Dressage with Mind, Body and Soul - Heart Coherence

Zapraszamy do dyskusji
nautyka
Posty: 1
Rejestracja: śr gru 19, 2012 11:11 pm

Dressage with Mind, Body and Soul - Heart Coherence

Post autor: nautyka » wt wrz 03, 2013 1:56 am

Ostatnio wydana nowa książka Lindy Tellington-Jones " Dressage with Mind, Body and Soul"jest absolutnym bestsellerem i Jej najlepszą dotąd wydaną w dziedzinie jeździectwa. Jako jedyna w Polsce kontynuatorka Metody Poznania Koni - TTEAM Lindy Tellington-Jones, pragnęłabym przybliżyć Państwu ideę szkolenia konia według tej metody.
W jednym z rozdziałów książki, Linda skupia się na zjawisku Koherencji Serca - Heart Coherence. Dlaczego ta część jest tak istotna w relacji człowiek-koń, czy jak wolicie jeździec-koń.
Gdy mój wałach, spostrzegając mnie na padoku, podrywa się do galopu, wlokąc za sobą całe stado koni i podbiega zdyszany, by być ze mną, co czuję? Wdzięczność, radość, akceptację, w klatce piersiowej pojawia się przyjemne ciepło a na twarzy uśmiech.Otóż, jak dowiedziono, konie na pierwszym miejscu cenią sobie poczucie bezpieczeństwa, ale już na drugim uczucia komfortu,"doświadczania" przyjemności i "miłego" towarzystwa jeszcze przed zaspokojeniem głodu i pragnienia.Konie uwielbieją być "adorowane".
Linda Tellington-Jones, jako pierwsza behawiorystka koni, dostrzegła i opisała szczegółowo stan koherencji serca człowieka i konia. Pierwszym, który zbadał to zjawisko był Dr.McCrathy - podłączył do serca tak człowieka, jak i zwierzęcia magnetofon, który nagrywał jego rytm.Doświadczenie po raz pierwszy przeprowadził na swoim synu i jego psie.Oba serca niemalże natychmiast zaczęły pracować w systemie, zwanym koherentnym, co oznacza, że wpływały na siebie - stymulowały się nawzajem, wywołując pozytywne uczucia.Pies leżał na kolanach chłopca, sprawiając mu tym pzrzyjemność i jednocześnie serce zwierzęcia rejestrowało stan emocjonalny chłopca, który wpływał na zachowanie psa . W podobny sposób do ludzkiego serca i emocji dostraja się serce konia .
Serce ma własny "mózg" i świadomość. Stan koherencji serca to stan, w którym zmienność jego rytmu powoli wznosi się i opada. Wyjątkowy stan dla naszej psychiki i ciała.Nasze serce tylko z pozoru bije regularnie. Tak naprawdę odstęp pomiędzy jednym skurczem a drugim prawie nigdy nie jest identyczny. Pod względem fizycznym ciało dostaje sygnał - "zagrożenie minęło - nie musisz ani uciekać ani walczyć" - więc możesz się odprężyć. Zaczyna spadać poziom kortyzolu ( którego nadmiar i długi okres działania odpowiadają za słabą pamięć, rozkojarzenie, dolegliwości psychosomatyczne ) podnosi się poziom DHEA - hormonu młodości. Mijają chroniczne bóle, mięśnia relaksują się, zachodzą zmiany na głębokim, hormonalnym poziomie.Mózg limbiczny uruchamia procesy samoleczenia.
Pod względem psychicznym stan koherencji objawia się tym, że zaczynamy odczuwać miłość, wdzięczność, radość, spokój, pewność, zaufanie i akceptację.Ścieżki chemiczne stresu odwracają się, torując drogę dla zwieeększenia synchronizacji pomiędzy sercem a mózgiem. W tym "zsynchronizowanym" stanie osiągamy optymalną jasność umysłu, funkcji poznawczych oraz percepcji. Koherencja to synonim szczęścia i błogostanu . Nie odmawiajmy więc sobie i naszym konim doznań zwykłej przyjemności w jeździectwie

ODPOWIEDZ