Pytania do W.M. ("spis treści" na początku)

Zapraszamy do dyskusji
Awatar użytkownika
Anna Skalik
Kontakt:

Re: Pytania do W.M. ("spis treści" na początku)

Post autor: Anna Skalik » śr gru 31, 2008 5:54 pm

Dziękuję panie Trenerze. :D
I szczęśliwego i zdrowego Nowego Roku . :D
Dioda do usług

branka

Post autor: branka » śr gru 31, 2008 6:01 pm

To coś dla mojego brata, bo on kocha Miodka i ciągle mi mówi, że on nie wie skąd ja zawsze miałam dobre wyniki w konkursach polskiego, skoro mówię totalnie niepoprawnie:D Bo ja jak nie myślę, to rzeczywiście gadam jakąś dziwną składnią, a poprawnie mi wychodzi posługiwanie sie naszym jezykiem, tylko jak się skupię :roll:
Ale teraz będę mówić w takim razie uździenica - i juz nie moge doczekać się min wszystkich ludzi w stajni, hihi :twisted:

Awatar użytkownika
Emila
Kontakt:

Post autor: Emila » śr gru 31, 2008 6:39 pm

Bardzo ciekawe z tą uździenicą, kojaży mi się z moim dziadkiem. Są jeszcze inne takie niezgodności w słowniczku jeździeckim? I taka dygresja do Ani G., ja za Tobą siedzieć w pierwszy dzień konferencji join-up ;) I pytanie do Pana trenera, mam 9 letniego konika, ze szpatem. Gdy kłusuje zadziera głowę do chmur i odwraca ją na boki, tak jakby oglądał się ale tylko jak biega sam po pastwisku. Pod siodłem , nawet na sznurku zawsze ma głowę wysoko, czasem zdarzy mu się opuścić. Co może być powodem tego?
Koń jest zwierzęciem przestrzeni, jego piękno, to czysty symbol wolności

branka

Post autor: branka » śr gru 31, 2008 6:56 pm

Hihi, nie wiedzialam:) ja siedziałam ze znajomymi z Poznania z kolei.

Julia Bartczak

Post autor: Julia Bartczak » czw sty 01, 2009 7:53 pm

Emila - są. Np. czapsy to długie skórzane ochraniacze nóg (często ozdobne, np. z frędzlami), z których korzysta się w jeździe western, a te krótkie uzywane w jeździe klasycznej do sztybletów - to sztylpy. Zapytaj jednak gdziekolwiek (w stajni, szkółce czy - tak jak ja ostatnio- w sklepie jeździeckim) o sztylpy, a wiele osób nie będzie wiedziło, co masz na myśli :)

Szeczęśliwego Nowego Roku, dla Was, Waszych Rodzin i wszystkich Czworonogów, szczególnie tych nieparzystokopytnych :)
poprzednio Jula

Awatar użytkownika
Julie 1
Kontakt:

Post autor: Julie 1 » śr sty 07, 2009 2:58 am

Panie Trenerze Wojciechu Mickunasie,

Czy kiedykolwiek stosował Pan "7 zabaw" lub "Join-Up" w swojej pracy z końmi?

Awatar użytkownika
Wojciech Mickunas
Administrator
Kontakt:

Post autor: Wojciech Mickunas » śr sty 07, 2009 12:48 pm

Pani Julio! Odpowiadam na pytanie nr.2 Tak. Stosowałem w pracy z końmi metodę "join up" z bardzo dobrym skutkiem. Pomagała mi ona wielokrotnie w pracy z tzw. "trudnymi " końmi.
Na pyt. nr 1. odpowiem w ten sposób: Nie pracowałem nigdy "ściśle" wg. siedmiu gier Pata P., chociaż w budowaniu relacji z końmi posługiwałem się bardzo podobną "filozofią". 7 gier Pata P. uważam za bardzo pożyteczny "drogowskaz" dla tych, którzy lubią posługiwać się "instrukcją obsługi" i potrzebują takiej konkretnie sformułowanej wskazówki. Mam kasety Pata P. z grami, oglądam je od czasu do czasu z przyjemnością i uważem tę propozycję za bardzo pożyteczną.
Nie mogę zrozumieć, dlaczego ludzie, zamiast próbować zapanować nad kilkudziesięcioma dekagramami końskiego mózgu, koncentrują się wyłącznie na tym, żeby okiełznać 500kg jego mięsni!

Awatar użytkownika
Julie 1
Kontakt:

Post autor: Julie 1 » śr sty 07, 2009 5:54 pm

Dziękuję za odpowiedź :-)

Awatar użytkownika
karinaa

Post autor: karinaa » czw sty 08, 2009 11:13 pm

Witam serdecznie jako nowa osoba na forum :)
Mam pytanie a propos wieku konia a startów. Jak to jest z końmi z ostatniego kwartału roku? O ile dobrze pamiętam wcześniej konie z ost. kwartału roku startowały z kolejnym rocznikiem, jednak niedawno obiło mi się o uszy, że konie z ostatniego kwartału od 2009 roku mają startować razem ze swoim rocznikiem, jak to w końcu jest?
( dla uściślenia jeśli trochę zagmatwałam swoją wypowiedź :) Mając konia z 2004 roku z grudnia- w 2009 roku startuje on jako 4 latek czy już jako 5 latek? )
Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Pozdrawiam
"Koń ma cztery nogi, a potknie się. "

Awatar użytkownika
karinaa

Post autor: karinaa » czw sty 08, 2009 11:20 pm

korzystając z okazji szybciutko dorzucę jeszcze jedno pytanie :) Jaki stosunek ma Pan Trener do wędzideł z auriganu? Czy rzeczywiście pozwalają koniom szybciej przyjąć wędzidło i prowokują konia do żucia. Rozumiem, że pewnie sporo zależy od samego konia i co na niego działa a co nie, ale jeśli chodzi o sam osobisty stosunek Pana do tego rodzaju wędzideł.
jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję :)
"Koń ma cztery nogi, a potknie się. "

Awatar użytkownika
Wojciech Mickunas
Administrator
Kontakt:

Post autor: Wojciech Mickunas » pt sty 09, 2009 1:08 pm

Zgodnie z przepisami FEI ( paragraf 422 punkt 3 przepisów ujeżdżenia ) wiek koni liczony jest rocznikowo.
Tak więc w tym roku , 2009 , czterolatki to konie urodzone w roku 2006 od 1.01 do 31.12. 2006.
Co do wędzideł to osobiście stosuję indywidualne dopasowanie wędzidła do konkretnego konia. Uważam ,że rodzaj wędzidła może być pomocny w pracy z koniem ,ale nie zastąpi prawdziwych umiejętności .
Kiedyś będąc zimą w górach ( a byłek tam chyba ze 2 razy w życiu) widziałek takomsi scenkę: Ze schroniska wyszedł góral Jędrek ubrany po góralsku , wyciagnął z szopki jakiesik stare deski ze śmiesznymi starymi wiązaniami , zaczepił do zwykłych butów i jak pooooooszedł z góry to siiiiwy dym..... A reszta z tymi ATOMICAMI za kupe dutków , w tych kombinezonach jeszczy droższych , stojała z rozdziawionymi gębami i sie patsała jak on szusowoł po stoku.
Nie mogę zrozumieć, dlaczego ludzie, zamiast próbować zapanować nad kilkudziesięcioma dekagramami końskiego mózgu, koncentrują się wyłącznie na tym, żeby okiełznać 500kg jego mięsni!

Awatar użytkownika
Paulina Derezińska

zjazd z górek

Post autor: Paulina Derezińska » ndz lut 01, 2009 11:20 pm

Panie Trenerze mam pytanie odnośnie zjazdów z górki.
Od początku uczono mnie że przy jakichkolwiek zjazdach z górek czy dużych czy małych trzeba pochylić się delikatnie do przodu, równolegle do ciała Konia.
Dużo czytałam na internecie , przeróżnych opinii ludzi i zdania są podzielone, lecz widzę że większość z ludzi stosuje pochylanie się do tyłu.
Mam pewne wrażenie i chyba nawet gdzieś to czytałam że przy większych zjazdach odchylenie się do tyłu może powodować zeskoczenie lub zsunięcie się konia z góry.
I czy to prawda że częstsze stosowanie tego sposobu może prowadzić do zwyrodnienia stawu skokowego konia ?
do niedawna : pasor ;)

Bez zwierząt dusza ludzka umarłaby z samotności - przysłowie Indian

Awatar użytkownika
Julia z Orla
Kontakt:

Post autor: Julia z Orla » ndz lut 01, 2009 11:29 pm

http://www.hipologia.pl/viewtopic.php?f=1&t=144 W tym wątku jest dużo na ten temat.
★Stajnia Equila
EQUIMECHANA - o biomechanice ruchu konia
"The horse already understands the human better than the human will ever understand the horse." D.Bennet

Awatar użytkownika
Paulina Derezińska

Post autor: Paulina Derezińska » pn lut 02, 2009 3:40 pm

dziękuje ;)
do niedawna : pasor ;)

Bez zwierząt dusza ludzka umarłaby z samotności - przysłowie Indian

Awatar użytkownika
Magda Pawlowicz

Post autor: Magda Pawlowicz » śr lut 11, 2009 12:27 am

Studiuję właśnie nowe czworoboki i znalazłam w nich niekonsekwencje nazewnicze. Otóż w czworoboku eliminacyjnym Młodych koni 5 letnich
http://www.pzj.pl/upload/dl/A_Ujezdzeni ... _konie.pdf
ruch KDE opisany jest jako pół wolty podczas gdy wg mnie jest to półwolta. W czworoboku "program Międzynarodowy Konkursu Indywidualnego ME Kuców" półwolta występuje i jest opisana jako półwolta właśnie. Czy chodzi o to że jeśli łuk jest 10 m to już nie jest półwolta? W innym czworoboku, nie pamietam już którym-juniorskim, opisany jest ciąg z półwolty na takim samym rysunku. Czy jest to błąd?
A w programie finałowym pięciolatków jest zwrot na zadzie w stępie-bez zatrzymania-czyli piruet? To czym ma się różnić od piruetu?
Dotychczas w programach krajowych zwrot na zadzie różnił się od piruetu tym że był z zatrzymania, które było zaznaczone w programie. Zresztą ten zwrot wzbudzał nieustające pytania na zawodach a tu jest opisany zwrot bez zatrzymania?
W sumie nie wiem do kogo mogłabym się z tymi pytaniami zwrócić, może Pan Panie Trenerze mógłby?

ODPOWIEDZ