Początkowa praca z młodym koniem

Zapraszamy do dyskusji
Jacob Spahis

Re: Początkowa praca z młodym koniem

Post autor: Jacob Spahis » pn wrz 26, 2011 10:57 am

Nadszedł czas podsumowania i wyznaczenia kolejnych celów na kolejne etapy treningowe.

Zacznijmy od podsumowania.
Przez dwa lata szkolenia dążyłem do zrealizowania celu ujeżdżenia tak bardzo syntetycznie ujętego w Instrukcji - "Ujeżdżanie ma na celu wyrobienie w koniu pewnych cech, wymaganych od niego we wszystkich możliwych okolicznościach, porach roku i warunkach pracy w danym rodzaju broni." Przekładając to na nasze wymagania - koń odważnie i sprawnie ma pokonywać wszelkie przeszkody i zachowywać spokój w różnych okolicznościach, będąc przygotowanym do tego zarówno fizycznie jak i psychicznie.

System treningowy wskazany w Instrukcji prowadzi do znakomitych efektów. Adiutant pomimo swoich licznych wad budowy, jest bardzo sprawny, niezwykle odważny i ma ogromne zaufanie (co podkreślił Trener). Skoki są zawsze czyste i to pomimo zmęczenia, a galop efektywny. Te jego niezykle cenne cechy są wynikiem nie tylko predyspozycji genetycznych, ale w znakomitej większości wynikają z filozofii treningu, który odbywał się bardzo systematycznie, a każde kolejne zadanie wynikało z poprzedniego.

Dobra psychika, to tylko wstęp i ułatwienie do dalszej pracy. Cały czas brzmi mi w głowie powiedzenie olimpijczyka (jeszcze radzieckiego), który mówi "praca bije talent". I tu robi mi się smutno. Kiedy popatrzę na Adiutanta, który nie dotyka przeszkód i porównuję z końmi z wybitnym pochodzeniem i psychiką, które strącają drągi, bo "to śmieć" lub "brak mu siły grzbietu" albo techniki. Wracam do Instrukcji - jest to fenomenalny zbiór, wymagający systematyczności i cierpliwości, ale przynosi nieprawdopodobne efekty. I tu anegdotka:

Przyjechaliśmy na przegląd w inne miejsce. Adiutant zachował spokój, ale koń miejscowy był "poza kontrolą", bo zobaczył samochód i obcego... :)

Jutro o minusach, a w tym czasie może coś uda się wstawić. :)
"Naprzód z długą swobodnie opuszczoną szyją o rozluźnionych, lecz elastycznych mięśniach, z lekkim przodem, czułym pyskiem i sprężystym zadem!" (A. Królikiewicz)

http://www.bazakoni.pl/horse_86431.html

Awatar użytkownika
Julia z Orla
Kontakt:

Post autor: Julia z Orla » pn wrz 26, 2011 11:17 am

Gratuluję, Spahisie. Bardzo podziwiam Twoją cierpliwość i konsekwentność. Czy mógłbyś napisać coś więcej o samym sprawdzianie? Na czym konkretnie polegał i jak wyglądał parkur?

No i czy zdradzisz na forum swoje dalsze plany odnośnie Adiutanta?
★Stajnia Equila
EQUIMECHANA - o biomechanice ruchu konia
"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse." D.Bennet

Jacob Spahis

Post autor: Jacob Spahis » pn wrz 26, 2011 11:40 am

Sam sprawdzian omówię przy okazji wstawiania filmików, po podsumowaniu przedstawię plan na najbliższy i dalszy czas oraz przedstawię założenia. :)
"Naprzód z długą swobodnie opuszczoną szyją o rozluźnionych, lecz elastycznych mięśniach, z lekkim przodem, czułym pyskiem i sprężystym zadem!" (A. Królikiewicz)

Jacob Spahis

Post autor: Jacob Spahis » pn wrz 26, 2011 11:53 am

Nim jednak wstawię filmy przedstawiam zdjęcia ze strony mojej stajenki - Krzywa Stajnia na facebook'u.

Awatar użytkownika
Julia z Orla
Kontakt:

Post autor: Julia z Orla » pn wrz 26, 2011 12:27 pm

Obrazek

Ładnie!
★Stajnia Equila
EQUIMECHANA - o biomechanice ruchu konia
"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse." D.Bennet

Jacob Spahis

Post autor: Jacob Spahis » pn wrz 26, 2011 1:53 pm

W pewnym sensie Julia wywołała temat minusów konia. Jest bezapelacyjnie jeden - wciąż skacze nieefektywnie, bo za wysoko. Poza tym najwyższy punkt skoku nie zawsze jest na najwyższym punktem przeszkody, bo czasami później. Nie jest to sytuacja dobra. Adiutant wkłada przez to wysiłek tak duży jakby skakał przeszkody nie 100 cm, ale 120 cm. Tym jednak się nie martwię (teraz), gdyż Trener, któremu ufam praktycznie bezgranicznie mówi, że to kwestia ilości oddanych skoków. Inaczej mówiąc - doświadczenie, czyli czas. :)

O minusach jeźdźca napiszę tylko, że w dalszym ciągu praca nad ręką i prostowaniem (się). Z tym drugim nie jest łatwo, bo moja praca to głównie siedzenie (w różnych miejscach) i czasami stanie (ale to na chwilę). :)

Jacob Spahis

Post autor: Jacob Spahis » wt wrz 27, 2011 9:16 am

Awatar użytkownika
Magdalena Slusarczyk

Post autor: Magdalena Slusarczyk » wt wrz 27, 2011 5:50 pm

Spahisie czuje niedosyt! Prosze o wiecej ;-)
Film fajny,tylko czemu taki krotki ??? :)
Adiutant skacze ladnie, faktycznie z zapasem ,ale tak jak napisales wczesniej "z czasem i liczba oddanych skokow " mu to przjdzie..
I rownowaga mu sie BARDZO poprawila w porownaniu z filmikiem z zawodow.
Czekam na wiecej filmow :)
..Od przyjaciół Boże strzeż,z wrogami sobie poradzę..

Awatar użytkownika
AnnaRadomańczykMoroz

Post autor: AnnaRadomańczykMoroz » wt wrz 27, 2011 6:34 pm

no zaszalales no! 13 sekund, przemkneliscie ledwo Was zauwazylam :) dawaj nastepne ;)
niegdyś Pokusa27 :)

Jacob Spahis

Post autor: Jacob Spahis » wt wrz 27, 2011 9:15 pm

Filmiki będą, u mnie to kwestia czasu jaki mogę poświęcić na działania poza zawodowe. I tak mam spore tyły - Cezary wie najlepiej. :)

Jacob Spahis

Post autor: Jacob Spahis » śr wrz 28, 2011 10:26 am

Zapraszam do oglądania kolejnego filmu. :)
Ostatnio zmieniony czw wrz 29, 2011 11:39 am przez Jacob Spahis, łącznie zmieniany 2 razy.

Jacob Spahis

Post autor: Jacob Spahis » czw wrz 29, 2011 10:10 am

Kolejny film
Ostatnio zmieniony czw wrz 29, 2011 11:38 am przez Jacob Spahis, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wojciech Mickunas
Administrator
Kontakt:

Post autor: Wojciech Mickunas » czw wrz 29, 2011 11:28 am

Dzięki za zaproszenie tylko jak to otworzyć :?: (inne linki się otwierają ,ale te które są zapisane pogrubionym drukiem )
Nie mogę zrozumieć, dlaczego ludzie, zamiast próbować zapanować nad kilkudziesięcioma dekagramami końskiego mózgu, koncentrują się wyłącznie na tym, żeby okiełznać 500kg jego mięsni!

Jacob Spahis

Post autor: Jacob Spahis » czw wrz 29, 2011 11:36 am

Już wszystko jest ok. :)

Awatar użytkownika
Piotr Sabiniarz

Post autor: Piotr Sabiniarz » czw wrz 29, 2011 1:43 pm

Spahisie! Oglądam Twoje filmy, patrzę na Adiutanta i coś mnie urzekło w Jego :D wyglądzie, w pierwszej chwili nie wiedziałem co. Zobaczylem filmy jeszcze raz, ...i jeszcze raz,... po chwili przypamnialy mi się słowa A. Królikiewicza z podpisu na Twoim profilu i pomyślałem , ...TO JEST TO.

Gratuluję.

ODPOWIEDZ