Strona 1 z 1

ciekawe zachowanie

: pt sty 18, 2013 6:53 pm
autor: tamirxo
Postanowiłam opisać zachowanie mojego konia, ponieważ go nie rozumiem. Jak wiele razy wypuściłam ją na hale. Była wyraźnie zadowolona, jak zwykle galopowała i sadziła barany. W pewnym momencie na halę weszła koleżanka. Gdy kobyła ją usłyszała podbiegła do dzielącej je bariery i zaczęła kwiczeć. Biegała jak szalona, była zdenerwowana, parskała chrapami. Podbiegała do niej bardzo blisko z wysoko uniesoną głową i ogonem. Pierwszy raz widziałam by koń tak kwiczał. Co to oznacza?

Re: ciekawe zachowanie

: pt sty 18, 2013 10:03 pm
autor: tomekpawwaw
może początek rui ?

Re: ciekawe zachowanie

: sob sty 19, 2013 9:42 am
autor: Piotr Sabiniarz
Koń kwiczy bo ostrzega, daje do zrozumienia, że traktuje w tym momencie innego konia lub człowieka jak intruza, stara się go odstraszyć. Podniesiona głowa i ogon świadczą o tym, że koń jest mocno pobudzony. Pobudzone i zaniepokojone konie wciągają powietrze i z dużą siłą je wydmuchują, czasem towarzyszy temu świst. Poprzez zmysł węchu starają się rozpoznać ewentualne zagrożenie.
To wszystko wskazuje na to, że koń przestraszył się czegoś i jednocześnie bada co to jest. Przyczyn takiego zachowania może być wiele, jednak na podstawie tego krótkiego opisu trudno podać odpowiedź. :D

Re: ciekawe zachowanie

: sob sty 19, 2013 6:15 pm
autor: Lady Cassanove
Dokładnie tak, jak pisze Piotr Sabiniarz - to reakcja na coś nagłego lub nieznanego, ostrzeżenie i próba odpędzenia intruza.
U naszych koni często takie zachowanie miało miejsce w przypadku wypuszczania na inne pastwisko, na którym dość długo nie przebywały. Zazwyczaj młode kobyły ganiały takim podskakującym nieco galopem, niczym sarenki, z głową i ogonem wysoko uniesionym i parskały głośno, a przy tym wydobywał się świst albo jakby warknięcie.

Re: ciekawe zachowanie

: sob sty 19, 2013 8:10 pm
autor: tomira
może kobieta miała dziwną czapkę albo szalik, kurtkę w "niebezpiecznym kolorze. :wink:

Re: ciekawe zachowanie

: czw sty 31, 2013 3:22 pm
autor: Karolina Jaskulska
Skoro mowa tutaj o ciekawych zachowaniach w stosunku do koni i jeźdzców, to może zapytam was własnie w tym wątku.

Jakie pozycje, artykuły dotyczące zachowań w stadzie, zachowań podczas dołączania nowych koni do stada, reakcji na konie obce oraz relacji koń-opiekun podczas wprowadzania takiego konia do grupy koni polecacie? Zależałoby mi na obszernych, potwierdzonych naukowo pozycjach, popartych badaniami.

Re: ciekawe zachowanie

: śr wrz 11, 2013 8:51 pm
autor: Joanna Dobrzyńska
Art widać nikt jeszcze nie znalazł, wiemy jednak, że nowego konia należy zapoznać ze stadem stopniowo i jest kilka sposobów na to.

Chciałam jednak opisać Wam ciekawe zachowania moich 3bab w reakcji na lustro.
Bardzo mi się podobała zabawa.
Spontanicznie zabrałam kiedyś ze sobą na padok łazienkowe lustro. Reakcja była raczej przewidywalna:
F jako przewodnik wpatrywała się we własne odbicie z zainteresowaniem, jednocześnie było widać u niej chęć przegonienia intruza- nowego konia, który o dziwo- nie miała zapachu przy "wąchaniu" nozdrzy (furkanie, kwiki)
Zauroczenie zabawą trwało może z minutę, potem odeszła i stanęła tak, by móc z odległości 3-4 m koniecznie obserwować siebie.
Mała- podeszła odważnie (na też silny charakter, ale młoda i nad wyraz ciekawska i ... inteligentna), zaciekawiona bardzo poszukiwała konia po drugiej stronie lustra i wracała co rusz zdziwiona, że nikogo tam nie ma. Takie poszukiwania miały miejsce kilkukrotnie.
Siwa- najbardziej wycofana, stała obserwując sytuację i reakcje koleżanek. Uszy nastawione, oczy wybałuszone. Kiedy tamte się znudziły, podeszła może na odległość 1m i zerkając podejrzliwie zaraz wycofała się i już nie podeszła bliżej.

Ciekawe.