Strona 1 z 2

Dziadek do orzechów?

: czw paź 30, 2008 5:00 pm
autor: jasmina
Miałam głęboko zakorzeniony w głowie pogląd,z e wędzidła pojedynczo łamane nie sa dla koni najlepsze. Chodzi o powstawanie efektu dziadka do orzechów. Ostatnio jednak znajoma oświecila mnie mówią, że najnowsze badania, zdjęcia RTG itp dowodzą innej rzeczy- ze nie ma takiej opcji.
Mam na kompie fragment artykułu na ten temat ze zdjęciami, po niemiecku, gdyby ktoś chciał chętnie prześle.
Sama nie wiem co już na ten temat myśleć.

Fragment ktory posiadam dotyczy munsztuka, o wędzidle pojedynczo łamanym będę miała mam nadzieje ze za tydzień;)

Re: dziadek do orzechów?

: czw paź 30, 2008 5:34 pm
autor: Klara Naszarkowska
Niemieckiego nie znam, ale nawet na same obrazki chętnie bym popatrzyła :-) Ciekawy temat, bo pamiętam na przykład TE badania dr Clayton, dotyczące różnych wędzideł - jak się w pyskach układają, jak działają. Też z rentgenami.

Re: Dziadek do orzechów?

: czw paź 30, 2008 6:00 pm
autor: jasmina
podaj e-mail to chętnie prześle:)

Re: Dziadek do orzechów?

: śr lis 05, 2008 7:52 pm
autor: Dagmara Matuszak
jasmina pisze:
Fragment ktory posiadam dotyczy munsztuka, o wędzidle pojedynczo łamanym będę miała mam nadzieje ze za tydzień;)
czy to są może skany ode mnie? :mrgreen: to jutro powinnam mieć ciąg dalszy.

Re: Dziadek do orzechów?

: śr lis 05, 2008 11:19 pm
autor: jasmina
Bezpośrednio na pewno nie, a czy pośrednio.... Niewykluczone, zwłaszcza, że widze, ze z Krakowa jesteś;)

Re: Dziadek do orzechów?

: wt lis 25, 2008 2:56 pm
autor: Waniutek
Ja polecam wędzidło podwójnie łamane Rotary. W razie czego dam namiary na sklep gdzie można je kupić. :D

Re: Dziadek do orzechów?

: wt lis 25, 2008 3:53 pm
autor: DuchowaPrzygoda
chciałam mojej kobyłce wędzidło podwójnie łamane, oliwkowe...a gdzie tam!!!!!! Ależ mi wodze wyrywała z rąk.!!!

Nie wiem co jest , ale ona lubi tylko jedno wędzidło: cienkie, stare, pojedynczo łamane...na tym możemy jeździć, owszem. Albo kantarek, też lubi.

A myślałam, że właśnie podwójnie łamane i oliwkowe będzie dla niej najfajniejsze...hm.

Re: Dziadek do orzechów?

: wt lis 25, 2008 7:33 pm
autor: branka
Każdy koń inaczej reaguje. Poza tym nie każda oliwka podwójnie łamana będzie pasować każdemu koniowi. Ja jak jeszcze używałam wędzideł, to miałam podwójnie łamane, chyba Sprengera i ono jedyne w miare pasowało mojemu koniowi - w sensie, że się nie zapierała, nie rzucała głową, itp. Było wyprofilowane lekko tak, że miało się układać na języku tak by się w niego nie wrzynać - to jest problem łamanych wędzideł, to oplatanie się wkoło jezyka - jak ktoś mocno działa ręką, to koń czuje bardzo mocny dyskomfort.
Co do dziadka do orzechów to wydaje mi się, że jednak jest w tych zwykłych wędzidłach, bo sama to próbowałam na sobie i widziałam także na szczęce konia, ale są tez wędzidła tak profilowane, że efekt dziadka jest zmniejszony(a są i takie, że jest zwiększkony...). W każdym razie jak zwykłe to bym zakładała grube i lekkie, bo działa wtedy lżej.

Ja jakbym miała kiedykolwiek jeszcze kiedyś użyć jeszcze wędzidła(choć nie planuję), to kupiłabym proste(choć lekko profilowane kształtem), niełamane, nie metalowe(tylko tez nie z gumy - są takie kauczukowe materiały specjalne jakieś - w kazdym razie powinno być jak najmiększe, wtedy będzie się układać w miarę nieźle). To chyba najłagodniejsze wędzidło dla konia jak sobie patrzyłam na działanie na czaszce konia(tzn na szczęce) i wcale nie działające ostrzej, niż zwykłe cienkie wędzidło(mają bardziej rozłozone działanie na całą szczękę, czyli moim zdaniem są wręcz łągodniejsze).
Na szczęście problem doboru wędzidła mi odpadł, więc nie muszę się martwić skąd takie wędzidło kauczukowe wytrzasnąć(w Irlandii mieliśmy takie jedno bardzo fajne, miękkie a nie niszczące się i było podobno bardzo drogie).

Jeszcze jeśli chodzi o dobó wędzidła, to czasem jest tak że pierwszego dnia koń chodzi źle, a potem nagle znacznie lepiej. Czasem też pierwszy dzień jest swietny, a potem zaczynaja się problemy - warto pokombinować trochę, by dobrac jak najłagodniejsze dla danego konia.
No i można też kupić(lub zmontować ze starego ogłowia, co ja teraz robię) ogłowie dr Cooke'a :)

Re: Dziadek do orzechów?

: wt lis 25, 2008 7:51 pm
autor: Dagmara Matuszak

Re: Dziadek do orzechów?

: wt lis 25, 2008 9:52 pm
autor: Rasa
Na stronie http://www.mikmar.com jest filmik po angielsku, jak gość opowiada o wędzidłach, nie zachwalając przy tym mikmarów. No, chyba, że coś opatrznie zrozumiałam, a nie zrozumiałam wszystkiego, ale może się komuś przyda [albo ktoś zrozumie i przetłumaczy ;)].
Swoją drogą, mikmaru bałabym się wsadzić do pyska konia za sam wygląd....

Re: Dziadek do orzechów?

: pt sty 02, 2009 8:24 pm
autor: Emila
Mój mięśniak bardzo pozytywnie przyjął zmianę wędzidła z grubego, putego metalowego na gumowe proste. I chyba nie założyłabym mu już metalowego bo to trochę tak jakby mi ktoś walił łyżką po zębach brrrrrrr, przepraszam ale takie mam skojażenie

Re: Dziadek do orzechów?

: pt sty 02, 2009 9:04 pm
autor: branka
Co potwierdza moją teorię, że gumowe proste to dośc łagodne i przyjemne dla pysku wędzidła :)

Re: Dziadek do orzechów?

: ndz sty 04, 2009 3:01 pm
autor: Myszata
ciekawe rzeczy!

przyglądałam się zdjęciom, filmiki widziałam

ale nadal sądze, że podwójnie łamane lepsze, bo mniej zgniata szczęke ;)

Re: Dziadek do orzechów?

: ndz sty 04, 2009 3:21 pm
autor: branka
Tzn podwójnie łamane na pewno działa na mniejsza powierzchnię szczęki - tylko na kąciki. Proste będzie działać na cała szczękę i może trochę ugniatać język jak jest niewyprofilowane. Dlatego najlepsze są proste lekko profilowane i z jak najmiększego materiału(dlatego wciąż fascynują mnie wędzidła kauczukowe<w każdym razie takie to giętkie jak kauczuk, może to i jakaś guma> ale nie wiem czy takie w Polsce można kupić, bo nie widziałam tak miękkich u nas.
No i podwójnie łamane sprengera są fajne, bo są profilowane tak, że się w jezyk nie wżynają, tylko układaja na nim(łącznik jest ustawiony pod kątem 45 stopni). Moje wędzidło było własnie podwójnie łamane sprenegra, ale starszy model, nie profilowany tak pod kątem - ale i tak koń na nim chodził fajnie w prównaniu z innymi wędzidłami, pewnie dlatego że sprengery są z auriganu, z moich obserwacji wynika, że konie fajnie chodzą na auriganie.

Re: Dziadek do orzechów?

: ndz sty 04, 2009 3:23 pm
autor: Myszata
możliwe
szkoda tylko, że mają też swoją cenę :(...
co do kauczukowych, takich rasowo kauczukowych chyba nie uświadczysz w Polsce, ale można kupić proste bez nierdzewnego pręta, kiedyś miałam na takie ochotę, ale przez neta pomacać się nie da...