rasy amatorskie koni

Zapraszamy do dyskusji
tomek1989

rasy amatorskie koni

Post autor: tomek1989 » ndz kwie 03, 2011 6:43 pm

Robię prezentację na studiach i mam problem.MÓGŁBY mi ktoś napisać jakie rasy zaliczamy do ras amatorskich?proszę o konkrety

Awatar użytkownika
oldschool

Re: rasy amatorskie koni

Post autor: oldschool » wt kwie 05, 2011 10:36 am

Koń na biegunach

Na pewno chodziło o "rasy amatorskie"?

Awatar użytkownika
Ailusia
Kontakt:

Post autor: Ailusia » wt kwie 05, 2011 11:06 am

Aż sprawdziłam, z ciekawości, no i wygląda na to że jest coś takiego, jak rasy amatorskie!

Przedmiot Współczesne formy użytkowania koni w Katedrze Hodowli Koni:
"9.Hodowla ras amatorskich – wzrost, umaszczenie, chody"
Książka HODOWLA KONI Jerzy Zwoliński SPIS TREŚCI wyd. 1983 (na Allegro):
"e. Amatorskie rasy koni . . 167"
Z tego wynika, że tomek1989 musi zakupić powyższą książkę Jerzego Zwolińskiego, z książką pod pachą udać się na wykład nr 9 w Katedrze Hodowli Koni, i wtedy wszystkiego się dowie ;)
A to już o królikach:
"Rasy amatorskie z których wywodzi się królik miniaturowy nie mają użytkowego znaczenia, hodowane są dla przyjemności."

Sama jestem ciekawa, czy istnieją takie rasy koni. Może Falabella?
"After all is said and done, more is said than done." Posadź drzewo!

Awatar użytkownika
Nirwana
Kontakt:

Post autor: Nirwana » śr kwie 06, 2011 10:36 am

Zwoliński tam podaje trzy rasy: konie appaloosa, konie palomino, i pinto. W opisie - jak one wyglądają. I to wszystko. Nic o tym, dlaczego są nazwane rasami amatorskimi :-|

Awatar użytkownika
Ailusia
Kontakt:

Post autor: Ailusia » śr kwie 06, 2011 11:11 am

To teraz się zastanawiam, co łączy te trzy, oprócz tego że są kolorowe ;)
Palomino chyba w ogóle nie jest rasą:

Palomino: breed or color?
"Palomino is not a breed of horse, and never could be, because the palomino color does not breed true. A palomino is heterozygous-- meaning it has only one cream gene-- so two that are crossed have a 25% of producing an offspring with no cream genes (a red chestnut), 25% of producing an offspring with two cream genes (a cremello), and 50% chance of producing another palomino (one cream gene).
On the other hand, crossing a cremello with a chestnut gives 100% palomino foals.
"
i pinto chyba też nie:
Pinto - Wikipedia:
"Konie Pinto nie są właściwie rasą, lecz populacją o umaszczeniu srokatym."
A wszystkie trzy są ewidentnie użytkowe... więc królicza definicja ras amatorskich odpada ;)
"After all is said and done, more is said than done." Posadź drzewo!

Mazazel

Post autor: Mazazel » czw kwie 07, 2011 7:34 pm

Dla mnie rasa amatorska to hodowana w danym kraju (stad nei ma rasy 'totalnie amatorskiej' ale sa 'rasy amatorskie hodowane w Polsce') w niewielkiej liczbie, niejako na uboczu oficjalnych i ustalonych planow hodowalnych, bez jakiejs strategicznej (dla szerokiego, popularnego typu uzytkowania) wartosci, hodowana przez hobbystow, bo 'rzadka', 'ladna', 'robi wrazenie' etc, ze wzgledu na chwilowa mode, dla ozdoby i popisu, w niewliekiej liczbie sztuk sprowadzonych przez milosnikow z 'wizja', rasa ktora przy tak malej bazie genetycznej zwykle albo szybko ulegnie nadprodukcji i degeneracji, albo/i wchlonieciu w liczniejsze rasy rodzime.

Intuicyjnie zaliczylabym tu np kucyki falabella, konie Paso fino, konie achaltekinskie, konie kladrubskie.

ODPOWIEDZ