Użytkowanie koni w zaawansowanym wieku

Zdrowie, hodowla, żywienie, sprzęt, stajnie, łąki itd.

Średni wiek koni w Twojej stajni to

5 lat
3
9%
6 - 7 lat
6
17%
8 - 10 lat
10
29%
11 - 13 lat
13
37%
14 - 16 lat
2
6%
17 - 20 lat
1
3%
Powyżej 20 lat
0
Brak głosów

Liczba głosów: 35

Mazazel

Re: Użytkowanie koni w zaawansowanym wieku

Post autor: Mazazel » pn sty 12, 2009 10:49 pm

Moje konio skończy niedługo 19 latek i jest w pełni sił fizycznych i psychicznych:) U znajomego niedawno odeszła klacz- przewodniczka stada, żyła lat 30 i miała sie nieźle aż do ostatniego pól roku życia, kiedy pojawiły sie coraz większe problemy z zębami i trawieniem. Ja w pewnym sensie wole starsze konie od młodszych- więcej sie od nich można nauczyć, mądrzejsze są, bardziej stabilne psychicznie, nie boja sie byle czego, myślą...

Konie uważam że nie z racji wieku powinno sie odstawiać od jazdy, a tylko w wypadku gdy jego zdrowiu by to szkodziło. Ruch dla konia jest bardzo ważny a wielkość padoków w większości stajni, podstawienie siana i wody pod nos powoduje że koń rusza sie bardzo mało. stąd potrzeba mu dodatkowej dawki ruchu- pod siodłem, w ręku, przeganiania, zabaw z ziemii....w każdym razie czegoś więcej niż wycieczek od poidła do paśnika;)

Miło że tyle znacie starszych koników...to przecież długowieczne stworzenia, tylko ludzie im to życie skracają nader często...stąd takie moje ciche marzenie żeby założyć kiedyś schronisko dla końskich staruszków;)

Awatar użytkownika
Julia z Orla
Kontakt:

Post autor: Julia z Orla » wt sty 13, 2009 12:44 am

Ha, mamy równolatki! :) Mój kończy 19 w lutym, i z tej okazji dostanie na powrót podkówki i wróci do pracy, bo coś posmutniał na urlopie. Fajerwerki i tort będą na dwudziestolecie, do tego czasu Ametyst jest nastolatkiem i kropka ;)
★Stajnia Equila
EQUIMECHANA - o biomechanice ruchu konia
"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse." D.Bennet

branka

Post autor: branka » wt sty 13, 2009 8:38 pm

Nastolatek:D

Awatar użytkownika
Julia z Orla
Kontakt:

Post autor: Julia z Orla » sob kwie 11, 2009 8:06 pm

Po tej zimie mogę napisać, że koni w zaawansowanym wieku, o ile pozwala na to ich zdrowie, nie powinno się odstawiać od pracy. Zrobiłam błąd dając mojemu osiemnastolatkowi labę na prawie 3 miesiące, myśląc że dobrze mu zrobi. U koni w tym wieku szybciej wszystko klapnie, i dużo trudniej to potem odbudować. Poza tym stawy już nie te, i bez codziennej rozgrzewki koń porusza się coraz mozolniej i sztywniej.

Myślę też, że zaawansowany wiek jest już powodem do stosowania derek i owijek. O ile młode konie tego nie potrzebują (chyba, że z zalecenia lekarza lub łyse konie sportowe), o tyle staruszki powinny się wygrzewać - to bardzo pomaga na ich samopoczucie i ogólną ruchomość i zapobiega ewentualnym wychłodzeniom i osłabieniu. Środki na stawy (typu yucca + czarci pazur) też są jak najbardziej wskazane moim zdaniem. W takie słoneczne dni jak są teraz można sobie owijki i derki odpuścić, ale sezon deszczowo-śniegowy, a szczególnie wietrzny starsze konie powinny spędzać w skarpetach (na noc) i owinięte kocykiem (no chyba, że jest zimna a bezwietrzna i sucha pogoda).

O depresji już wspominałam, ale wspomnę jeszcze raz: odkąd mój koń wrócił do pracy ożywił się o niebo, i wielką przyjemnością jest widzieć go w takim nastroju. Mam też wrażenie, że wpływa to znacznie na jego kondycję fizyczną.

Tak więc wszystkim końskim staruszkom życzę dużo zdrowia i dużo ruchu!
★Stajnia Equila
"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse." D.Bennet

Awatar użytkownika
sepet
Kontakt:

Post autor: sepet » sob kwie 11, 2009 11:19 pm

W drugi dzień Świąt WIelkanocnych - 13 kwietnia - moja seniorka WALERIA xwlkp (po Isador od Werona, hod. SK Moszna) będzie obchodzić 30 - te urodziny. Urodziła się 13 kwietnia 1979 roku, a trafiła do mnie wiosną 1982, tak więc mamy za sobą już 27 wspólnie spędzonych lat. Planujemy w stajni fetę na tą okazję, towarzyskie zawody konne oraz marchewkowy tort dla dostojnej jubilatki :)

Obrazek

To łepek Walerii z jesiennego pobytu na pastwisku.
Waleria to dzielny i wszechstronny koń, w latach swej młodości byłą szybka i wytrzymała, brałem na niej udział w zawodach rajdowych, gdzie bez trudu pokonywała konie arabskie i inne uznane powszechnie za szczególnie predystynowane do rajdów. Była koniem kawaleryjskim - niezastąpiona w pokazach władania szablą i lancą, niezwykle ambitna w konkursach skoków, nie znosiła za to czworoboków... Dziś cieszy się beztroskim życiem emeryta, a jedyne co jej przeszkadza w swobodzie zażywania ruchu, to dokuczający reumatyzm i okresowo nasilające się związane z tym dolegliwości... Ale humor Babci dopisuje, a wraz z wiosną zamanifestowała że jest klaczą i zaczęła wyraźnie się grzać :)
Mikołaj Rey

Awatar użytkownika
Julia z Orla
Kontakt:

Post autor: Julia z Orla » ndz kwie 12, 2009 12:10 am

Jakie to piękne :)! Wszystkiego najlepszego dla pani Walerii!
★Stajnia Equila

Awatar użytkownika
faithe

Post autor: faithe » ndz kwie 12, 2009 2:23 pm

Najserdeczniejsze zyczenia dla babciuni, i ma racje ze sie grzeje, dama jest sie w kazdym wieku:D

Awatar użytkownika
Krystyna Kukawska
Administrator

Post autor: Krystyna Kukawska » ndz kwie 12, 2009 3:15 pm

Dużo zdrowia dla Walerii !!! Życzę Jej tego z całego serca !!! Proszę ją mocno uściskać ode mnie.

Jacob Spahis

Post autor: Jacob Spahis » pt cze 05, 2009 3:32 pm

Zdrowie Walerii!

A ja jeszcze powiem, ze w mojej stajni stoi 29-letnia klacz, siostra Domingo.:)

A przy okazji - w kawalerii konie sluzyly do 18 roku zycia (chyba ze nieszczescie). A potem jeszcze dwa lata dla konnego przysposobienia wojskowego. No chyba ze jako konie dorozkarskie.
"Naprzód z długą swobodnie opuszczoną szyją o rozluźnionych, lecz elastycznych mięśniach, z lekkim przodem, czułym pyskiem i sprężystym zadem!" (A. Królikiewicz)

http://www.bazakoni.pl/horse_86431.html

Awatar użytkownika
Gaga

Post autor: Gaga » pn cze 08, 2009 10:37 am

Spahis pisze:A ja jeszcze powiem, ze w mojej stajni stoi 29-letnia klacz, siostra Domingo.:)
OO pozdrowienia dla "rodzinki" :-) Heh tęsknię za "czarnym łogrem"... :(
Niebo nie może być niebem, jeśli nie ma tam konia, który by mnie przywitał

Awatar użytkownika
Dzieweczka

Post autor: Dzieweczka » wt cze 09, 2009 9:57 am

Witam :)
jestem właścicielką klaczy xx, która w kwietniu skończyła 29 lat :) / siostra Domingo, o której wspominał Spahis :)/ i absolutnie nie odstawiiłam jej od pracy :) Naturalnie wszystko co z nią robię, robię w granicach rozsądku.
Kiedyś, kiedy Dzieweczka miała 25 lat zrobiłam jej 2 miesiące przerwy... myślałąm, że to już czas "dać jej spokój" i przez te dwa miesiące klaczka postarzała się w mgnieniu oka. Zaobserwowałam, że od kiedy "pracuje" jest "lepsza" :)
Myślę, że Ona czuje się najzwyczajniej w świecie potrzebna :)

Sto lat dla Walerii!!!

Awatar użytkownika
Izabella Dobrosz

Post autor: Izabella Dobrosz » wt cze 09, 2009 10:59 am

Dzieweczka pisze:Witam :)
jestem właścicielką klaczy xx, która w kwietniu skończyła 29 lat :) / siostra Domingo, o której wspominał Spahis :)/ i absolutnie nie odstawiiłam jej od pracy :) Naturalnie wszystko co z nią robię, robię w granicach rozsądku.
Kiedyś, kiedy Dzieweczka miała 25 lat zrobiłam jej 2 miesiące przerwy... myślałąm, że to już czas "dać jej spokój" i przez te dwa miesiące klaczka postarzała się w mgnieniu oka. Zaobserwowałam, że od kiedy "pracuje" jest "lepsza" :)
Myślę, że Ona czuje się najzwyczajniej w świecie potrzebna :)
z tego wniosek ze każdy chce być potrzebny ;)

a napisz jakie to sa granice rozsądku, bo to bardzo ciekawe. w stajni w której teraz jesteśmy wiele koni jest w wieku 17-19 i mówią o nich staruszki i każą bardzo oszczędzać :shock: a tak naprawde to chyba wszystko jest kwestią tego w jakiej formie jest koń
poprzedni nick Kazuria :)

Jacob Spahis

Post autor: Jacob Spahis » wt cze 09, 2009 11:38 am

Ponieważ obserwuję Dzieweczkę z bliska, powiem parę obserwacji, które właścicielka na pewno uzupełni.

1. żywienie. Babcia oprócz normalnej paszy regularnie wychodzi na pastwisko, przy czym po zimie najpierw na pięć minut, potem na dziesięc i stopniowo coraz dłużej aż do godziny. Dostaje dodatki - codziennie otręby (inaczej nie je owsa), witaminy (chevinal), dwa razy w tygodniu siemię, dwa razy w tygodniu kefir (chodzi o florę bakteryjną) i dwa razy w tygodniu aspiryne (niesteroidalny srodek przeciwzapalny).

2. Ruch - codziennie. Dwa/trzy razy w tygodniu jazda kiedy babcia wykonuje glownie cwiczenia rozluzniajace. Dwa/trzy razy w tygodniu lonza - zeby mogla pobiegac bez obciazenia. I reszte spacery w reku lub przy koniu (tak, tak idzie na uwiazie obok konia na ktorym ktos siedzi w stepie i klusie). Oczywiscie wlascicielka obserwuje konia i czasami modyfikuje plan jezeli kon nie jest w formie.

No i stala opieka lekarska. Efekt jest taki, ze Babcia ma nogi jak u mlodego konia, a grzbiet mimo ze zapadniety nadal jest silny. Chodzi pod siodlem oficerskim, bo sygnalizowala ze sportowe za bardzo uwiera ja w kregoslup (mimo zeli i innych). No i najwazniejsze - wlascicielka stale ja obserwuje, czy zmienia sie cos w zachowaniu. Ale to zagadnienie przekracza juz moje kompetencje.:)
"Naprzód z długą swobodnie opuszczoną szyją o rozluźnionych, lecz elastycznych mięśniach, z lekkim przodem, czułym pyskiem i sprężystym zadem!" (A. Królikiewicz)

http://www.bazakoni.pl/horse_86431.html

Awatar użytkownika
Dzieweczka

Post autor: Dzieweczka » wt cze 09, 2009 1:03 pm

no cóż :wink: Spahis wypowiedział się za mnie :)
jest dokładnie tak jak to przedstawił :) lepiej bym tego nie opisała :)

Awatar użytkownika
Izabella Dobrosz

Post autor: Izabella Dobrosz » śr cze 10, 2009 10:45 am

cudnie :)
poprzedni nick Kazuria :)

ODPOWIEDZ