszysz, ze konia trzeba ukarac! Moze warto sie jakos zebrac, pogadac o tym w tak zwanym realu Smile cos ustalic i powolutku wdrazac, na wlasna reke. Nie pierwszy raz z jakiegos malego ruchu mogloby cos powstac. Ufff...polecialam troche Big Grin to ja na razie tyle Big Grin
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16