Apel! (petycja do FEI przeciw rollkurowi)

Zapraszamy do dyskusji
Wojtas

Re: Apel! (petycja do FEI przeciw rollkurowi)

Post autor: Wojtas » ndz sty 10, 2010 5:28 pm

Ania Guzowska pisze:Najgorsze jest to, że walka ze stosującymi rollkur to walka z wiatrakami.
Może gdyby w czasie transmisji z zawodów, w trakcie występu zawodnika stosującego tę technikę, na trybunach pojawiał się duży transparent "STOSUJE ROLLKUR :evil: ", sympatycy jeździectwa zaczęliby szukać choćby w internecie, tak z samej ciekawości? I presja na FEI wzrosła by co nieco...

Awatar użytkownika
Julia z Orla
Kontakt:

Post autor: Julia z Orla » ndz sty 10, 2010 5:44 pm

Jak przeczytałam o Watermillu to mnie szlag trafił i postarałam się o naskrobanie takiej prostej charakterystyki rollkuru - w naszym języku nic na ten temat nie znalazłam, a myślę, że to ważne, żeby było do znalezienia. Codziennie mnóstwo osób googluje "rollkur" (widzę to w statystykach) i ten artykuł ma największą czytalność.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do czytania, komentowania i uzupełniania: Rollkur, czyli zmuszanie konia do tańca. Starałam się uwzględnić wszystkie aspekty rolowania, ale mogłam coś pominąć - jeśli wiecie coś więcej to proszę - piszcie!
★Stajnia Equila
EQUIMECHANA - o biomechanice ruchu konia
"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse." D.Bennet

Awatar użytkownika
Dagmara Matuszak
Administrator
Kontakt:

Post autor: Dagmara Matuszak » ndz sty 10, 2010 8:26 pm

Super! Dzięki :)
They're dangerous at both ends and crafty in the middle.

Marek Gajewski

Post autor: Marek Gajewski » śr sty 13, 2010 11:30 pm

Witaj Wojtku! Masz rację na 100 %. Proponuję rozszerzyć listę adresatów petycji. Mam na myśli PZJ, a konkretnie Kolegium Sędziów. Niestety wielu ludzi tworzących "publiczkę" na zawodach zachwyca się przeganaszowanymi - schowanymi końmi, bo to tak "ekspresyjnie" wygląda. Nie jest ważne co koń czuje, cierpi, czy nie - ma być show, a wtedy są brawa. I znowu niestety są sędziowie, ulegający takim tendencjom. Zawodnicy, trenerzy, szkolą konie tak żeby wygrać i koło się zamyka. Na wielu zawodach, tych europejskiej, czy światowej rangi (włącznie z Mistrzostwami Polski) widzimy konie, które w wyciągniętych chodach, nawet "na milimetr" nie zmieniają kształtu szyi, nie wyciągają nosa przed pion. Przecież to zaprzeczenie opisu ruchu w przepisach FEI, a co za tym idzie i naszych. No i co z tego? Punktacja 70 -80 %. Wojtku, ilu znasz sędziów, którzy zaryzykują wyżej ocenić konia, który jest rozluźniony, przepuszczalny, w zgodzie i porozumieniu z jeźdźcem - przy minimalnie gorszej jakości ruchu, niż tego który wysoko podnosi nogi (skracając przy tym wykrok), idzie z załamaną szyją, z nosem przy piersi w każdym chodzie.
Ja apeluję do kolegów sędziów, a szczególnie do tych którzy prowadzą zajęcia na kursach i szkoleniach sędziowskich - omawiajcie ze specjalnym naciskiem wszystko co się wiąże z okrucieństwem wobec koni. Zawodnik stosujący rollkur na terenie zawodów powinien być - bez litości - dyskwalifikowany. Są do tego podstawy. Jakub Kolańczyk, w doskonałym artykule wykazuje, że stosowanie rollkuru jest PRZESTĘPSTWEM - szanujący się sędzia nie powinien tego oceniać (sędziować), powinien to eliminować. Boję się tylko czy nie wyjdę na "naiwniaka i oszołoma", który nie zauważa t.zw. realiów. Pozdrawiam - pozostając optymistą. Marek

Karolina Jaskulska

Post autor: Karolina Jaskulska » sob sty 16, 2010 6:38 pm

taką smutną opinię znalazłam ...;(

"Zastanawia was pewnie fotka i to tzw. Przeganaszowanie
No czyli ten cały niebezpieczny/nieprzyjemny dla konia rollkur.
Tak właśnie trochę o tym napiszę.
No to wydaje mi sie, że na fotce siedzi moja idolka Anky Van Grunsven, ubóstwiam typiarkę.
I teraz zrobi sie wielkie halo wśród koniarzy pewnie jak to powiem,
bo nie jestem przeciwna rollkurowi.
Jak dla mnie niepotrzebne jest to halo wokół tego, moze wam się to wydawać chore, że tak mówię,
ale jeśli tylko koń jest w dobrych rękach, to wcale nie jest to niebezpieczne dla niego... nie?
No tak.
Wykonują go jeźdcy wysokiej klasy - BA bo ja nigdy bym do tego nie doprowadziła na siłę, bo skrzywdziłabym konia.
Słyszałam, że Anky wypowiadała się na ten temat i ją popieram.
Że gdy wykonuje się rollkur to koń jakby uczy się, lub bardziej ufa jeźdcowi, bo mniej przeciesz widzi gdy głowę ma schowanę pod siebie co nie? "

pozostawię bez komentarza .
nie ma trudnych koni, są tylko trudni ludzie...

Awatar użytkownika
Ewa Polak

Post autor: Ewa Polak » sob sty 16, 2010 6:43 pm

No takim ludziom to ja polecam poczytać chociażby książkę "Gdyby konie mogły krzyczeć" ...
Smutne to..

Karolina Jaskulska

Post autor: Karolina Jaskulska » ndz sty 17, 2010 1:31 pm

mnie najbardziej przeraziło w tej wypowiedzi takie zapatrzenie w idola, , takie... skoro wszyscy to robią, to musi być ok, ba ,skoro jeźdzcy jeżdżacy wysokie klasy tak robią, to jest to w 100% ok.... :(

Awatar użytkownika
Ewa Polak

Post autor: Ewa Polak » ndz sty 17, 2010 1:58 pm

.. Bo niby jeźdźcy wysokich klas nie krzywdzą koni... No może nie będę generalizować bo pewnie są tacy co nie krzywdzą.

Awatar użytkownika
Joanna Dobrzyńska
Kontakt:

Post autor: Joanna Dobrzyńska » pn sty 18, 2010 9:34 am

Marek Gajewski pisze:Niestety wielu ludzi tworzących "publiczkę" na zawodach zachwyca się przeganaszowanymi - schowanymi końmi, bo to tak "ekspresyjnie" wygląda.
http://www.kopytko.com.pl/product_info. ... cts_id=711
Taki tylko przykład na jaki się natknęłam... I powiesić sobie takie coś nad łóżkiem? :evil:
"Zdobądź serce swojego konia, potem dotrzyj do jego umysłu, a wtedy będziesz mógł użyć siły jego według swego zamysłu"

www.stajniabartodziej.republika.pl

kaudakoniara

Post autor: kaudakoniara » czw sty 28, 2010 12:08 pm

podpisuje sie ;))
niestety to jes zle wiadomo ale najgorsze jest to ze mistrzyni swiata (moze prawie) Anky van Grunsen ( czy jakos tak) szerzey ten sposob treningu konia i nawet sedziowie nie chca tego widziec. i kazdy sie wzoruje na niej. tzn ci komu zalezy zeby byc wysoko w rankingach

Awatar użytkownika
Dagmara Matuszak
Administrator
Kontakt:

Post autor: Dagmara Matuszak » wt lut 02, 2010 1:20 am

Niestety FEI oczyściła Kittela z zarzutów. Niemniej jednak 9 lutego mają się odbyć w siedzibie FEI w Szwajcarii ponowne obrady na temat rollkuru, w których udział weźmie 20 ekspertów, w tym dr Heuschmann. Będą też przedłożone petycje, więc podpisujcie, podsyłajcie znajomym, może uda nam się coś zmienić! Przypominam:

http://www.ipetitions.com/petition/fei/index.html

i nowa:

http://no-rollkur.com/

Awatar użytkownika
Julia z Orla
Kontakt:

Post autor: Julia z Orla » wt lut 02, 2010 1:55 am

Podali jakąś argumentację odnośnie Kittela?
★Stajnia Equila
"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse." D.Bennet

Awatar użytkownika
Dagmara Matuszak
Administrator
Kontakt:

Post autor: Dagmara Matuszak » wt lut 02, 2010 11:44 am

Julia Zdrojewska pisze:Podali jakąś argumentację odnośnie Kittela?
"Witness statements and video evidence have been thoroughly reviewed and the investigation finds are that there is no reliable evidence that the warm-up techniques used by Mr Kittel were excessive."

("Zeznania świadków i dowody w postaci nagrań video zostały starannie zbadane. Śledztwo wykazało, że nie ma solidnych dowodów na to, że metody rozprężania konia zastosowane przez pana Kittela stanowią nadużycie.")

Obrazek

więcej tu:
http://www.eurodressage.com/news/dressa ... ittel.html

liścik mu wysłali - swoją drogą, po co liścik, skoro nic nagannego nie zrobił?

Awatar użytkownika
Julia z Orla
Kontakt:

Post autor: Julia z Orla » wt lut 02, 2010 12:09 pm

Kosmiczna bzdura :? Niech ich diabli, tych z FEI. Co za zakłamana i chciwa organizacja!
★Stajnia Equila

Karolina Jaskulska

Post autor: Karolina Jaskulska » wt lut 02, 2010 10:30 pm

patrzą, a nie widzą ;/
nie chcą zobaczyć :(

ODPOWIEDZ